TAB tuşu çalışmıyor

TAB tuşu çalışmıyor Windows en popüler işletim sistemlerinden biridir ve bilgisayarlarında düzenli olarak kullanılan milyonlarca insan vardır. Ancak, oldukça yakın bir zamanda, kullanıcıların bilgisayarlarında “Tab” tuşunun işlevselliğini alamadığı birçok rapor yayınlanmıştır. Bu durumda, “SEKME” tuşuna basıldığında hiçbir şey olmuyor ve hata, klavyedeki gerçek düğme ile olmuyor.

SEKME tuşunun Windows’ta çalışmasını engelleyen nedir?

Birden fazla kullanıcıdan çok sayıda rapor aldıktan sonra, sorunu araştırmaya karar verdik ve sorunu kullanıcılarımız için tamamen düzelten bazı uygulanabilir çözümler bulduk. Ayrıca, bu sorunun neden tetiklendiğini ve nedenlerini aşağıda listeledik.

 • TeamViewer: Başka bir bilgisayara uzaktan sizinkiler aracılığıyla erişmek için kullanılan ve birçok kişi tarafından yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Bir TeamViewer oturumu devam ediyorsa, aktif olan herhangi bir uzak oturum olmasa bile, kullanıcının SEKME tuşu işlevine ulaşmasını engelleyen bu uygulamayla ilgili bir hata var.
 • Anahtar Sayı:  Bazı durumlarda, sorun yazılımla ilgili değildir ve aslında klavye ile ilgilidir. Klavye aksıyor olabilir veya SEKME tuşu zarar görmüş olabilir.

Şimdi sorunun doğası hakkında temel bir fikriniz olduğuna göre, çözüme doğru ilerleyeceğiz. Çatışmaları önlemek için çözümleri verildikleri sıraya göre uyguladığınızdan emin olun.

1. Çözüm: Hasar Kontrolü

Kullandığınız klavyenin zarar görmüş olması olasıdır. Bu nedenle, bu adımda, sorunun yazılımla mı yoksa donanımla mı ilgili olduğunu kontrol edeceğiz. Bunun için:

 1. Aramayı açmak için “ Windows ” + “ S ” tuşlarına aynı anda basın.
 2. “ Notepad ” yazıp ilk seçeneği seçin. Not Defterinde yazarak ilk seçeneği belirleme
 3. Yazmak için boş alana tıklayın.
 4. “ ALT ” tuşunu basılı tutun ve klavyedeki sayısal tuş  takımındaki  “ 0,0,9 ” tuşlarına basın.
 5. İşaretçi not defterinde biraz boşluk atlarsa, bu SEKME işlevinin çalıştığı ve sorunun donanım ile ilgili olduğu anlamına gelir. İşaretçinin boşluk atlayıp atmadığını kontrol etme
 6. Ancak, işaretçi herhangi bir boşluğu atlamazsa, sorunun yazılımla ilgili olması gerekir.

Not:  Bu kombinasyon, TAB fonksiyonunu çoğaltmak için kullanılabilir.

2. Çözüm: TeamViewer’ı Kapatın

TeamViewer ile bilinen bir durumdur, arka planda etkin olduğunda belirli düğmelerin çalışmasını önler. Bu nedenle, bu adımda, onu arka plandan kapatacağız. Bunun için:

 1. Görev Yöneticisini açmak için “ Ctrl ” + “ Shift ” + “Esc ”  tuşlarına  basın.
 2. “ TeamViewer ” üzerine tıklayın ve “ Görevi Sonlandır ” düğmesini seçin.Görevi Sonlandır Düğmesine Tıklamak
 3. Klavyenizdeki ” TAB ” tuşuna basın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

3. Çözüm: Bilgisayarı Yeniden Başlatma

Bazı durumlarda, TAB işlevi bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra geri yüklenir ve bu durum birçok kullanıcı tarafından onaylanır. Bu nedenle, bu adımda, TeamViewer’ın başlangıçta başlatılmasını ve bilgisayarı yeniden başlatmasını engelleyeceğiz. Bunun için:

 1. Görev Yöneticisini açmak için “ Ctrl ” + “ Shift ” + “ Esc ”  tuşlarına basın.
 2. “ Başlangıç ” sekmesine tıklayın ve TeamViewer’ı seçin. Başlangıç ​​sekmesine tıklayarak
 3. Başlangıçta başlatılmasını engellemek için “ Devre Dışı Bırak ” düğmesine tıklayın.“Devre Dışı Bırak” düğmesine tıklayarak
 4. Bilgisayarınızdaki “ Yeniden Başlat ” düğmesine basın ve yeniden  başlatma işleminin tamamlanmasını bekleyin.
 5. Sorunun devam edip etmediğini kontrol edin .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. windows tab tuşu çalışmıyor TAB tuşu çalışmıyor için yorumda bulun

  TAB tuşu çalışmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TAB tuşu çalışmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.