Windows 11’de Parmak İzi Sensörü Çalışmıyor

5 dk okuma süresi

Windows 11‘de Parmak İzi Sensörü Çalışmıyor Günümüzde Windows PC’ler, ek güvenlik ve PIN’i girmeden dizüstü bilgisayarda oturum açmak için bazı modellerde Parmak İzi sensörüyle birlikte geliyor. Windows’ta parmak izi, Windows Hello güvenliğinin bir parçası olarak gelmektedir. Windows 11’deki parmak izi sensörleri bilgisayarınızın güvenliğini artırabilse de, çoğu zaman bunlarla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bazı Windows PC’lerde parmak izi sensörleri, mobil cihazdaki parmak izi kadar istikrarlı çalışmamaktadır.

PC’lerinin kilidini açmak için Windows 11’de parmak izini kullanan birçok kullanıcı, bunun birçok kez çalışmadığını veya tek parmak dokunuşuyla kilidin açıldığını bildirdi. Windows 11 parmak izi sensörü çalışmıyor, Windows PC kullanıcıları ile ortak bir sorundur.

Windows 11’de Parmak İzi Sensörü Çalışmıyor

Bu makaleye ulaştıysanız, muhtemelen PC’nizdeki parmak izi sensörüyle ilgili sorunlarla karşı karşıyaydınız. Windows 11 parmak izi sensörünüz çalışmıyorsa endişelenmenize gerek yok. Bu yazıda, Windows 11 parmak izi sensörünün çalışmamasını nasıl düzeltebileceğinizi tartışacağız.

Neden Bu Sorunla Karşılaşabilirsiniz?

Windows 11 parmak izi sensörünün çalışmama sorunuyla karşılaşmanızın birçok nedeni vardır. Kirli bir parmak izi sensörü nedeniyle bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki parmak izi sensörü kirlendiğinde parmak izlerini tanımak kolay olmayabilir ve çalışmayabilir. 

Bu sorunla karşılaşmanızın bir başka nedeni de geçici hatalardır. Parmak izi sensörünün düzgün çalışmasını engelleyebilecek ve onunla ilgili bir soruna neden olabilecek bazı geçici hatalar olabilir. Ayrıca, güncel olmayan parmak izi sürücüleri veya bozuk sürücüler nedeniyle bu sorunla karşılaşmanız olasıdır. 

Windows 11 Parmak İzi Sensörünün Çalışmamasını Düzeltme

Artık soruna neyin neden olduğunu bildiğinize göre, Windows 11 parmak izi sensörünün çalışmamasını düzeltmeye devam edebiliriz. 

Temel Düzeltmeleri Deneyin

İlk olarak, PC’nizin parmak izi sensörünü temizlemeyi denemelisiniz. Daha önce tartıştığımız gibi, parmak izi sensörüne yapışan kir ve yağ nedeniyle bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Parmak izi sensörünü temizlemeli ve ardından hala aynı hatayla karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol etmelisiniz. Parmak izi sensörünü temizlemek için bir temizleme solüsyonu kullanabilirsiniz. 

Ancak parmak izi sensörünü temizlemek işe yaramadıysa, bilgisayarınızı yeniden başlatmayı denemelisiniz. Geçici hatalar nedeniyle bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu geçici hatalar, bilgisayarınızı yeniden başlatarak kolayca çözülebilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve parmak izi sensörünün şimdi çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunu yaptıktan sonra parmak izi sensörü çalışmazsa, bir sonraki sorun giderme adımına geçmelisiniz. 

Kaldır ve Parmak İzi Ekle

Parmak iziyle ilgili bir sorunla karşılaşırsanız, parmak izini bilgisayarınızdan kaldırmayı denemeli ve ardından tekrar eklemelisiniz. Parmak izini kaldırmak ve eklemek için aşağıda verilen adımları izleyin.

 1. Windows + I  tuş kombinasyonuna basarak PC’nizdeki Ayarları açın. 
 2. Hesaplarsol kenar çubuğundan bölümünde Ayarlar. Şimdi ekranın sağ tarafından Oturum açma seçeneklerine tıklayın.
 3. Burada, Parmak İzi tanıma bölümünü genişletin. Parmak izini kaldırmak için Kaldır’a tıklayın. Parmak izini kaldırmayı onaylamanız istenecektir.
 4. Şimdi parmak izini PC’nize eklemek için bir parmak ekle’ye tıklayın. 
 5. Ekrandaki talimatları izleyin ve başarıyla yeni bir parmak izi eklemiş olacaksınız. 

Bu sizin için sorunu çözmelidir. Ancak yine de aynı sorunla karşı karşıyaysanız, bir sonraki adıma geçmelisiniz. 

Windows 11’i güncelleyin 

Windows 11 parmak izi sensörü çalışmıyorsa, bunun nedeni Windows’un eski olması olabilir. Windows’u güncellemeyi denemeli ve ardından parmak izinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. İçin Windows’u güncellemek , aşağıda verilen adımları izleyin

 1. Başlat Menüsüne ayarlar yazıp açın 
 2. Ayarlara penceresinde  Windows güncelleme sol kenarda tıklayın. 
 3. Şimdi sağ tarafta,  Güncellemeleri kontrol et’e tıklayın. 
 4. Şimdi PC’nizin bulduğu tüm güncellemeleri indirin ve yükleyin. 
 5. Güncellemeleri yükledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın, sorun çözülmediğine bakın.

Parmak İzi Sürücüsünü Güncelleyin

Güncel olmayan sürücüler nedeniyle de bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Sebep buysa, parmak izi sensörü sürücüsünü güncellemeyi deneyebilirsiniz, sorun çözülecektir. 

 1. Aygıt Yöneticisini açın. 
 2. Aygıt Yöneticisini,  genişletin ve Biyometrik cihazlar üzerlerine çift tıklayın.
 3. Şimdi parmak izi sürücüsünü seçin ve üzerine sağ tıklayın. Parmak izi sürücüsünü güncellemek için Sürücüyü güncelle’ye tıklayın.
 4. Sürücüyü güncelledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve parmak iziyle oturum açmayı deneyin. 

Windows 11’de Parmak İzi Sürücüsünü Yeniden Yükleyin

Yukarıdaki adımlardan herhangi biri sorunu çözmenize yardımcı olmadıysa, bunun nedeni bilgisayarınızdaki parmak izi sürücülerinin bozuk olması olabilir. Sorunu çözmek için parmak izi sürücüsünü yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Parmak izi sürücüsünü yeniden yüklemek için aşağıda verilen adımları izleyin.

 1. PC’nizde Aygıt Yöneticisini açın.
 2. Aygıt Yöneticisini,  genişletin ve Biyometrik cihazlar üzerlerine çift tıklayın.
 3. Parmak izi sürücüsüne sağ tıklayın ve Cihazı kaldır’a tıklayın. 
 4. Sürücüyü kaldırdıktan sonra PC’nizi yeniden başlatın.
 5. Sürücü yeniden yüklenecek ve onu Aygıt Yöneticisinden kontrol edebileceksiniz.
 6. Artık OEM Parmak İzi sürücünüzü indirebilir ve yükleyebilirsiniz. 
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x