İphone veya iPad virüs nasıl temizlenir

İphone veya iPad virüs nasıl temizlenir düzenli olarak kullandığınız bir uygulamada kötü niyetli bir reklam görüyorsunuz, sizi iOS’nin virüs bulaştığına ikna etmeyi amaçlayan bir davranışı tetikliyor bu sorunu düzeltmek için yapılacak adımlar aşağıda açıklanmıştır

İPhone’unuzda virüs olup olmadığını nasıl öğrenin

Teknik olarak konuşursak, bir virüs kendini başka bir programa ekleyen bir kod parçasıdır, solucan ise kendi başına bağımsız bir programdır; Her ikisi de mesajlaşma uygulamalarını kaçırmak veya sosyal mühendislik yoluyla kendilerini yaymak istiyorlar.

İOS platformu, saldırganların saygın uygulamalara kötü amaçlı kodlar eklediği veya bunları oluşturmak için kullanılan geliştirici aracını kaçırdığı zaman, ilk tanıma uyan bir dizi saldırı gördü. Ayrıca, tehlikeye atılmış uygulamalar, App Store’un onay aşamasında tutulmalıdır, ancak cihazlarını hapsedenler , diğer kaynaklardan uygulamalar yükleyebilir ve istemeden tehlikeli bir şeyler yükleyebilirler.

Her iki durumda da, iOS’un yalıtılmış sanal alanı, kötü amaçlı yazılım saldırısının diğer uygulamalara (kendini yaymak için) veya temel işletim sistemine erişmesini engellemelidir.

Soruna ne sebep oluyor?

Arızalı iPhone veya iPad’inize neler olduğunu anlamaya çalışırken ortaya çıkan ana sorular şunlardır:

Gerçekliği sorgulanabilir olan resmi olmayan bir kaynaktan indirme işlemi yaptınız mı? cevap evetse, cihazınızda kötü amaçlı bir yazılım parçası olabilir ve suçluyu izole edip kaldırmaya çalışmalısınız.

Beklenmeyen davranış, yalnızca belirli uygulamaları kullandığınızda kendini gösterir mi? Eğer öyleyse – ve yalnızca tek bir uygulama var özellikle – o zaman muhtemelen uygulamaya özel konuya bakıyoruz ve biz bu başa edeceğiz bir anda . Kaçırılan uygulamalar tarafından sergilenen genel davranış, sizi Safari’de yabancı bir web sayfasına yönlendirmek ve izinsiz olarak App Store’u açmaktır.

Sorun, hangi uygulamaların açık olduğu farketmeksizin devam ederse, cihazınızın donanım sorunu nedeniyle ya da henüz alışık olmadığınız bir iOS değişikliği nedeniyle ya da siz ya da başka bir kullanıcının kullanıcısı olduğu için cihazınızın yanlış davranması ihtimali yüksektir. Cihaz, belki de yanlışlıkla bir ayarı değiştirdi. Kötü amaçlı yazılımların işletim sisteminin kalbine nüfuz etmiş olması ve sistem genelinde sorunlara yol açması son derece düşük bir ihtimaldir; bu aslında benzeri görülmemiş. 

Sorunlu bir uygulama soruna neden oluyor mu?

İOS’un kendisini etkileyen bir virüs yerine, sadece bir sorun uygulamanız olabilir.

Bu, uygulamanın kötü olduğu veya geliştiricilerin hatalı olduğu anlamına gelmez; tersine, bir uygulamanın meşru olması veya saygın bir şirket tarafından yapılmış olması, kötü amaçlı yazılım barındırmadığı anlamına gelmez.

Bilgisayar korsanları iOS’a giremediğinden, en yaygın stratejilerinden biri, iyi niyetli ve habersiz uygulama geliştiricileri tarafından kullanılabilecek bir geliştirici kitini kırmaktır. Sahtekarlar böylece, tehlikeli geliştirici aracını kullanan uygulamayı kullanırken sizi tehlikeli bir web sitesine yönlendirme yeteneği kazanır.

Belirli bir tehlikeye atılmış uygulamanın soruna neden olduğu genellikle açıktır, çünkü bunu kullanırken yalnızca sorunlarınız vardır. Genel hediye işareti, bu uygulamayı açtığınızda, izniniz olmadan periyodik olarak bir web sayfasına veya App Store’a yönlendirileceksiniz.

Bir uygulamanın sorun olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle sorunun fark edilmiş ve düzeltilmiş olabileceğinden, uygulamanın güncellenmiş bir sürümünün mevcut olup olmadığını görmek için bir göz atın. Ayrıca, sorunun bu yerlerde bildirilip bildirilmediğini veya tartışıldığını görmek için uygulamanın web sitesini (varsa) ve / veya geliştiricilerin Twitter yayınını (varsa) da kontrol edin. Devs ile iletişime geçilebiliyorsa konuyu onlara bildirmelisin; bir çözüm sunabilirler, ancak yapmasalar bile, sorunu biliyorlarsa bir çözüm bulma olasılığı daha yüksektir.

Uygulamayı güncellemenin sorunu çözmediğini varsayalım, kaldırın ve bir süre daha yönetmeden deneyin. Sorun ortadan kalkarsa, suçluyu bulursun ve uygulama olmadan uzun vadede idare edip edemeyeceğine karar verme zamanı geldi. Ancak, pirzola vermeye karar verseniz bile, zaman zaman geliştiricilere danışabileceğinizi ve tatmin edici bir güncellemenin gerçekleşip gerçekleşmediğine bakın.

Geçmişi ve web sitesi verilerini temizle

İşte web sayfası yönlendirme sorunlarını çözebilecek kısa bir ipucu. Ayarlar> Safari> Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle’ye gidin, ardından onaylamak için Geçmişi ve Verileri Temizle’ye dokunun.

Kapatın ve yeniden başlatın

Ekran değişene ve ‘Kapatmak için kaydırın’ kaydırıcısı görünene kadar güç düğmesini basılı tutun. (Bu işlem yaklaşık dört ila beş saniye sürer.) Ardından kaydırıcıyı telefonun kapanması için kaydırın. Ekran kararır. (Bir X serisi iPhone’da, güç düğmesini ve sesi kısma düğmesini aynı anda tutmanız gerekir.)

Telefonu yeniden başlatmak için güç düğmesini tekrar basılı tutun. Bu sefer yaklaşık 10 saniye sürmeli. Apple logosu görünecektir; Bu noktada güç düğmesini bırakabilirsiniz. Şifre giriş ekranı görünene kadar bekleyin (Telefonu açtıktan sonra ilk kez açtığınızda Dokunmatik Kimliği kullanmak yerine bir şifre girmeniz gerekir) ve ardından telefonun kilidini açın.

Bu sorunu çözdü mü? Değilse, daha sert önlemler almanız gerekebilir.

İPhone’unuzu yedekten geri yükleyin

İPhone’unuzu düzenli aralıklarla yedeklediğinize güveniyoruz . Öyleyse, iPhone’unuzu en son yedeklemeden geri yüklemek ve çözümün kaldırılıp kaldırılmadığını görmek kolay olacaktır.

Bu başarısız olursa, iPhone’unuzun içeriğini, başka bir sorunun kötü amaçlı yazılımını da içerecek şekilde yedeklemiş olabilirsiniz, bu nedenle en son ikinci yedeklemeden, daha öncekilerden vb. Geri yükleyin. Umarım sorunu önceden tarihlendiren bir yedekleme bulacaksınız ve oradan devam edebileceksiniz.

İPhone’unuzu yeni bir cihaz olarak geri yükleyin

Yedeklerinizden hiçbiri kötü amaçlı yazılım içermiyorsa veya kötü amaçlı yazılım içermeyen yalnızca yedekler başka bir nedenle kullanılamazsa, sıfırdan başlamanız daha iyi olabilir.

Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm İçeriği ve Ayarları Sil seçeneğine giderek iPhone’unuzu silin, ardından şifrenizi girin ve işlemi onaylayın. Silme işleminin tamamlanmasını bekleyin ve ardından iPhone’u yeni bir cihaz olarak ayarlayın.

Kurulumu tamamladıktan sonra, kullanmak istediğiniz uygulamaları yeniden yüklemeniz gerekir (bir uygulama soruna neden oluyorsa, bir süre onsuz yaşamayı denemelisiniz ve her şeyin daha iyi olup olmadığını görün. ve ayarları istediğiniz şekilde geri alın. Bu bir acı, ama umarım bunu sadece bir kez yapmanız gerekir.

İPhone’unuzu gelecekte kötü amaçlı yazılımlardan nasıl korursunuz?

İOS’i düzenli olarak güncelleyin. Yüklediğiniz yazılım ve indirdiğiniz kaynaklar konusunda özellikle dikkatli olmanız gerekir. Ve ‘sosyal mühendislik’ saldırılarına dikkat edin – nereden geldiklerinden emin değilseniz, bağlantıları açmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İphone veya iPad virüs nasıl temizlenir için yorumda bulun

    İphone veya iPad virüs nasıl temizlenir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İphone veya iPad virüs nasıl temizlenir için ilk yorumu yapabilirsin.