WordPress Web Sitesini Birden Fazla Dile Çevirme

WordPress Web Sitesini Birden Fazla Dile Çevirme Başarılı bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, olabildiğince geniş bir kitleye ulaşmanız gerekir. Çok sayıda kaliteli içerik oluşturmanıza yardımcı olur, ancak bu tek başına yardımcı olmaz. Sitenizin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için, onu çeşitli dillere çevirmek akıllıca olur.

Tabii ki, bu, özellikle çok dil bilmiyorsanız, korkutucu bir görev gibi görünebilir. Neyse ki, WordPress kullanıcıları için bir çok kolay yöntem var. Doğru eklentiyi kullanarak sitenizi hızlı ve zahmetsizce başka dillere çevirebilirsiniz.

Bu gönderide, neden çok dilli bir web sitesi oluşturmak isteyebileceğiniz hakkında biraz konuşacağız. Ayrıca, bir WordPress çeviri eklentisi kullanarak nasıl başlayacağınızı da göstereceğiz. Hadi başlayalım!

Neden WordPress sitenizi çok dilli yapmak isteyebilirsiniz?

Çoğu web sitesinin başarısı, trafik seviyeleriyle ölçülür. Sonuçta, daha fazla ziyaretçi çekerek kitlenizi büyütebilir ve potansiyel müşteri sayısını artırabilirsiniz. Aslında, çoğu web sitesi sahibi sürekli olarak daha fazla trafik çekmenin yollarını arıyor.

Daha fazla trafik çekmek için çoğu zaman gözden kaçan stratejilerden biri yüksek derecede etkilidir. Çoğu zaman, web sitenizi en rahat edeceğiniz dili kullanarak veya hedef kitlenizin çoğunun konuştuğu dili kullanarak kurarsınız. Bunun aksine, sitenizi çok dilli hale getirmek (birden çok dilde mevcut olduğu gibi) bir dizi avantaj sağlar. Bunlar şunları içerir.

  • Potansiyel kitlenizi genişletmek İnternet kullanıcılarının dörtte birinden daha azı Amerika kıtasında bir araya geliyor, bu da sadece uluslararası bir pazara girmeyi bekliyor.
  • Hedef kullanıcılara daha iyi hizmet vermek İdeal kitlenizin bir profilini oluşturmak için zaman ayırırsanız, kaçının Türkçe dışındaki dilleri konuştuğuna şaşırabilirsiniz. Kendi dillerinde içerik sunmak sitenizin Kullanıcı Deneyimini geliştirir.
  • Arama motorlarında iyileştirilmiş sıralamalar. Çok dilli siteniz Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için optimize edilmiş olduğu sürece, eski ve yeni arama motorlarından gelen referanslarda bir uptick görmeniz olasıdır.

Bu avantajları kazanmak için, bazı şirketler farklı dillerde tamamen ayrı web siteleri oluşturacak kadar ileri giderler. Bu strateji işe yarayabilir. Daha kolay (ama yine de etkili) bir yaklaşım mevcut web sitenizi basitçe çevirmektir.

WordPress çeviri eklentisi nasıl seçilir

Eklentilerin WordPress platformu hakkında en iyi şeylerden biri olduğu bir sır değil. Doğru eklentileri kullanarak, hayal edebileceğiniz her türden web sitesi oluşturabilir ve her türlü kullanışlı özelliği ekleyebilirsiniz.

Dahası, sitenizi başka dillere hızlı bir şekilde çevirmek için bir eklenti bile kullanabilirsiniz. Wordpress Eklenti mağazasında bir dizi seçenek var – bu yüzden seçiminizi dikkatlice yapmanız önemlidir.

  • Çok dilli SEO için sitenizi ve içeriğinizi optimize eder
  • Çeviri sürecini basitleştirir ve kolaylaştırır
  • Çevirileri gerektiği gibi düzenlemenizi sağlar

Hareket halindeki bu özelliklerin bir örneği için, Weglot WordPress çeviri eklentisini kontrol edebilirsiniz:

Bu araç, tüm çevirilerinizi kolayca yönetmenize yardımcı olan 100’den fazla dil ve merkezi bir gösterge tablosu sunar. Hatta sizin için çok sayıda önemli SEO görevini de üstlenir, böylece çok dilli içeriğinizin iyi bir sıralama olması muhtemeldir.

Hepsinden iyisi, Weglot’u ücretsiz deneyebilirsiniz. 2.000 kelimelik içeriğin bir başka dile dönüştürülebileceksiniz. Sonuçlardan memnunsanız, eklentinin işlevselliğini genişletmek için premium plana geçebilirsiniz.

WordPress web sitenizi nasıl tercüme edebilirsiniz

Şimdi temelleri ele aldık, pratik olma zamanı. Aşağıdaki bölümlerde Weglot’u kullanarak web sitenizi nasıl tercüme edeceğiniz konusunda size yol göstereceğiz!

1. Weglot Eklentisini Kurma

Bu ilk adım en basit olanıdır. WordPress kontrol panelinizde Eklentiler> Yeni Ekle’ye gidin. “Weglot Translate” i bulmak için arama alanını kullanın ve Şimdi Yükle düğmesini seçin.

WordPress’e çalışmak için birkaç dakika verin. Etkinleştir etiketli yeni bir düğme görünecektir – devam edin ve bunun üzerine tıklayın. Bu eklentinin ücretsiz sürümünü web sitenizde kurmak için gereken her şey bu kadar.

2. Adım: Weglot API Anahtarı Oluşturma

Eklentinin çeviri özelliklerini kullanabilmek için bir Weglot hesabına ihtiyacınız olacak. Ayrıca, bu hesabı sitenize benzersiz bir anahtar kullanarak bağlamanız gerekir. Bu göz korkutucu gelebilir, ama aslında hızlı bir süreçtir.

Weglot web sitesine gidin ve ücretsiz bir hesap için kaydolun . Tek ihtiyacınız olan bir e-posta adresi ve şifre.

Hesabınızı, sağladığınız adrese gönderilen bir e-posta yoluyla onaylamanız istenecektir. Bundan sonra yeni Weglot profilinize erişebilirsiniz:

Sayfanın en üstünde bir API anahtarı bulacaksınız. Bunu kopyalayın ve WordPress kontrol panelinize geri dönün. Yeni Weglot sekmesine tıklayın ve anahtarı ilk alana girin.

Değişikliklerinizi kaydedin veya sadece Enter tuşuna basın. Anahtarınız etkinleştirilecek ve web sitenizi çevirmeye başlayacaksınız.

3. Adım: Çeviri ayarlarınızı yapılandırın

Bu noktada, sitenizi çok dilli hale getirme zamanı. Bunu yapmak için Weglot sekmesi altında listelenen ayarları kullanmanız gerekir. API anahtarınızı zaten eklediniz – şimdi aşağıdaki iki alana bakın.

Bu ayarlar, aslında eklentinin çalışması için gerekenlerdir. Orijinal Dilli altında, sitenizin şu anda kullandığı dili seçmek isteyeceksiniz. İçeriğinizi çevirmek için bir veya daha fazla Hedef Dil seçebilirsiniz. Ücretsiz eklentiyi kullanıyorsanız bir dil kullanabilirsiniz, premium katmanlar ise birden çok seçenek eklemenizi sağlar.

Bu sayfadaki ayarların geri kalanı isteğe bağlıdır.

İlk olarak, Weglot’un aslında kullanıcı için nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Kısacası, bir düğmeye tıklama ile içeriğinizi tercih ettikleri dile çevirmelerini sağlar. Dil düğmesi görünümü altında, bu düğmenin neye benzediğini özelleştirebilirsiniz:

Düğmenin bir açılır menü veya dillerin bir listesi olmasını isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz; her dil için bayrak ve etiket ekleyip eklemeyeceğiniz ve hatta özel CSS de ekleyebilirsiniz . Sonuç düğmesinin Ön izleme altında nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

Ardından, Dil düğmesi konumu altında, düğmenin nereye yerleştirileceğine karar verebilirsiniz:

Varsayılan olarak, sitenizin sayfalarının sağ alt köşesinde yer alır. Ancak, onu bir menüye veya kenar çubuğuna ekleyebilir veya bir kısa kod kullanarak hemen her yere yerleştirebilirsiniz.

Son olarak, çevirmek istemediğiniz belirli sayfalar varsa, bunları Çeviri Hariç Tutma altında listeleye bilirsiniz.

Tüm sayfaları veya yalnızca belirli içerik bloklarını hariç tutabilirsiniz. Bu, çok hassas ifadeler gerektirebilecek gizlilik politikanız gibi sayfalar için yararlı olabilir.

Bu ayarları yapılandırmayı tamamladığınızda, sayfanın altındaki Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın. Daha sonra, son göreve devam edebilirsiniz.

4. Adım: Çeviri düğmenizi yerleştirin ve test edin

API anahtarınızı girdikten ve bir çeviri dili seçtiğinizde, Weglot otomatik olarak sitenizde çalışır durumda. Herhangi bir sayfayı önizleme yaparak bunu eylemde görebilirsiniz.

Alternatif bir dil seçmek için düğmeyi kullanırsanız içeriğinin hemen çevrildiğini görürsünüz.

Bahsettiğimiz gibi, bu düğmeyi daha da belirgin hale getirmek için de taşıyabilirsiniz. Örneğin, Görünüm> Widget’lara giderseniz, Weglot Translate adlı yeni bir modül bulacaksınız.

Bunu, sitenizin widget alanlarından herhangi birine sürükleyip bırakın ve isterseniz bir başlık verin. Ardından, doğru yerde olduğundan emin olmak için sitenizi tekrar ön izlemede kontrol edin.

Bununla, WordPress sitenizi çok dilli olarak başarıyla yaptınız! Çoğu durumda, eklentinin otomatik çevirileri yeterli olacaktır. Bununla birlikte, isterseniz Weglot kontrol panelinizdeki Çeviriler Listesini ziyaret ederek çevirileri manuel olarak düzelte bileceğinizi unutmayın.

Weglot eklentisiyle, özellikle de geliştirici olursanız yapabileceğiniz çok daha fazla şey var. Daha fazla bilgi için tüm belgelerine göz atmanızı öneririz. Ancak şimdilik, yeni siteniz çalışmaya hazır.

Sonuç olarak

Web sitenizi birden çok dilde sağlamanın birçok yararı vardır. Bununla birlikte, birçok insan, sürecin buna değer olmak için çok zor olduğunu varsayar. Ancak, siteniz WordPress kullanılarak oluşturulduysa, ihtiyacınız olan tek şey doğru eklentidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. WordPress Web Sitesini Birden Fazla Dile Çevirme için yorumda bulun

    WordPress Web Sitesini Birden Fazla Dile Çevirme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak WordPress Web Sitesini Birden Fazla Dile Çevirme için ilk yorumu yapabilirsin.