NASA, dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliğinin fotoğraflarını uzaydan çekiyor

Yükselişte olan yenilenebilir enerji, oldukça hızlı bir şekilde el değiştirmesi başlığı “dünyanın en büyük güneş tesisi” için mükemmel mantıklı. Örneğin 2014’te 550 MW’lık Topaz Güneş Enerjisi Çiftliği Kasım ayında Kamuthi Hindistan’daki 648 MW’lık bir tesiste devrilmek üzere ünvanını elinde tuttu. Bu noktada, Çin’in Baraj Güneş Parkı, hepsinin üzerinde 850 MW kapasiteli olarak yükseldi. Çok mu ses var? İşte bazı şeyleri perspektif haline getirmeye yardımcı olan bazı NASA uydu görüntüleri.

Görüntüler, NASA‘nın Operasyonel Kara Görüntüleyicisi tarafından, 2013 yılında başlatılan Google Earth’ün yeni yüksek çözünürlüklü görüntülerinin arkasındaki uydu olan Landsat 8’de çekilmiştir. Bu uydu, görüntüleri daha gerçekçi renklerle ve neredeyse iki katına çıkartabiliyor, Landsat 7.

NASA, Çin’in Qinghai eyaletinde, biri Nisan 2013’te çekilen Baraj Güneş Parkı ve bu yılın 5 Ocak tarihinde Baraj Güneş Parkı’nın iki görüntüsünü yayınladı ve bu, çiftliğin dört yıl boyunca hızla genişlediğini gösteriyor. İkinci fotoğraf kesildiğinde, bitki 27 km sq (10 sq mi) kapladı ve neredeyse dört milyon güneş panelinden (Kamuthi fabrikasında 2,5 milyon var) oluşuyordu.  NASA, dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliğinin fotoğraflarını uzaydan çekiyor

Güneş enerjisi ile ilgili olarak Çin ön taraftan öncülük ediyor. Toplam kurulu gücü 2016 yılında 77 GW’a çıktı ve Almanya, ABD ve Japonya’yı geride bırakarak dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi oldu. Bu, 2015 yılında kurulan güneş enerjisi kapasitesinin 15 GW’dan 43 GW’ya çıktığı büyük bir sıçrama izledi. Aşağıdaki bu iki fotoğrafın karşılaştırılması, bu tür güneş enerjisine yaklaşımın harekete geçirildiğinde nasıl göründüğü konusunda yararlı bir perspektif sunmaktadır.  NASA, dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliğinin fotoğraflarını uzaydan çekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. NASA, dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliğinin fotoğraflarını uzaydan çekiyor için yorumda bulun

    NASA, dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliğinin fotoğraflarını uzaydan çekiyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak NASA, dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliğinin fotoğraflarını uzaydan çekiyor için ilk yorumu yapabilirsin.