Ubuntu Touch Android için gerçek bir alternatif mı?

Ubuntu, Sailfish ve Plazma Telefonu, Android için alternatifler olmak istiyor. Bu projelerin her birine daha yakından baktık ve Android ile karşılaştırıldığında nerede olduklarını değerlendirdik. Belli bir şeyden yoksun oldukları anlaşılıyor.

Ubuntu Touch’a ne oldu?

Yıllarca, Ubuntu Telefon hakkında çok az şey duymuştuk. Ancak, Linux dağıtımının arkasındaki şirket olan Canonical, İspanya’da güçlü bir donanım ortağı olan BQ’ya sahip. Ubuntu Touch’la tablet ve akıllı telefonlar satılıyor ve Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi  gibi fuarlarda da gösteriliyor.

Ubuntu’nun da geniş bir hayran kitlesi var. Kullanıcılar OS çalışmaları yaptık OnePlus One, Nexus 5 ve Fairphone 2 . Android akıllı telefonlar için Ubuntu’nun diğer pek çok limanı da var. Ne yazık ki, birçoğu zaten yetim kaldı, bu yüzden güncellemeleri ve yamaları alamıyorlar. Ubuntu Touch Android için gerçek bir alternatif mı?

Uygulamalar teoride Ubuntu Mağazasından yapılır. Önemli olanlar, Telegram ve Twitter gibi sunuluyor. Ancak, bazıları yalnızca bir web tarayıcısı aracılığıyla kullanılabilir. Bu yöntem, Ubuntu Touch’a uygun masaüstü uygulamaları yaratmayı kolaylaştırmalıdır. Bununla birlikte, şu ana kadar bu cephede çok az şey yapıldı.

Sadece Sailfish’i Mayıs ayında denemiştik ve meslektaşımız Luis oldukça hevesliydiler. Sailfish, APK dosyalarını Android’den açarak uygulama sorununu çözer. Ne yazık ki, bu tıkalı hissettim ve incelememizde iyi çalışmadı. Ubuntu Touch Android için gerçek bir alternatif mı?

Sailfish’in arkasındaki şirket olan Jolla, kendi donanımını da sunmaktadır. Yazılım aktif, açık kaynaklı bir topluluk tarafından korunmakta ve geliştirilmektedir. Jolla Limanı , “güvenli limana” kendi Android uygulamalarını veya kendi özel Sailfish uygulamalarını getirmek müşteriye teslim ve onları izlemeye devam için bir başlangıç noktası olarak uygulama geliştiricileri hizmet vermektedir. Bu Jolla’yı Play Store ile Google kadar profesyonel yapar.

Birçok cihaz için gerçek bir liman kaynağı olmaksızın, yeni gelenlerin eşiği veya sadece merak uyandırıcı olması, Sailfish’i denemek için çok yüksek olacaktır. Bunun yerine, sistem birkaç cihaz ve kendi akıllı telefonu ile sınırlıdır. İkincisi, tüm sonra, başarılı olan ise  ülkesinde Finlandiya. Ubuntu Touch Android için gerçek bir alternatif mı?

Plazma Mobil

Plasma Mobile, gerçekten ilginç bir ilk izlenim bırakıyor. Kısa bir süre için Nexus 5X’imiz üzerinde denedik. Ne yazık ki, büyük ekran ve kararlılık problemleri nedeniyle ilk testi iptal ettirmek zorundaydık.

Plazma, aynı adı taşıyan KDE masaüstü ortamından ödünç alındı ​​ve Nexus 5 ve 5X’te çalışması bekleniyordu , ancak deneme, yeni Nexus’ta hiç sevinç kaynağı olmadı. Kurulum bir Linux PC’si aracılığıyla kurulum Git sayesinde daha kolay yapılmasına rağmen tam olarak başarılı bir şekilde çalışmadı. Hatalar bootloops ile dönüşümlü olarak gösterilir.

Plasma, daha önceki Android alternatifleriyle aynı erdemleri bayraklarında yazıyor: ücretsiz, gizliliğe dost ve şeffaf üçüncü taraf uygulamalarına açık. Topluluk aktiftir ve mümkün olduğunda akut sorunlara yardımcı olur .

Sonuç

Geliştiriciler tam bir patlama yapmıyor. Ama onlar da cesaretini kırmadılar. Tek başarı öyküsü, Finlandiya’da sadece taraftarları değil aynı zamanda kaynakları da bulunan Sailfish OS’leri ile Jolla’dır ve daha da ileri adımlar atmıştır. Ancak, yukarıdaki yaklaşımlardan hiçbiri Android için gerçek alternatifler değildir. Her şeyden önce, desteklenen cihazların ve uygulamaların sayısı orijinal Android’i eşsiz yapar. Ubuntu Touch Android için gerçek bir alternatif mı?

Bir çölleşme, yalnızca, yukarıda bahsedilen sistemlerden birinin, Android’in sahip olmadığı bir şeyi her kullanıcının görüş açısından sunması halinde gerçekleşir. Edge ile Ubuntu Phone, bir monitör, fare ve klavye bağlayarak akıllı telefonun bir PC yerine geçtiği bir sistem sunmak istedi. Fakat maalesef epik bir başarısızlıktan başka bir şey değildi . Bunun gibi yaklaşımlar yürütülmesinde ve uyumluluğunda eksik olduğu sürece, Android gibi oldukça açık olan bir sistemin yerine geçmek için başka bir teşvik bulunmamaktadır.

Bu Android alternatiflerinden herhangi birini denedin mi? Onlar hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ubuntu Touch Android için gerçek bir alternatif mı? için yorumda bulun

    Ubuntu Touch Android için gerçek bir alternatif mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ubuntu Touch Android için gerçek bir alternatif mı? için ilk yorumu yapabilirsin.