Uzay seyahatleri

2 dk okuma süresi

Uzay seyahatleri

Bilinmez bir rota olan uzay artık meraklısına kapıları açtı. Uzay seyahatleri günümüzde oldukça ilgi görmekle birlikte bu seyahatin fiyatı da 2000 li yıllardan bu yana gitgide düşüş sağlamakta.  İlk astronot olmayan Dennis Tito adındaki misafirini ağırlayan uzay artık daha çok misafir ağırlamak için fiyatları daha da düşürdü.

28 Nisan 2001 tarihinde Amerikalı zengin iş adamı 6 günlük bir seyahate 20 milyar dolar ödemişti. Çocukluk hayali olan ve hep görmek istediğini söyleyen Dennis Tito ödemiş olduğu fiyatın bütçesinin yanında fazla olmadığını da söylemişti. Uzay seyahatleri Dennis Tito sayesinde rağbet görmeye başladı ve hemen hemen her sene uzayın kapısı meraklılarına açıldı. Artık uzay seyahatleri talep üzerine fazlalaştığı için bazı firmalar bir günde 2 de fazla seyahat düzenlemeye başladı. İlerleyen zamanlarda uzay seyahatlerinin ücreti daha da azalacağına çünkü çok fazla talep olduğuna dikkat çeken astrofizikçiler uzayın bilinmezlikten çıkıp gidip görülecek ve hatta uzay otelleri inşaa edilerek kalınabilecek bir yer haline gelmesini hedeflediklerini söyledi.

Uzay seyahati yapmak isteyenler ilk aşamada bir dizi teknik bilgi ve deneme uçuşlarından sonra gerçek seyahatlerine başlıyor. 18 yaşını doldurmuş, sağlıklı kalp ve epilepsi gibi ciddi rahatsızlıkları olmayan herkese artık uzayın kapıları açılıyor. En çok 2 kişi taşıyabilen bu uzay araçları en fazla 100 km nin üzerinde bir seviyeye ulaşarak daha sonra dünyaya geri dönüyor. İlerleyen zamanlarda bu sayı 300 kilometre olarak hedefleniyor. Bunun yanısıra World View Entreprises adlı firma özel bir balonla 30 km gibi bir yüksekliğe sizi çıkartarak ilginç bir deneyim yaşamanıza olanak sağlıyor. Uzay seyahatlerinin ve balon seyahatlerinin ücreti 250 bin dolar, 100 bin dolar ya da 75 bin dolar gibi rakamlar arasında gidip geliyor. Firmadan firmaya değişiklik gösteren bu rakamları Türkiyeden ödeyen ve uzaya çıkmayı hedefleyen ünlü isimlerde var. Bu isimlerden önümüzdeki yıllar içerisinde uzay seyahatini planlayan Fenerbahçe’nin eski başkanlarından Ali Şen ve Les Ottomans Otel’in Sahibi Ahu Aysal gibi isimle var.

2000 li yıllardan bu yana uzay seyahati hedefleyen ve bu başarıya kavuşan insanlar.

Dennis Tito Amerikalı 28 Nisan – 6 Mayıs 2001
Mark Shuttleworth Güney Afrikalı / İngiliz 25 Nisan- 5 Mayıs 2002
Gregory Olsen Amerikalı 1 – 11 Ekim 2005
Anuşe Ansari İranlı / Amerikalı 18-29 Eylül 2006
Charles Simonyi Macar / Amerikalı 7-21 Nisan 2007
Richard Garriott Amerikalı 12-23 Ekim 2008
Guy Laliberté Kanadalı 30 Eylül-11 Ekim 2009

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x