Windows Server 2019 Yedekleme ve Geri Yükleme

Windows Server 2019 Yedekleme ve Geri Yükleme Kişisel veya iş ortamında yedekleme ve geri yükleme stratejilerinin uygulanması son derece önemlidir. AWS, Azure veya Google Cloud gibi şirket içi depolama veya buluta farklı işletim sistemlerinde veya uygulamalarda farklı türde yedekleme yapmak için tonlarca farklı araç vardır.

Bu makalede, Windows Server 2019’da yerel Windows Yedekleme Sunucusu’nu kullanarak yedekleme ve geri yükleme, yapılandırma ve gerçekleştirme işlemlerini göstereceğiz. Aynı prosedür önceki Windows Server işletim sistemleri için de geçerlidir.

1. Windows Server Yedekleme özelliğini yükleyin

İlk adımda, Windows Server 2019’da Windows Server Yedekleme özelliğini yükleyeceğiz.

 1. Sunucu Yöneticisini Aç
 2. Rol ve özellik ekle’yi tıklayın
 3. Başlamadan önce altında İleri’ye tıklayın
 4. Yükleme türünü seçin altında, Rol tabanlı veya özellik tabanlı yüklemeyi seçin ve İleri’yi tıklatın.
 5. Hedef sunucu seç altında sunucunuzu seçin ve İleri’ye tıklayın
 6. Sunucu rollerini seç altında İleri’yi tıklatın.
 7. Özellikleri seçin sonra, Windows Server Yedekleme ve İleri’yi seçin.
 8. Kurulumu onayla bölümlerinin altında Yükle’yi tıklayın
 9. Kurulum ilerlemesi altında Kapat’ı tıklayın.

2. Windows Server Yedeklemeyi Yapılandırma

İkinci adımda, Bir Kez Yedekleme ve Yedekleme Zamanlaması özelliklerini kullanarak bir yedeklemenin nasıl yapılandırılacağını ve gerçekleştirileceğini göstereceğiz.

 1. Sunucu Yöneticisini Aç
 2. Pencerenin sağ üst tarafındaki Araçlar’a tıklayın ve ardından Windows Server Yedekleme’ye tıklayın
 3. Eylem sekmesini tıklayın ve ardından Bir Kez Yedekle’yi seçin. Aynı işlemi yazılımın sağ tarafındaki Bir Kez Yedekle’yi tıklayarak da yapabilirsiniz.
 4. Yedekleme Seçenekleri altında Farklı seçenekler’i seçin ve zamanlanmış bir yedekleme oluşturmadıysanız veya bu yedekleme için zamanlanmış yedeklemeden farklı bir konum veya öğe belirtmek üzere Farklı seçenekler Seç’i tıklatın.
 5. Yedekleme Yapılandırmasını Seç altında, tüm sunucu verilerini, uygulamalarını ve sistem durumunu yedeklemek için Tam sunucu (önerilir) seçeneğini belirleyin. Sonrakine tıklayın.
 6. Hedef Türünü Belirle altında, Uzak paylaşılan klasör’ü seçin ve Yedek depolama alanı yoksa verileri yerel depolamaya yedekleyemezsiniz seçeneğini tıklayın. Birimi birim listesinin dışında tutma veya başka bir disk yedekleme veya ekleme ve ardından işlemi yeniden deneme.
 7. Uzak bir konum belirtin, Devral’a tıklayın ve Devral seçeneğine tıklayın, yedeklemenin belirtilen uzak paylaşılan klasöre erişimi olan herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlar.
 8. Paylaşılan ağ klasörüne yazma erişimi olan bir kullanıcının kimlik bilgilerini sağlayın.
 9. Onay altında Yedekle’ye tıklayın
 10. Yedekleme İlerlemesini kontrol edin. Bu sihirbazı kapatabilirsiniz ve yedekleme işlemi arka planda çalışmaya devam eder. Doğrudan Yedekleme aracında da kontrol edebilirsiniz.
 11. Dosya Gezgini’ni açın ve yedeklemenizi kaydettiğiniz konuma gidin. WindowsImageBackup adlı yedeklenmiş veriler içeren yeni bir klasör göreceksiniz .

3. Yedeklemeyi Zamanlama

 1. Windows Server Yedekleme’yi açın
 2. Eylem sekmesine tıklayın ve ardından Yedekleme Zamanlamasını seçin. Aracın sağ tarafındaki Yedekleme Zamanlaması’nı tıklayarak da aynısını yapabilirsiniz.
 3. Yedekleme Yapılandırmasını Seç altında, sunucu verilerini, uygulamayı ve sistem durumunu yedeklemek için Tam sunucu (önerilir) seçeneğini belirleyin ve ardından İleri’yi tıklatın.
 4. Yedekleme Zamanını Belirle altında, tam sunucu yedeklemesi gerçekleştirmek istediğinizde zamanlamayı yapılandırın ve İleri’ye tıklayın. Yapılandırmak için iki seçenek vardır, günde bir kez yedekleme ve günde bir kez daha fazla yedekleme için. Bizim durumumuzda, günde bir kez 20: 00’de planlanmış bir yedekleme yapacağız.
 5. Hedef Türünü Belirt altında, yedeklemeleri depolamak istediğiniz yeri seçin ve İleri’yi tıklatın. Ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, yedekleme için ayrılmış bir sabit diske yedekleme (önerilen), bir birime yedekleme ve paylaşılan bir ağ klasörüne yedekleme olmak üzere üç seçenek vardır. Bizim durumumuzda, Paylaşılan bir ağ klasörüne yedekle’yi seçeceğiz. Zamanlanmış yedeklemeler için depolama hedefi olarak uzak bir paylaşılan klasör kullandığınızda, her yedeklemenin önceki yedeklemeyi sileceğini ve yalnızca en son yedeklemenin kullanılabileceğini unutmayın.
 6. Uzak Paylaşılan Klasörü Belirt altında, konumu yazın, Devral’ı seçin ve İleri’yi tıklatın.
 7. Kullanıcı adı ve parola yazarak Yedekleme Zamanlamasını kaydedin.
 8. Onay altında Son’u tıklayın .
 9. Pencereyi kapatmak için Kapat’ı tıklayın .

4. Yedeklenen verileri geri yükle

Kurtarma işlemini nasıl yapacağınız senaryoya bağlıdır. Windows’a erişip Windows Server Yedekleme’yi açabiliyorsanız , aşağıda açıklandığı gibi Kurtar seçeneğini çalıştırarak yapabilirsiniz.

 1. Windows Server Yedekleme’yi açın
 2. Eylem’i ve ardından Kurtar’ı tıklayın
 3. Başlarken altında, yedeklemenizi kaydettiğiniz konumu seçin ve İleri’ye tıklayın. Bizim durumumuzda, bir ağ paylaşımında saklanır.
 4. Yerel ve uzak bir paylaşılan klasör seçerek konum türünü belirtin. Bizim durumumuzda, bu bir Uzak paylaşımlı klasördür.
 5. Uzaktan Klasör belirtin ve tıklayın İleri .
 6. Paylaşılan ağ klasörüne okuma erişimi olan bir kullanıcının kimlik bilgilerini sağlayın.
 7. Kurtarma için kullanılacak yedeklemenin tarihini seçin. Yedekler kalın harflerle gösterilen tarihler için kullanılabilir.
 8. Kurtarma Türü’nü seçin ve İleri’ye tıklayın. Beş seçenek vardır: Dosyalar ve klasörler, Hyper-V, Birimler, Uygulamalar, Sistem Durumu. Dosyaları ve depolamayı kurtaracağız.
 9. Kurtarılacak öğeleri seçin ve İleri’ye tıklayın. Örnek olarak, tüm dosyaları Masaüstünden kurtaracağız.
 10. Kurtarma Seçeneklerini belirleyin ve kopyalarla ne yapmak istediğinizi seçin ve İleri’ye tıklayın.
 11. Onay altında Kurtar’ı tıklayın
 12. Kurtarma ilerlemesini kontrol edin.  Tamamlandığında Kapat’a  tıklayın.
 13. Dosya Gezgini’ni açın veya dosyalarınızı kurtardığınız konuma gidin.

Önyükleme dosyalarıyla ilgili sorunlar nedeniyle Windows’unuzu başlatamıyorsanız, kurtarma ortamını çalıştırmanız ve sistem geri yüklemesini başlatmanız gerekir.

 1. Makineye önyüklenebilir bir DVD veya USB takın veya takın. Önyüklenebilir sürücü, makinenizde çalıştırdığınız Windows görüntüsünü içermelidir. Bizim durumumuzda, Windows Server 2019.
 2. BIOS veya Hipervizör’de önyüklenebilir seçenekleri yapılandırın ve makinenizi yeniden başlatın.
 3. CD veya DVD’den önyükleme yapmak için herhangi bir tuşa bastığınızda, lütfen Enter tuşuna basın.
 4. Windows Kurulumu altında dilinizi, saatinizi ve para biriminizi, klavyenizi seçin ve İleri’ye basın.
 5. Bilgisayarınızı onarın’ı tıklayın.
 6. Sorun Giderme’yi tıklayın
 7. Sistem Görüntüsü Kurtarma’ya tıklayın
 8. Hedef işletim sistemini seçin.
 9. Çıkarılabilir sürücünüzden veya ağ paylaşımınızdan bir sistem görüntüsü kullanarak Windows’u kurtarmak için prosedürü izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Microsoft gizlilik ayarları Windows Server 2019 Yedekleme ve Geri Yükleme için yorumda bulun

  Windows Server 2019 Yedekleme ve Geri Yükleme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows Server 2019 Yedekleme ve Geri Yükleme için ilk yorumu yapabilirsin.