wordpress site taşıma

WordPress site taşıma birçok kişi, mevcut sağlayıcısıyla ilgili sorunlar yüzünden yeni bir hosting firmasına geçme ihtiyacı ile karşı karşıyadır. Ancak çoğu zaman, daha güvenilir bir sunucuya geçmek, hata yapma ve sitelerinize zarar verme korkusu ile geçiriyor.

Kendi web sitenizi hazırlamak için biraz zaman harcarsanız, taşınmak işlemi endişe konusu olmaktan çıkacaktır. Düzgün bir şekilde yaklaşıldığında çok basit olabilir ve herhangi bir sorun ortaya çıkarsa kolayca tersine çevrilebilirsiniz.

WordPress web sitenizi yeni bir ana makineye taşımak için gereken adımları uygulayalım.

1. Adım: Web Sitenizin Dosyalarını Yedekleyin

FTP Transferi

Herhangi bir projenin ilk adımı, sitenizin her yönünü yedeklemektir. Bu adım büyük bir değişiklik yapmadan önce iyi bir seçenektir, ancak WordPress yüklemenizi de taşımanız için bir gerekliliktir.

Sitenizi sizin için tamamen yedekleyecek pek çok eklenti var. Ancak bu yedekleme, daha manuel bir yaklaşım gerektirir. Bir FTP programı ( FileZilla gibi ) kullanarak, web barındırıcınıza bağlanın ve web sitenizin dizinindeki tüm dosyaları yerel bilgisayarınızdaki bir klasöre kopyalayın.

Bu gizlenecek şekilde ayarlanmış .htaccess dosyasını içerir . Bu dosyayı göremiyorsanız, gizli dosyaların görüntülenmesi için FTP programınızın yardım dosyasına bakın.

Sitenizde bulunan medya yüklemelerinin sayısına bağlı olarak, bu işlem biraz zaman alabilir. Bu indirme devam ederken ikinci adımı başlatabilir ve veritabanınızın bir kopyasını oluşturabiliriz.

2. Adım: WordPress Veritabanını Dışa Aktarın

Veritabanı İhracat

Veritabanınızı dışa aktarmak, tamamlanması gereken birkaç adım gerektiren basit bir işlemdir. Giriş cPanel web sunucusunun hesap ve açmak phpMyAdmin uygulaması. Sol kenar çubuğundaki listeden WordPress yüklemenizi içeren veritabanını seçin ve bir kez seçildiğinde , gezinme menüsündeki Dışa Aktar sekmesine tıklayın.

Dış aktarmak için Hızlı dışa aktarma ve SQL formatının varsayılan ayarları, ihtiyacımız olan şey için yeterlidir.  Git düğmesini ve veritabanı dışa aktarma işlemi başlayacak ve bir dosya yerel bilgisayarınıza indirilecektir.

Veritabanı dışa aktarma ve dosyalarınızın FTP aktarımının her ikisi de tamamlandıktan sonra bir sonraki aşamaya geçmeye hazırsınız demektir.

3. Adım: Yeni Sunucunuzda WordPress Veritabanı Oluşturma

Yeni web barındırıcısına geçiş yapmaya başlamadan önce, bir WordPress kurulumu için bir ortam oluşturmamız gerekiyor. Bunu yapmak için SQL verinizi içe aktarabileceğiniz bir veritabanı oluşturmanız gerekir.

Yeni web barındırıcınıza, size sağladıkları kullanıcı kimlik bilgileriyle giriş yapın ve cPanel yazılımına bağlanın.

Veritabanı oluşturma adımları oldukça basit:

  • MySQL Veritabanı’nı açın ve web siteniz için uygun bir adla yeni bir veritabanı oluşturun.
  • Yeni bir MySQL kullanıcısı oluşturun (güvenli bir şifreyle).
  • Bu kullanıcı hesabını yeni veritabanına ekleyin ve  Tüm Ayrıcalıkları sağlayın .

Veritabanı adını, yeni MySQL kullanıcı adını ve parolasını yazın.

4. Adım: wp-config.php Dosyasını Düzenleyin

Web sitenizin dosyalarını indirdiğiniz yerel bilgisayardaki klasöre gidin. Bu klasörde WordPress ve veritabanınız arasındaki erişimi kontrol eden bir wp-config.php dosyasını bulun.

Bu dosyanın bir kopyasını oluşturun ve yerel bilgisayarınızdaki başka bir klasöre kaydedin. Bu, bir şeylerin yanlış gittiğinde yapmak üzere olduğumuz değişiklikleri geri yüklemek için gereklidir.

Dosyanın orijinal sürümünü sık kullanılan metin düzenleyicinizle açın ve aşağıdaki üç değişikliği yapın:

1. Veritabanı Adını Değiştirin

Aşağıdaki satırı bulun:

define ('DB_NAME', 'db_name');

Db_name Bu hattın kısmı şu anda eski web barındırma MySQL veritabanı adının ayarlanacaktır. Bu, yeni oluşturduğunuz yeni veritabanının adına değiştirilmelidir.

2. Veritabanı Kullanıcı Adını Değiştirin

Aşağıda bu satırı bulacaksınız:

define ('DB_USER', 'db_user');

Bu satırda , yeni oluşturduğunuz yeni kullanıcı adına uyacak şekilde db_user bölümünü eski bilgisayarınızın kullanıcı adından değiştirmeniz gerekiyor .

3. Veritabanı Kullanıcı Parolasını Değiştirin

Son olarak, üçüncü satırı düzenleyin:

define ('DB_PASSWORD', 'db_pass');

Diğerlerinde olduğu gibi , bu satırı içeren db_pass bölümü, MySQL kullanıcısı için oluşturduğunuz yeni güvenli parolayla değiştirilmelidir.

Wp-config.php dosyasını kaydedin ve dosyayı kapatın.

Adım 5: Veritabanınızı İçe Aktar

Veritabanı Aktarımı

Artık çalışmak için yeni bir veritabanına sahip olduğunuzdan, içe aktarma işlemine başlayabiliriz.

Yeni sunucunuzda cPanel yazılımından phpMyAdmin’i başlatın ve sol taraftaki kenar çubuğundaki listeden yeni veritabanınızı seçin. Açıldıktan sonra , gezinme menüsünden İçe Aktar sekmesini seçin.

dosyayo içr aktarmak için Dosya bölümünde tıklayın Dosya Seç düğmesini ve daha önce ihraç SQL dosyasını seçin.

Işaretini Kısmin içeaktar , onay kutusunu biçimi olarak ayarlanmış olduğundan emin olun SQL ve ardından Git düğmesini. Veritabanı içe aktarma işlemi şimdi başlayacaktır.

Bu içe aktarma işlemi, veritabanınızın boyutuna bağlı olarak değişir. işlem Bitirince aktarmanın başarılı olduğunu size bildiren bir mesaj almalısınız.

6. Adım: WordPress Dosyalarını Yeni Sunucunuza Yükleyin

Artık yeni veritabanı hazırlanmış ve wp-config.php dosyasını yeniden yapılandırdıktan sonra web sitenizin dosyalarını yüklemenin zamanı geldi.

FTP programınızı kullanarak yeni web barındırıcınıza bağlanın ve web sitenizin düzenleneceği klasöre göz atın. Eğer bu birincil veya bu web sunucusuna kurulmuş tek site ise, dosyaların public_html klasörüne yüklenmesi olağan dizindir.

Uzak dizin seçili iken, wp-config.php’in güncellenmiş sürümünü içermesi gereken web sitenizin dosyalarını yükleyebilirsiniz. Daha önceki indirildiğinde olduğu gibi, bu işlem biraz zaman alabilir.

Yükleme tamamlandıktan sonra bu dosyaları yerel bilgisayarınızdan silmeyin. Son adımlar tamamlanana kadar hâlâ ihtiyaç duyulacaktır.

7. Adım: Yeni URL’ye Bağlanma ve Yeni Etki Alanını Tanımlama

Yeni / farklı bir alana taşıyorsanız o zaman bu adımı okumalısınız

İnsanlar sitelerini değiştirirken her zaman var gibi görünen bir husus, sitelerinde bulunan diğer yayınlara bağlantılar eklediklerini veya doğrudan sunucudaki bir URL’yi işaretleyerek resim eklediklerini ve bu durumun yeni bir alana taşınırken kırılmasına neden olduğunu göstermektedir. Eski alan adınızın herhangi bir örneğini hızlı ve kolay bir şekilde aramak ve yeni adıyla değiştirmek isterseniz  , github’daki Search Replace DB komut dosyasına bir göz atmanızı öneririz  . Bu, bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Bittiğinde (güvenlik nedenleriyle) dosyayı silmeyi unutmayın ve kök etki alanınıza koymayın, komut dosyasını barındıracak rasgele bir ada sahip bir geçici klasör oluşturun.

Site URL’sini Değiştirme:  Eski alan adına bir arama yapıp değiştirip yeni alanla değiştirerek aynı zamanda veritabanındaki site_url ve ana URL değerlerini de değiştireceksiniz (Site URL’sini Değiştirme ), oturum açmaya çalıştığınızda bunu sağlayacaksınız sitenize yeni etki alanında denemiyor ve sizi eski alan adına yönlendiriyor.

8. Adım: Son Dokunanlar

Bu adım aslında aralarında birkaç gün bulunan (potansiyel olarak) iki ayrı şeyi içerir.

Siteyi yeni ana makinenizde kullanabilmeniz için alan adınızın DNS ayarlarını yeniden yapılandırmanız gerekir. Eski ana makinenizi gösterecek şekilde ayarlanacak ve doğru kayıtları yeni sunucu IP adresine yönlendirmeniz gerekecek.

Bu işlem, alan adınızın kayıtlı olduğu yere bağlı olacaktır. Bu işlemi tamamlama ayrıntıları bu yazıda tartışmak için çok çeşitlidir, ancak etki alanı kayıt sitenizde bu değişikliği yapmak için gereken tüm ayrıntılar olmalıdır.

DNS değişikliklerinin tam olarak yayılması 48 saate kadar sürebilir. Daha düşük trafik seviyeleri beklediğiniz bir dönemde bunu yapmak en iyisidir. Bu 48 saatlik pencerede, sitenin eski sürümünü değiştirmiş olabileceğiniz için web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmamalısınız.

48 saatlik süre dolduktan sonra web sitenize girerken yeni web barındırma hizmetine erişmeniz gerekir. Bu noktada dosyaları ve veritabanını silmek için eski web barındırıcınıza bağlanabilirsiniz. Taşıma işlemini geri almanız gerekebileceğinden, orijinal wp-config.php dosyasıyla birlikte bu dosyaların yerel bir yedek kopyasını ve veritabanını dışa aktarmanız gerekir. Bu dosyaları güvenli olarak uzun süre tutmak iyi bir fikir olabilir.

Sonuç

Gördüğünüz gibi, yukarıdaki basit adımlara ayrıldığında, süreç o kadar da zor değildir. Dikkat etmeniz gereken konu her adımda dikkatli olmanız ve kendinize mümkün olan en kısa sürede (herhangi bir sorunun olması durumunda) orijinal haline geri dönme seçeneği sunmanızdır.

WordPress web sitenizi son zamanlarda taşıdınız mı? Aşağıdaki yorum bölümündeki süreçle ilgili deneyiminizi bize bildirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. wordpress site taşıma için yorumda bulun

    wordpress site taşıma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak wordpress site taşıma için ilk yorumu yapabilirsin.