Windows 10’da HarDdisk Seri Numarasını Öğrenme

Windows 10’da HarDdisk Seri Numarasını Öğrenme bilgisayar kasayı açmadan sabit diskimin seri numarasını almanın bir yolu var mı? Üreticiler, garanti ve değiştirme amacıyla aygıtı tanımlamak için bir seri numarası kullanır. Bu makalede, Windows 10’da sabit sürücü seri numarasını bulmak için size 4 yöntem göstereceğiz.

Yöntem 1: Etiket Etiketini Kontrol Edin

Bilgisayar kasasını açın ve fiziksel sabit sürücünüzde bir çıkartma veya etiket arayın. Seri numarası, “Seri No”, “S / N” veya “SN” sözcüklerinden sonra listelenir.

Bazı sabit sürücülerin etiketinde QR kodu bulunur. Sadece QR kodunu tarayın ve sürücünüzle ilişkili benzersiz seri numarasını bulabilir ve garanti durumunu kontrol edebilirsiniz.

Yöntem 2: Komut İstemi’ni Kullanma

Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R klavye kombinasyonunu kullanın. Aşağıdaki komutu çalıştırın

wmic diskdrive get model,name,serialnumber


Bilgisayarınıza bağlı tüm sabit sürücüler için listelenen modeli, adı ve seri numarasını göreceksiniz.

Yöntem 3: Windows PowerShell’i Kullanma

Windows PowerShell’i yönetici olarak açın( Arama kutusuna powershell yazmanız) ve sabit sürücünüzün seri numarasını bulmak için aşağıda ki komutu yürütün

Get-PhysicalDisk | Select-Object FriendlyName,SerialNumber


FriendlyName sütunu sabit diskinize markasını ve modelini görüntüleyebilir. Bu komut ayrıca NVMe depolama cihazlarıyla da çalışır.

Yöntem 4: Üçüncü Taraf Yazılımları Kullanma

Seagate, bilgisayarınıza bağlı tüm Seagate, Samsung ve Maxtor marka disklerin seri numarasını ve model numarasını öğrenmenize olanak tanıyan DriveDetect.exe adında çok basit bir araç var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hdd seri no öğrenme Windows 10’da HarDdisk Seri Numarasını Öğrenme için yorumda bulun

    Windows 10’da HarDdisk Seri Numarasını Öğrenme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10’da HarDdisk Seri Numarasını Öğrenme için ilk yorumu yapabilirsin.