Kategoriler Windows

Windows 10 Ağ Ayarları Nasıl Sıfırlanır

Windows 10 Ağ Ayarları Nasıl Sıfırlanır Windows’ta bağlantı sorunları oldukça yaygındır. Microsoft genellikle performans iyileştirmeleri ve güvenlik yamaları sunan güncellemeler yayınlar. Ancak bu güncellemeler bazen kendisiyle birlikte bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Genellikle yeni bir Windows güncellemesinin neden olduğu yaygın sorunlardan biri, ağ bağlantısı sorunudur. Bu herkes için olmamakla birlikte, ara sıra karşılaşan kullanıcılar var.

Ağınızla ilgili herhangi bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda ve internete bağlanamadığınızda, neredeyse her şey internete senkronize edildiği için sistem hemen hemen işe yaramaz görünüyor. Ağınızdaki sorunları gidermek için kullanabileceğiniz DNS ayarlarınızı temizlemek, winsock’u sıfırlamak gibi birkaç farklı yöntem vardır . Bu çözümler bazen meyve verirken, her zaman güvenilir olmayabilir ve her zaman işe yaramayabilir.

Ne olursa olsun, durum ne olursa olsun, ağ sorunlarınızı çözemezseniz, mevcut bir seçenek ağı sıfırlamaktır. Bir ağın gerçekleştirilmesi her zaman tavsiye edilmez. Bunun nedeni, bunu yaptığınızda, ağınızda yapmış olabileceğiniz tüm değişiklikleri tamamen kaldırmasıdır. Basitçe söylemek gerekirse, ağ yapılandırmanızı tamamen siler.

Bu nedenle, ilk olarak burada ikamet etmeden önce diğer mevcut yöntemleri denemeniz önerilir. Ağınızı sıfırlamadan önce yapmanız gereken, karşılaştığınız herhangi bir sorunu gerçekten çözüp çözmediğini görmek için Windows Ağ Sorun Giderici’yi denemek ve çalıştırmak olacaktır. Bu her zaman işe yaramasa da, karşılaşabileceğiniz yaygın bağlantı sorunlarını belirler ve çözer.

Windows Ağ Sorun Gidericisini Çalıştırma

Ağ sorun gidericisi, bir bağlantı sorunuyla karşılaştığınızda yaptığınız ilk şey olmalıdır. Bu yerleşik sorun giderici her sorunu çözmeyecek olsa da, ortaya çıkan genel sorunları çözer ve böylece sizi tüm sorunlardan kurtarır. Windows Ağ Sorun Gidericisini çalıştırmak için aşağıdaki talimatları izleyin

 1. Öncelikle Windows tuşu + I tuşlarına basarak Ayarlar penceresini açın.
 2. Ayarlar penceresinde, Güncelleme ve Güvenlik seçeneğine tıklayın ve ardından sol tarafta Sorun Giderme seçeneğini seçin.
 3. Bu sizi Windows Sorun Giderici menüsüne götürür. Burada, Windows’a yerleşik olarak gelen çeşitli farklı sorun gidericileri görebileceksiniz. Bunlar farklı durumlar için kullanılabilir ve bunlardan herhangi birini bir sorun ortaya çıktığında istediğiniz zaman çalıştırabilirsiniz. Şimdilik İnternet Bağlantıları sorun gidericisini çalıştıracağız. Bunu yapmak için Ek Sorun Gidericiler seçeneğine tıklayın.
 4. Ek Sorun Gidericiler penceresinde, Kalk ve çalıştır altındaki İnternet Bağlantıları’na tıklayın ve ardından Sorun gidericiyi çalıştır’a tıklayın.
 5. Sorun gidericinin herhangi bir sorunu tanımlamasını bekleyin. Bir sorunu tespit ettiğinde, sorunu çözmeye çalışmanız istenecektir. İlgili seçeneğe tıklayın ve aracın düzeltmeleri denemesini bekleyin. Bir süre sonra, sorunun sorun giderici tarafından çözülüp çözülmediği sorulacaktır.
 6. Ek olarak, bazı meyveleri taşıyıp taşımadığını görmek için aşağıdaki Ağ Bağdaştırıcısı sorun gidericisini çalıştırabilirsiniz.

Windows Ağ Ayarlarını Sıfırlama

Herhangi bir ağ sorununu çözmeye çalışırken hepsi başarısız olursa, gitmenin yolu ağ ayarlarınızı sıfırlamaktır. Ağ ayarlarınızı sıfırladığınızda, Windows temel olarak Ethernet ağınızı, kurduğunuz tüm proxy veya VPN bağlantılarını diğer her şeyle birlikte unutur. Bununla birlikte, tüm ağ bağdaştırıcıları kaldırılacak ve ardından yeniden yüklenecek, böylece herhangi bir üçüncü taraf VPN veya proxy hizmeti ayarladıysanız, bağdaştırıcıları kaldırılacaktır. Bu nedenle, ağ ayarlarınızı sıfırladıktan sonra, amaçlandığı gibi çalışmalarını sağlamak için bu hizmetleri yeniden yüklemeniz gerekecektir.

Bunların hepsini yaptığını düşünürsek, ağı sıfırlamak zor olmalı, değil mi? Tam aksine. Aslında tüm bunları sizin için yapacak olan sadece birkaç tıklama – oldukça kolay. Aslında bunu yapmanın farklı yolları var. Her şeyden önce, bunu Windows Ayarları penceresinden yapmanız yeterlidir. İkinci olarak, bunu aslında basit bir komut girerek bir komut istemi penceresi aracılığıyla da yapabilirsiniz. İkisini de ele alacağız. Ağ ayarlarınızı Windows Ayarları menüsünden sıfırlamak için aşağıdaki talimatları izleyin.

 1. Öncelikle kısayol tuşlarına yani Windows tuşu + I’ye basarak Ayarlar penceresini açın.
 2. Windows Ayarları penceresinde, Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın.
 3. Ardından, Ağ ve İnternet sayfasında, sol taraftaki Durum sekmesinde olduğunuzdan emin olun. Ağ ayarlarını sıfırlamak için alttaki Ağ sıfırlama seçeneğine tıklayın.
 4. Bu sizi yeni bir ekrana götürecektir. Gösterilen bilgileri okuyun. Son olarak, ağ ayarlarını sıfırlamak için Şimdi sıfırla düğmesini tıklayın. Açılır iletişim kutusunda, Evet düğmesini tıklayın.
 5. Sıfırlamayı tamamlamak için bu yapıldıktan sonra sisteminiz yeniden başlayacaktır.

Komut İstemini Kullanma 

Daha önce bahsettiğimiz gibi, Windows ağ ayarlarını sıfırlamanın başka bir yolu komut istemidir. Bu, ağ yapılandırmasının kısaltması olan netcfg aracılığıyla yapılabilir. Bu yardımcı programın yardımıyla yapabileceğiniz pek çok farklı şey var, ancak bugün için ağ ayarlarını sıfırlayacağız. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Her şeyden önce, yükseltilmiş bir komut istemi açmanız gerekecek. Bunu yapmak için Başlat Menüsünü açın ve cmd yazın.
 2. Gösterilen sonuca sağ tıklayın ve açılır menüden Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
 3. Komut istemi penceresi açıldığında, ağ ayarlarını sıfırlamak için aşağıdaki komutu yazın
 4. netcfg -d
 5. Bu komutu çalıştırdıktan sonra, devam edecek ve diğer şeylerle birlikte tüm ağ bağdaştırıcılarını kaldıracaktır. Son olarak, bir kez yapıldığında, bilgisayarı yeniden başlatmanız istenecektir.
 6. Bilgisayarınız yeniden başladığında, ağ ayarlarınızı başarıyla sıfırlamış olacaksınız.

Sıfırlamadan sonra çalışmayacaklarından, daha önce sahip olduğunuz üçüncü taraf VPN veya proxy hizmetlerini yüklemeyi unutmayın. Bunun nedeni, ilgili ağ bağdaştırıcılarının sıfırlama ile kaldırılmış olmasıdır. Bu nedenle, normal şekilde çalışmalarını sağlamak için bunları yeniden kurun.

yakın zamanda Gönderilenler

Google Chrome’dan Bildirimler Nasıl Kapatılır

Google Chrome'dan Bildirimler Nasıl Kapatılır Bildirimler, bir kullanıcının çeşitli web sitelerinden, uygulamalardan veya uzantılardan aldığı… Daha fazla oku

1 gün önce

Windows 10’da Güvenlik Soruları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 10'da Güvenlik Soruları Nasıl Devre Dışı Bırakılır Windows 10 hesabınızın şifresini sıfırlamak söz konusu… Daha fazla oku

1 gün önce

Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var

Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var Bu hata, Windows Image Acquisition sürücüsü bilgisayarınızda eksik olduğunda… Daha fazla oku

1 gün önce