Pinterest İşletmeler için Nasıl Kullanılır: İpuçları ve Faydalı Araçlar

9 dk okuma süresi

Pinterest her ay 478 milyon kullanıcıya ulaşmaktadır. Platformun kullanım amaçları arasında yeni fikirler aramak, istek (veya alışveriş) listesi hazırlamak ve ruh halini iyileştirmek yer almaktadır. Çoğu zaman kullanıcılar gördükleri ürünleri satın almayı veya beğendikleri fikirleri uygulamayı tercih ettikleri için sosyal ağ markalar tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu tür fırsatları kaçırmamalısınız. Pinterest’in işletmeler için ne kadar yararlı olduğunu ve bir işletme hesabının nasıl kaydedilip tanıtılacağını görelim.

Pinterest-pazarlama nedir?

Bu, Pinterest’i genel sosyal medya marka pazarlama stratejinize dahil etmek için kullanılabilecek bir dizi taktiğin adıdır. Amaç yeni potansiyel müşteriler çekerek marka ve ürün bilinirliğini artırmak.

Pinterest Business’e göre şirket temsilcileri bu sosyal platformu şu amaçlarla kullanmaktadır:

 •  yeni bir kitleye ulaşıp markanın internet varlığını güçlendirmek;
 • şirketin web sitesine veya online bir mağazanın ürün sayfalarına ziyaretçi çekerek satışları artırmak;
 • Kullanıcıların aktivitelerini arttırmak: örneğin bülten aboneliği sayısını arttırmak.

İşletmenin faydaları açıktır: hedef kitleyi artırmak, satışları artırmak ve karı artırmak. Pinterest işletme hesapları, faaliyetlerini bu sosyal ağı seven bir hedef kitleye odaklayan şirketler için özellikle faydalı olacaktır. Kullanıcıların çoğunluğu şimdilik kadın olsa da 2021’den beri Z kuşağını temsil eden erkeklerin sayısında da bir artış oldu. Genel olarak, bunlar kişiler bir şey satın almayı veya yenilemeyi veya yaratıcı bir proje başlatmayı planlayan insanlardan oluşmaktadır.

Pinterest işletme hesabı nasıl oluşturulur: adım adım talimatlar

Pinterest işletme hesabı oluşturmak için iki yöntem sunmaktadır:

1. Kişisel bir hesap oluşturun ve buna bir işletme profili bağlayın. Sonuç olarak, hesaplar arasında geçiş yapabileceğiniz tek bir hesabınız olacak. 

2. Ayrı bir işletme hesabı kaydedin. Bu hesap kişisel hesabınızla ilişkilendirilmeyecektir.

Instagram ile karşılaştıracak olursak, bu seçenek Instagramda mevcut değildir. İstatistiklere ve promosyon araçlarına erişim elde etmek için kişisel profilinizi bir işletme hesabına aktarmanız gerekmektedir. Özetle Pinterest sosyal ağı kendiniz özeliniz için kullanırken ayrıca bir ticari hesap kullabilmeniz için de bir fırsat sunar. Bu arada, kişisel profilinize dört adede kadar işletme sayfası bağlayabilirsiniz.

Kişisel bir profile bağlı bir işletme hesabının oluşturulması

Kişisel bir hesabınız varsa, giriş yapın. Menüye gidin (profil resminin sağındaki onay işareti simgesi), “Hesap ekle”yi seçin ve açılan pencerede – “Ücretsiz bir işletme hesabı oluşturun” seçeneğini tıklayın.

Ardından yeni iletişim kutusunda “Bağlı bir işletme hesabı oluştur”u tıklayın. Hüküm ve koşulları okuyun ve tercihinizi onaylayın.

Bu adımın ardından şirkete ait temel verileri gireceğiniz sayfa açılacaktır. Gerekli bilgileri doldurup “Sonraki” butonuna tıklayın.

Platformun işletme profiliniz için bir niş belirlemesine yardımcı olacak anketi doldurarak işleme devam edin. 

Bu aşamada sistem, içeriğe dayalı reklamcılık kullanarak profilinizi tanıtmakla ilgilenip ilgilenmediğinizi soracaktır. Uygun seçeneği seçin ve daha ileri gidin.

Gelecek bir başka soru da “Nereden başlamayı planlıyorusnuz”; fikirlerinizi mi paylaşacaksınız yoksa markanız ve ürünlerinizden mi bahsedeceksiniz? Cevap pazarlama stratejinize bağlı olarak değişecektir.

Yalnızca birkaç adım kaldı: şirketin iletişim bilgilerini belirterek birkaç alanı doldurun. Aynı aşamada sistem sizden bir profil resmi yüklemenizi isteyecektir. Bir şirket için en iyi tercih şirket logosu, kişisel bir marka için ise nötr bir arka plan üzerinde bir portre olacaktır. Henüz bir logonuz yok mu?  Logaster bu konuda çok işinize yarayacaktır. Burada yalnızca kimlik öğelerini kendiniz oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda Pinterest’te bir işletme profili tasarlamak için bir şablon paketi de indirebilirsiniz.

“Kaydet” butonuna tıklamanızın ardından işletme hesabı oluşturulur. İlk gönderiyi oluşturmak için başlangıç sayfasına gidebilir ve “Pin Oluştur”a tıklayabilirsiniz.

Ayrı bir işletme hesabı oluşturma

Tüm hesaplarınızdan çıkış yapın. “Kayıt” butonuna tıklayın ve açılan pencerede “ İşletme hesabı oluştur”u seçin.

E-posta adresinizi (mümkünse kurumsal) ve yaşınızı girdikten sonra bir şifre oluşturun. “Hesap oluştur” butonuna tıklayın. Takip eden adımlar bir önceki seçenektekilerle aynı.

Kimler bir Pinterest işletme hesabı oluşturabilir? İsteyen herkes.

Pinterest işletmeler için nasıl kullanılır: 5 ipucu ve hayati tüyolar

Pinterest’i işletmeniz için mümkün olduğunca faydalı hale nasıl getireceğinizi görelim.

1. Bir pazarlama stratejisi geliştirin

Bu tavsiye, hangi iletişim kanalıyla çalışırsanız çalışın geçerlidir. Buna Pinterest de bir istisna değildir. Pazarlama stratejisi geliştirme süreci şunları içerir:

 1. SMART-hedefler belirleyin. Bu platforma neden ihtiyacınız olduğunu belirleyin: bir kitlenin ilgisini çekmek, sitenize gelen trafiği arttırmak, satışları canlandırmak? Spesifik hedefler belirleyin.
 2. Pinterest kitlesinin genel olarak ve demografik gruplara göre analizi. Hangi nişi seçeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. 
 3. İşletmeniz için potansiyel hedef kitle analizi yapın.
 4. Bu sosyal ağda kayıtlı en yakın rakip üzerinde çalışma yapın.
 5. Yakın gelecek için içerik planlama ve içerik planı oluşturma (en az bir ay).

2. Farklı pin formatlarıyla denemeler yapın

Pinterest içeriğinin özü görsellerdir. Ancak, sadece buna odaklanmayın. Bir gönderiye birden fazla fotoğraf ekleyerek galeriler oluşturun ve dikkat çekmek için videolar çekin.

Satışlarınızı artırmanın sizin için önemli olduğunu anlıyoruz. Ancak, yalnızca ürünlerinize odaklanmayın. Sosyal medya kullanıcılarının çoğu buraya ilham almak için geliyor. Bu nedenle, ipuçları, faydalı tavsiyeler veya sadece güzel motivasyon görselleri içeren pinler de gönderin.

3. En parlak içeriği sabitleyin

Bu sosyal ağdaki başarının sırrı, ilgi çekici, yüksek kaliteli görsel içerik oluşturmaktır. Kullanıcıları onu paylaşmak isteyecekleri kadar iyi içerikler… Pininizin tam da bu özelliklere sahip olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte karşılaması gereken kriterler:

 • Dikey format. Kullanıcıların büyük kısmı mobil cihaz kullanıcılarıdır. Akıllı telefon ekranlarında düzgün şekilde görüntülenen görseller paylaşın;

pinterest.com/macys/_created/

 • Yüksek kalite. Büyütüldüğünde, fotoğraflarınızın ve videolarınızın pikselleşme olmadan net kaldığından emin olun;
 • Başlık. Görsel içerik güçlendirici görevi üstlenir;
 • Açıklama. Bu, kullanıcıları teşvik ve motive etmeye yardımcı olur (özellikle onları belirli eylemlere teşvik etmeniz gerekiyorsa); 

pinterest.com/nike/_created/

 • Marka stiliyle uyumluluk. Yayının pazarlama değerini çok sayıda repost ile bile korumak için pinlerinize bir logo ekleyin; 
 • Kaliteli bağlantılar. Pine eklenen URL’nin düzgün biçimde çalışıp çalışmadığını kontrol edin;
 • Dizi. İçerik planı üzerinde çalışın ve düzenli olarak paylaşım yapın. Bu yeni takipçileri çekecektir.

4. İçeriğinizi arama için optimize edin

Pinterest araması çok önemlidir, bu nedenle hashtag’lerinize ve pin açıklamalarınıza aramaları eklediğinizden emin olun. Bu şekilde yeni ilgilenen kullanıcıları çekebilirsiniz.

5. Metrikleri takip edin

Pinterest işletme hesabı size veri toplama fırsatı sunar: Kullanıcı davranışının temel metriklerini takip edin. Böylece izleyicinin hangi yayınları beğendiğini, hangilerinin en az ilgi uyandırdığını anlayabilirsiniz. Göstergelerin analizi, içerik politikasını ve pazarlama stratejisini iyileştirmeyi mümkün kılar.

İşletme tanıtımında size yardımcı olacak Pinterest araçları

Temel kural, daha önce de belirtildiği gibi kaliteli içerik yayınlamaktır. Harika görseller oluşturma yeteneğiniz yoksa, uzmanlarla çalışın veya fotoğraf ve videolar satın alın. Görsel içeriğinizi benzersiz çizimlerle çeşitlendirmek için illüstratörün hizmetleri alın.

İçeriğin kalitesi iyiyse Pinterest’te sağlanan tanıtım araçlarını kullanın.

Detaylı pinler

Araç, sitenizdeki ürün ve hizmetlerin resimlerini kaydederek ve bunlara metadata eklemek için tasarlanmıştır. Aşağıdaki pin türleri ayırt edilebilir:

 • Makaleler için: bir blog veya web sitesine yönlendirilmiş URL’ler ekleyebilirsiniz. Bu tür pinleri ayrı bir panoda tematik başlıklara ayırarak düzenleyebilirsiniz. Bir başlık ve açıklama, ilgili hashtag’ler ve her pin için bir bağlantı ekleyin;
 • Uygulamalar için pinler (+ indirme bağlantısı). Pinterest, Android ve iOS uygulamalarıyla uyumludur ve analytics araçları kaç indirme gerçekleştirildiğini anlamanıza yardımcı olur;
 • tarifler: bu pinler isim, ürün listesi, pişirme süresi ve diğer gerekli bilgiler için alanlar sunar. Bir yemek blogu veya yemek markası için mükemmeldirler. Tarifler sürekli olarak izleyicinin ilgisini çekmektedir;

pinterest.com/gfJules/_created/

 • ürün pinleri stok durumu, maliyet ve açıklama alanı hakkında bilgiler içerir. Mağazanın ürün sayfasına bir bağlantı ekleyerek birden fazla resim yükleyebilirsiniz. Bu pinler satışları artırmaya yardımcı olur.

Reklam

Pinterest’in reklam aracı, Instagram veya Facebook’takilere benzer. Halihazırda yayınlanmış içeriğin reklamını yapabilir veya kampanyanız için ayrı gönderiler oluşturabilirsiniz.

Şirket oluştururken bir hedef belirleyebilir (bilinirliği artırmak, satışları artırmak, indirme veya görüntüleme sayısını artırmak gibi) ve uygun formatı seçebilirsiniz:

1. Video Pinleri, marka etkileşimini ve görünürlüğünü artırmak için kullanılabilir. Reklamlar sitenize trafik çeker ve siz de görüntülemeleri ve izleyici tepkilerini takip edebilirsiniz. Video reklamlar her zaman statik resimlerin arka planında görünür.

https://pin.it/f8Q6Zjg

pinterest.com/wayfair/_created/

2. Carousel, prensipte Instagram’da kullanılan araca benzer. Kullanıcıların ürünü her açıdan görebilmeleri için bir resim galerisi gösterilir.

socialmediatoday.com/

3. Çoğu Pinterest kullanıcısı akıllı telefon sahibi olduğundan, mobil uygulama pinleri promosyonu kuvvetlendirir. Tanıtım kampanyasının amacı, doğal olarak, uygulamanın indirilme sayısını arttırmaktır. Reklamınızı özelleştirerek, hedef kitlenize net bir şekilde ulaşabileceğiniz kriterler belirleyebilirsiniz. Yaş, bölge, ilgi alanları, dil ve cinsiyet seçebileceğiniz ayarlar arasında yer alır. Anahtar kelimeler de ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Pinterest işletmeler için nasıl kullanılır? Bir işletme hesabı kaydedin, yerleşik araçlarla çalışın, sistematik olarak içerik yayınlayın ve istatistikleri izleyin. Kitlenize yüksek kaliteli ve alakalı içerik sunarsanız harika sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Başlık: İşletmeler için Pinterest: Başarılı bir Tanıtım için İpuçları

Açıklama: Erişimi, marka bilinirliğini ve satışları artırmak için bir Pinterest işletme hesabı nasıl kaydedilir ve tanıtılır. 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x