iPhone veya iPad sıfırlama

Sorunları çözmek için iPhone’unuzu veya iPad’inizi fabrika ayarlarına sıfırlayın veya telefonu satmadan önce sıfırlamak mı istiyorsunuz makalemizi okuyun (Dikkat Telefonunuzu sıfırlamadan önce mutlaka yedeğiniz alınız)

iPhone’umdaki tüm verileri nasıl silebilirim? Fabrika ayarlarına sıfırlaması gerekiyor mu?

Bu yazıda bir iPhone’u veya iPad’i nasıl sıfırlayacağınızı size göstereceğiz – veriyi sattıktan sonra bir cihazdan silmek istiyorsanız mükemmel. Alternatif olarak, iPhone’unuz veya iPad’iniz donmuşsa, sıfırlamayı ve bir yedeklemeden nasıl geri yükleyebileceğinizi gösterebiliriz. Okuyun sonraki: Nasıl bir iPhone jailbreak

Dondurulmuş bir iPhone’u veya iPad’i nasıl düzeltebilirim?

Gerçek hayatta, garip bir şekilde bu tam yöntem, iPhone’unuz, iPad’iniz veya hatta Mac’inizde oluşan sorunları çözmenin yoludur.

Modern elektronik cihazlar çok karmaşıktır ve zaman zaman karışık bir duruma düşebilirler. Sıfırlama, cihazın bir döngüye takılıp rastgele sorunlara neden olabileceğini, durgunluğunun göründüğünü veya performansını düşürdüğünü ortaya çıkarabilir. Bu bir garanti değil, ancak sık sık çalıştığına şaşıracaksınız.

Daha büyük sorunlar için Apple Store’a bir yolculuk düzenlendiğini görebilirsiniz. Ne yazık ki bu sıklıkla sabit bir cihazla sonuçlanır, ancak tüm veriler silinir ve iPhone veya iPad’inizi önceden iCloud veya iTunes ile yedeklediğiniz önemlidir. Güvenlik ağı kurulduğunda, sorun yaşamaya başladığında cihazınızı geri yükleyebilirsiniz. Okuyun sonraki: iPhone sorunları ve düzeltmeleri

iPhone’unuz çökerse ne yapılacağını

iPhone’unuzun veya iPad’inizin yanıt vermemesi durumunda veya kapatıp tekrar açmazsanız, hepsi kaybolmaz. IOS cihazlarında, normal çalışma modları çalışmadığında kullanılabilen bir özellik var. Neyse ki yapmaları çok kolaydır ve araç veya uzman bilgisi gerektirmez. Aslında sadece iki parmağa ve yaklaşık yirmi saniyene ihtiyacın var.

iPhone’unuzu veya iPad’inizi yeniden başlatmak için, Apple logosunu ekranda görene kadar Home düğmesini (iPhone veya iPad’in önündeki düğme ) basılı tutun ve aynı anda güç düğmesini (diğer bir deyişle kilit anahtarı) basılı tutun. Artık düğmeleri bırakabilir ve cihazınızın başlatma sırasını tamamlamasına izin verebilirsiniz.

Buna sabit sıfırlama denir ve yaşadığınız sorunları düzeltmenizi umarız. İşler hâlâ olması gerektiği gibi değilse, dosyalarınızdan bazıları bozulmuş ve sorunlara neden olabileceğinden, eski bir yedeklemeyi geri yüklemek iyi bir fikir olabilir. Devamını oku: Bir iPhone’u DFU moduna nasıl koyacağız

Bir iPhone 7 veya 7 Plus’ı zorla yeniden başlatma

Diğer iPhone modellerinden farklı olarak, iPhone 7 ve Artı Boyutlu Kardeşiniz fiziksel bir ev düğmesi içermiyor – bir basın duyan ve fiziksel olarak aşağı basmak yerine bir tıklamayla benzetmek için buzz veren yazılım tabanlı bir haptik düğmesi – ve siz Yukarıdaki kılavuzun bu cihazlarda çalışmayacağını belirtti.

Bununla birlikte, sorunlarla karşılaşırsanız, iPhone 7’yi zorla yeniden başlatabilirsiniz: telefonun sağ tarafındaki güç / kilit tuşuna basarken sol taraftaki ses azaltma tuşunu basılı tutun.

Bu iki düğmeyi kısa bir süre tuttuktan sonra, iPhone’unuz ekranını kapatacak ve yakında Apple logosunun görüleceğini göreceksiniz. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki videoyu inceleyin:

 

Bir iPhone’u veya iPad’i silmeden önce yedekleme

Temiz bir kayrakla başlamak isterseniz, almak için birkaç adım vardır. Öncelikle bir yedekleme hazır olduğunuzdan emin olun ve size bunu nasıl yapacağımızı göstermek üzeresiniz.

iOS cihazınızı yedeklemek için iCloud veya iTunes’u kullanabilirsiniz. ICloud için Ayarlar> iCloud> Yedekleme’ye gidin ve özelliğin etkinleştirildiğinden emin olun. Son yedeklemenin ne zaman yapıldığını görmek için tarih ve saatin görüntüleneceği Yedekle Şimdi seçeneğinin altına bakın. Önce yedeklemediyseniz, Şimdi Yedekle düğmesine dokunup talimatları uygulayabilirsiniz.

ITunes’u kullanmak için şarj kablosunu kullanarak iPhone’unuzu veya iPad’inizi PC’nize veya Mac’inize takmanız gerekecektir. iTunes’un sol üst köşesinde oynat düğmesinin altında bulunan iPhone veya iPad simgesini tıklayın.

iPhone’unuzu veya iPad’inizi nasıl fabrika ayarlarına sıfırlayabilirim?

IPad’inizi veya iPhone’unuzu yedeklediğinizden eminseniz, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemine hazır demektir. Bu cihazınızı tamamen silecek ve bu nedenle yedekleme işleminin bu kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Bir fabrika ayarları, iPhone’unuzun veya iPad’inizin çökmesi veya dondurulması durumunda ortaya çıkabilecek sorunları çözmesine yardımcı olabilir, ancak iPhone’unuzu veya iPad’inizi satmadan önce silmeniz veya bir aile üyesine geçirmeniz durumunda da yapmak istediğiniz şey budur Ya da arkadaşın.

Bir iPhone veya iPad satarken, üzerinde depolanan tüm hassas verileri silmeniz kesinlikle önemlidir. Aksi takdirde, vicdansız bir alıcı, sosyal medya profillerinize, finansal bilgilerinize ve hatta kişisel fotoğraflarınızla videolarınıza erişebilir ve böylece, özel anları incelemelerine veya kimliğinizi çalmalarına olanak tanır.

Neyse ki bir iPad’i veya iPhone’u tamamen silmek çok kolaydır. Bu öğreticideki adımları izlemeniz yeterlidir ve veri güvenliğiniz garanti altına alınacaktır.

 

iPhone’unuzu veya iPad’inizi sıfırlamak için Ayarlar> Genel> Sıfırla’ya gidin ve ardından Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’i seçin.

Şifrenizi girdiyseniz, şifrenizi yazdıktan sonra, iPhone’u (veya iPad’i) kırmızı renkte seçeneği belirtmek üzere bir uyarı kutusu görürsünüz. Şuna dokun.

İşlemi onaylamak için Apple’ın kimliği parolanızı girmeniz gerekir; ardından iPad veya iPhone, saklama alanının her yerine silecek ve cihazı ilk kez kullanırken gördüğünüz ilk kurulum ekranına geri dönecektir.

iPhone’unuzu veya iPad’inizi iTunes aracılığıyla tamamen sıfırlayabilirsiniz. IOS cihazınızı taktığınızda, cihazı tamamen sıfırlayacak bir ‘Restore iPhone’ düğmesini görebilirsiniz.

iPhone’unuz veya iPad’iniz artık satmaya hazırdır.

Uygulamaları ve diğer öğeleri tek tek silmek

 

Hızlı yöntem bu, ancak yalnızca bir alanı boşaltmak istiyorsanız tam bir silme işlemi en iyi seçenek değildir.

Saklama alanınızı dolduran en büyük suçlu kişilere bakmak için Ayarlar> Genel> Kullanım bölümüne gidin. IOS size öncelikle ne kadar alan ve ne kadar kullanılabilir olduğunu size söyleyecek ve en çok alanı alan uygulamaları listeleyecektir.

Bu listelerde, ilgili belgeler ve dosyalar ile birlikte uygulamanın kendisinin de bulunduğunu unutmayın; bu nedenle, Fotoğraflar ve Müzik üst tarafın üstünde görünebilir. Uygulamayı (her neyse yapamayacağınız, Apple’ın önceden kurulu uygulamaları ile) değiştirmek yerine, söz konusu uygulamaya gidip bazı eski fotoğraf veya şarkıları temizleyebilirsiniz.

Tamamladığınız bir uygulamayı silmek için, bu listeden bu uygulamayı tıklayın, daha sonra Uygulamayı Sil ve onaylayın. Alternatif olarak, Giriş ekranından öğesine dokunabilirsiniz. Ve herhangi bir simgeyi basılı tutun, ardından uygulamayı silmek için bir uygulamanın sol üst tarafındaki X simgesine hafifçe vurun. (X değeri yoksa onu silemezsiniz.)

iCloud yedekleme aracıyla bir iPhone veya iPad’i geri yükleme

Telefonun içeriğini kullanmaya devam etmek istediğiniz içeriği sildiğinizde, içeriği telefonunuza yedeklemenizden geri yükleyebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra, iPhone’unuzun kurulumunu en başından tekrar başlatın. Bilgilerinizi, WiFi parolanızı ve başka birkaç şey girerek iPhone’u nasıl ayarlamak istediğinizi sorduğunuz sayfaya gelene kadar. Üç seçeneğiniz vardır – Yeni Bir iPhone Olarak Ayarla, iCloud Yedekleme’den Geri Yükleme veya iTunes yedeklemesinden geri yükleme – bu nedenle, iCloud seçeneğini seçin ve iCloud hesap ayrıntılarınızı girmeniz istenir. Bunu yaptıktan sonra, şartlar ve koşulları kabul ettiyseniz iPhone’unuz tüm verilerinizi geri yüklemeye başlayacaktır.

Açıkçası, büyük yedeklemeleriniz veya yavaş bir internet bağlantınız varsa bu biraz zaman alabilir, bu yüzden acele ediyorsanız bunu denemeyin. Yedekleme işlemi tamamlandığında iPhone’unuz yeniden başlayacak ve daha sonra tüm uygulamalarınızı indirme işlemini başlatacaktır.

Devamını oku: iPhone’da telefon numaralarını engelleme

iTunes yedekleme yoluyla bir iPhone’u veya iPad’i geri yükleyin

Daha önce belirttiğimiz iCloud talimatlarında olduğu gibi, ‘iPhone Ayarla’ ekranına kadar olan adımları izleyin ve ardından iTunes’dan Geri Yükle’yi seçin.

ITunes’a bağlanmanız istenir, bu nedenle iPhone’unuzu takın ve iTunes’da bir yedeklemeyi geri yükleme seçeneği sunan bir ekran göreceksiniz. Devam et ‘i tıklayın ve iPhone’larınız otomatik olarak kurulur, uygulamalar iTunes yedeklemesinden geri yüklenir.

Bittiğinde, yeni temizlenmiş bir sisteme sahip olursunuz. Umarım daha önce karşılaştığınız tüm sorunlar geçmişte kalacaktır.

iPhone’unuz veya iPad’iniz yedeklenmiyorsa ne yapılacak?

iPhone’unuzun veya iPad’inizin yedeklenmediğinden endişe duyuyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın: farkında olmadığınız bir yedekleme şansı vardır.

iCloud’a yedek olup olmadığını öğrenmek için (boş alan 5GB boş alana gidin) Ayarlar> iCloud’a gidin ve Depolama alanına dokunun. Depolama Alanını Yönet’in görüntülenmesi için birkaç saniye bekleyin ve üzerine dokunun. Burada iOS cihazlarınız için çeşitli yedeklemelerinizi göreceksiniz (daha fazla alana ihtiyacınız olursa eski bir iPhone için silebilirsiniz).

Yedeklemelerden biri, bu iPhone veya Bu iPad olduğunu söylemelidir. Üzerine dokunun ve ne olduğunu görebilirsiniz ve yedeklenmemektedir. Temel olarak, bazı şeyleri açıp kapayarak, 5GB’lık alanınızı doldurmazlar veya daha fazla depolama alanı için ayda birkaç kilo ödeyebilirsiniz.

Bu uygulamalardan bazılarının yedeklenmesine gerek olmadığını düşünebilirsiniz; sonuçta bunları zaten sahip olduğunuz gibi App Store’dan tekrar indirebilirsiniz. Ancak, verilerin oyunlara ilişkin kaydedilmiş verileri ve kaybetmemeyi tercih edeceğiniz diğer ayarları ve tercihleri ​​içerebileceğini unutmayın.

iPhone’unuzun en son ne zaman yedeklendiğini kontrol etmek için Ayarlar> iCloud> Yedekleme ‘ye gidin ve son yedeklemenin tarih ve saatine bakın. IPhone’unuzu en son şarj etmek için taktığınız zaman olacak ve Wi-Fi erişimi sağlanmış olacaktı. Otomatik olarak gerçekleşir.

Bu şekilde yedek olmadığınızı tespit ederseniz, Ayarlar> iCloud> Yedekle’ye gitmenizi ve yedeklemenin en basit yolu olduğu için iCloud Yedeklemeyi açmanızı öneririz ve bu da her zaman telefonunuzdaki verileri kurtarmanızı sağlar Nerede olursanız olun, ihtiyacınız olan şey web ile olan bağlantıdır.

Silinen bir iPhone veya iPad’den veri kurtarmak mümkün mü?

Neredeyse kesinlikle değil, bu yüzden sıfırlamadan önce emin olmalısınız.

Bir iOS cihazındaki veriler otomatik olarak şifrelenir ve cihazı sildiğinizde şifreleme anahtarı yok olur ve bir yedekleme erişimi olmadan tamamen silindiğinde ve sıfırlandığında geri almak imkânsız hale gelir.

Acil bir durumda Apple Genius Bar’da biriyle konuşmayı deneyebilirsiniz, ancak az söylemek çok uzun bir adım. (Bu, tam bir silme / sıfırlama, sizi hatırlatır – başka durumlarda, veri bozulması, arızalı bir cihaz vb. Uzmanlar yardımcı olabilir.) Ayrıca düzenli olarak yedekleme konusunda sıkça tavsiye edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. iPhone veya iPad sıfırlama için yorumda bulun

    iPhone veya iPad sıfırlama için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iPhone veya iPad sıfırlama için ilk yorumu yapabilirsin.