Windows 10 ‘Cihazımı Bul’ Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır?

6 dk okuma süresi

Windows’ta cihazımı bul, Windows 10 cihazınızı bulmanıza yardımcı olan bir özelliktir. Cihaz kaybolursa veya çalınırsa, bu, kullanıcıların cihazlarını bulmalarına yardımcı olabilir. Bu özelliğin çalışması için bir Microsoft hesabı ve konumu gereklidir. Kullanıcılar sistemlerine yeni bir Windows 10 yüklediklerinde, bilgisayarları için bu özelliği etkinleştirme seçeneği elde edecekler. Ancak, kullanıcılar kurulumdan sonra da bu özelliği etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Bu makalede, Windows 10’da Cihazımı bul özelliğini etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz farklı yöntemler göstereceğiz.

‘Cihazımı Bul’ Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

Windows 10’da, kullanıcıların Cihazımı bul özelliğini etkinleştirebileceği veya devre dışı bırakabileceği birkaç yöntem vardır. En yaygın ve varsayılan olanlar Windows Ayarları uygulaması aracılığıyla yapılabilir. Kullanıcının yalnızca ayarlara gitmesi ve etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için üzerine tıklaması gerekir. Diğer yöntemler, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi veya Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla gerçekleştirilir. Konumu sisteminizde etkinleştirilmiş olmalıdır ve bu özelliğin çalışması için Microsoft hesaba giriş olmalıdır.

Yöntem 1: Windows Ayarları’ndan ‘Cihazımı Bul’u Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Windows Ayarları uygulaması, bilgisayarınız için farklı ayar türlerini değiştirmek için kullanılabilen bir Microsoft Windows bileşenidir. Bu, eski kontrol paneline benzer, ancak erişimi ve kullanımı çok daha kolaydır. Cihazımı bul özelliğini Windows Ayarları üzerinden yalnızca birkaç adımda etkinleştirebilirsiniz.

 1. Görev çubuğundaki Başlat düğmesine ve ardından Ayarlar simgesine tıklayın. Ayarları açmak için Windows + I tuşuna da basabilirsiniz.
 2. Güncelleme ve Güvenlik ayarlarına tıklayın.
 3. Sol bölmede, Cihazımı bul’a ve ardından Değiştir düğmesine tıklayın.
  Not : Değiştir düğmesi griyse, Konumu aç ayarına tıklayın. Cihazımı bul özelliğini etkinleştirmeden önce konumu etkinleştirmeli ve Microsoft Hesabı’nda oturum açmalısınız.
 4. Geçişi Kapalı’dan Açık’a değiştirin. Bu, sisteminizde Cihazımı Bul özelliğini etkinleştirecektir.
 5. Sisteminizde Cihazımı bul özelliğini devre dışı bırakmak için, geçişi Açık’tan Kapalı’ya geri getirmeniz yeterlidir.

Yöntem 2: Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi aracılığıyla ‘Cihazımı Bul’u Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, bilgisayarın çalışma ortamını kontrol etmek için kullanılabilir. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’nde bu belirli ayar için bir ilke de vardır. Ayrıca, politikanın ne hakkında olduğu hakkında ek bilgi sağlar.

Windows 10 Home Edition kullanıyorsanız, bu yöntemi atlayın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi yöntemini deneyin.

Ancak, sisteminizde Yerel Grup İlkesi Düzenleyiciniz varsa, aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Windows tuşunu basılı tutun ve Çalıştır iletişim kutusunu açmak için R tuşuna basın. Şimdi ” gpedit.msc ” yazın ve Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açmak için Enter tuşuna basın.
 2. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’nde aşağıdaki ilkeye gidin :Bilgisayar Yapılandırması \ Yönetim Şablonları \ Windows Bileşenleri \ Cihazımı Bul
 3. “Cihazımı Bul’u Aç / Kapat” adlı ayara çift tıklayın. Seçimi Yapılandırılmamış’dan Etkin’e getirin. Anahtarı değiştirdikten sonra, değişiklikleri kaydetmek için Uygula / Tamam’a tıklayın. Bu, Cihazımı bul özelliğini etkinleştirecektir.
 4. Cihazımı bul özelliğini devre dışı bırakmak için, geçiş seçeneğini Yapılandırılmamış’tan Devre Dışı olarak değiştirin.

Yöntem 3: Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla ‘Cihazımı Bul’u Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Kayıt Defteri Düzenleyicisi yöntemi, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi yöntemine bir alternatiftir. Kayıt Defteri Düzenleyicisi, Windows 10 işletim sisteminin tüm sürümlerinde bulunabilir. Ancak, bazı ayarlar varsayılan olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde kullanılamayacaktır. Bu ayarın çalışması için kullanıcıların anahtar ve değerleri manuel olarak oluşturması gerekir. Denemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows ve R tuşlarına birlikte basın. Ardından ” regedit ” yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmak için Enter tuşuna basın. UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) istemi için Evet seçeneğini seçin.
 2. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde aşağıdaki anahtara gidin : KEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ FindMyDevice
 3. Windows tuşuna sağ tıklayıp Yeni> Anahtar seçeneğini seçerek eksik “ FindMyDevice ” anahtarını oluşturun.
 4. FindMyDevice anahtarında, sağ bölmeye sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin. Yeni değeri “AllowFindMyDevice” olarak adlandırın.
 5. Yeni oluşturulan değerin çift tıklayın ve set değeri verileri ile 1. Bu, Cihazımı bul özelliğini etkinleştirecektir.
  Not: Değer verisi 1 etkinleştirmek içindir ve değer verisi 0 devre dışı bırakmak içindir.
 6. Cihazımı bul özelliğini devre dışı bırakmak için, değer verilerini 0 olarak ayarlayın veya değeri silin.

Ek: Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla ‘Cihazımı Bul’u Açma veya Kapatma

Konumunuz Cihazımı Bul özelliği için etkinleştirilmemişse, yukarıdaki Kayıt Defteri Düzenleyicisi yöntemi çalışmayabilir. Bu yöntem, Cihazımı bul özelliği için konumu etkinleştirecektir. Kullanıcılar ayrıca konum için değer yaratabilir ve ardından onu etkinleştirebilir. Bu yöntem yalnızca sisteminizdeki konum devre dışı bırakılmışsa gereklidir.

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına birlikte basın. “Regedit” yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmak için Enter tuşuna basın. UAC (Kullanıcı Hesabı Kontrolü) istemi için Evet seçeneğini seçin.
 2. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde aşağıdaki konuma gidin.
 3. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Settings\FindMyDevice
 4. Anahtar eksikse, sağ tıklayıp Yeni> Anahtar’ı seçerek oluşturun. FindMyDevice olarak adlandırın.
 5. Anahtarın sağ bölmesine sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin. Ardından değeri LocationSyncEnabled olarak adlandırın.
 6. Üzerine çift tıklayın ve değer verilerini 1 olarak ayarlayın.
  Not: 1 Açık ve 0 Kapalı seçeneği içindir.
 7. Bu, Cihazımı bul özelliği için konumu etkinleştirecektir.
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x