Windows 11 Yönetici Olarak Nasıl Çalıştırılır

3 dk okuma süresi

Windows 11 Yönetici Olarak Nasıl Çalıştırılır Çoğu zaman uygulamaların düzgün çalışması için yönetici iznine ihtiyacı vardır. Bazı uygulamalar ve oyunlar, onlara yönetici izni vermezseniz düzgün çalışmayabilir. Peki bir programı yönetici olarak nasıl çalıştırabilirsiniz? Bu makalede, Windows 11‘in yönetici olarak çalıştırılmasını ve Windows 11’deki uygulamalara nasıl yönetici erişimi verebileceğinizi tartışacağız. 

Yönetici Olarak Çalıştır nedir?

Bir uygulamaya sistem çapında ayrıcalıklar vermek, sistemde değişiklik yapmalarına izin vermek anlamına gelir. Sisteminizde yetkisiz değişiklik yapılmasını engelleyen Kullanıcı hesabı denetimi adında bir özellik vardır. Sistem değişiklikleri yönetici erişimi gerektirir ve uygulamalar yalnızca yönetici olarak çalışırken sistemde değişiklik yapar.

Bir masaüstü uygulamasını yalnızca yönetici olarak çalıştırabilirsiniz. Güvenlik yazılımı gibi uygulamaların düzgün çalışması için yönetici erişimine ihtiyacı vardır ve onlara yönetici erişimi vermeniz gerekir. Bilgisayarınıza yönetici erişimi olmayan bir hesaptan eriştiğinizi varsayalım. Bu durumda, UAC, programı yönetici olarak başlatmak için yönetici şifresini girmenizi isteyecektir.

Windows 11 Yönetici Olarak Nasıl Çalıştırılır

Başlat menüsünden bir programı yönetici olarak çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için başlat menüsünü açın ve ardından yönetici olarak çalıştırmak istediğiniz uygulamayı arayın. Çalıştırmak istediğiniz uygulamaya sağ tıklayın ve ardından programı yönetici olarak çalıştırmak için Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğine tıklayın.

Windows 11 Ctrl + Shift + Tıklamayı Kullanarak Yönetici Olarak Çalıştırın

Ayrıca Ctrl + Shift + Click kombinasyonunu kullanarak bir programı yönetici olarak çalıştırabilirsiniz . Bunu yapmak için PC’nizin başlat menüsünü açın. Şimdi başlat menüsünde yönetici olarak çalıştırmak istediğiniz uygulamayı arayın. Uygulamayı normal şekilde tıklamak yerine  Ctrl + Shift  kombinasyonunu basılı tutun ve basılı tutarken uygulamaya tıklayın. Bu, programı yönetici olarak çalıştıracaktır.

Windows 11 Masaüstü Kısayolundan Yönetici Olarak Çalıştırın

Programı ayrıca masaüstü kısa yolundan yönetici olarak çalıştırabilirsiniz. Programı yönetici olarak çalıştırmak için masaüstündeki uygulama kısa yoluna sağ tıklayın. Şimdi Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın, uygulama yönetici olarak çalışacaktır.

Benzer şekilde, programı görev çubuğundan yönetici olarak da çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için, uygulamanın görev çubuğu kısa yoluna sağ tıklayın ve ardından Yönetici olarak çalıştır’a tıklayınBu, programı yönetici olarak açacaktır.

Uygulama Ayarlarını Kullanarak Yönetici Windows 11 olarak çalıştırın.

Görev çubuğu arama alanına yönetici erişimi gerektiren yazılımın adını yazın. Ardından, Arama penceresinin sağ tarafında “ Yönetici olarak çalıştır ” seçeneğine tıklayın veya dokunun. 

Windows 11 Komut İstemi Yöneticisi

Bilgisayarınızdan komut satırı aracılığıyla herhangi bir şey yapmasını isterseniz, bir programı yönetici olarak başlatmak için Komut İstemi veya PowerShell’i kullanabilirsiniz. CMD veya PowerShell penceresinde, ihtiyaçlarınıza göre değiştirerek aşağıdaki komutu yazın

runas /user:”your_computer_name\administrator_name” “C:\path\program.exe”


Bu makalede bahsedilen yukarıda listelenen yöntemleri ve adımları kullanarak programı yönetici olarak çalıştırabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x