iPhone Kulaklık Modunda Kaldı

iPhone Kulaklık Modunda Kaldı Bazı iPhone kullanıcıları cihazlarıyla ilgili garip bir olay yaşıyorlar ve muhtemelen bu makaleyi okuyorsanız sizde aynı sorun ile karşılaşmışsınızdır demektir ama panik yapmayın makalemizi okumayı bitirdiğinde büyük bir ihtimalle bu sorundan kurtulmuş olacaksınız. Birden bire, telefon kulaklık modunda sıkışıp kalmış gibi görünüyor ( kulaklık takılı değil ama takılı diyor ). Konu gerçekten sinir bozucu, ancak deneyebileceğiniz bazı çözümler var. Sorunu kendiniz gidermekte başarısız olmanız durumunda, Apple ile bağlantı kurabilir veya mağazalarından birine gidebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce, iPhone’u kulaklık modunda sıkışıp kaldıracak şekilde düzeltmek için neler yapabileceğinizi görelim.

Başlamadan önce bu ipuçlarına göz atın.

 • AyarlarSesler ve Zil sesleri > ZilFarklı zil sesleri deneyin ve cihazın hoparlörlerinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Cihazınızın% 30’dan daha fazla pil içerdiğinden emin olun. Bundan daha düşükse, güç seviyesinin sorun olup olmadığını kontrol edin.
 • Açık uygulamalarınızın tümünü arka planda kapatın(Ana Ekran düğmesine iki kez hafifçe dokunun ve uygulamaları tek tek yukarı doğru hızlıca kaydırın).

Telefonu Yeniden başlatın

 • Güç düğmesine uzun süre basarak cihazınızı yeniden başlatın. Bazen yazılım, jakı cihazdan taktığınızda bile kulaklık modunda kalabilir.

Jak kontrolu / 1

 • Ses seviyesini ayarladığınızda kulaklık işaretini görürseniz kulaklık bağlantı noktasında pislik veya toz olabilir. Kulaklıkları birkaç kez takmayı ve fişten çekmeyi deneyin (8-10 kez).

Jak kontrolu / 2

 • Kulaklık bağlantı noktasını üfleyin deneyin (bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz). Bazen telefonun jakı nem biriktirir. Sorunun nedeni bu olabilir.

Not: Bir saç kurutma makinesi kullanıyorsanız, saç kurutma makinesi soğuk (veya daha düşük sıcaklık) ayarda iken kulaklık bağlantı noktasını patlattığınızdan emin olun. Ayrıca, bu düzeltmeyi yapmadan önce cihazınızı kapatın.

Jak kontrolu / 3

 • Bir el feneri alın ve kulaklık bağlantı noktasının içine sıkışmış bir şey olup olmadığını kontrol edin. Bir şey görürseniz, çekmeyi deneyin.

Not: Bu yöntemlerden herhangi birini yapmadan önce cihazınızı kapattığınızdan emin olun

Bluetooth hoparlöre veya Bluetooth kulaklığa bağlayın

 • iPhone’unuzu (veya iPad’inizi veya iPod Touch’ınızı) bir Bluetooth hoparlöre veya Bluetooth kulaklığa bağlayın, ardından bağlantısını kesin. Cihazınızı kulaklık modundan çıkarırken bunun işe yarayıp yaramadığını kontrol edin.

Telefonunuzun Çağrı Ses Yönlendirmesini kontrol edin.

 1. Ayarlara gidin, Genele dokunun ve Erişilebilirlik’i açın.
 2. Arama Sesli Yönlendirme adlı bölüme kaydırın.
 3. Bu ayar, varsayılan olarak Otomatik olarak ayarlanmalıdır. (Varsa, üzerine hafifçe vurun ve listeden Otomatik’i seçin.)
 4. Otomatikse, Konuşmacı olarak değiştirmeyi deneyin. Şimdi, test edin (bir telefon görüşmesi yapın veya FaceTime sesli arama yapın).
 5. Hoparlörünüz çalışıyorsa, aynı ayara dönün ve Otomatik olarak ayarlayın.

Bu ayar, telefonunuzun telefon görüşmeleri sırasında ve FaceTime sesli çağrı sırasında yorumlanması için cihazınızın dahili hoparlörleri mi yoksa kulaklık mı kullandığını belirler.

Uçak Modu

 • Uçak Modu’nu en az 15 dakika açık deneyin 15 dakika sonra (veya daha fazla) tekrar açın ve hoparlörleriniz çalışıp çalışmadığını deneyin.

iOS uygulamalarınızdan bazı müzikler çalmaya çalışın.

 1. Müzik uygulamalarınızı (iTunes, Pandora, Spotify, Deezer, YouTube) başlatın, kulaklıklarınızı takın ve müzik dinleyin.
 2. Şimdi, iDevice ekranınızın otomatik olarak kilitlenmesine izin verin.
 3. Ekran karardıktan sonra, kilidini açın, iTunes’u kapatın (Ana Erkan’a çift dokunun ve yukarı doğru hızlıca kaydırın) ve kulaklıklarınızın fişini çekin.
 4. Şimdi, iTunes’u (veya başka herhangi bir müzik uygulaması) açın ve biraz müzik çalın.
 5. Ses seviyesini sonuna kadar çevirin.
 6. Hoparlörler çalışırsa, müzik uygulamasını kapatın ve zil seslerinizin ve diğer uygulamalarınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin

Hatta çok basit-gerçek olamayacak gibi görünüyor, bu birçok kullanıcıya yardımcı oldu.

Ağ ayarlarını sıfırlama

 • Telefonun ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyin. ( Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine gidin .) Bu işlem, telefondaki belleğinizdeki verileri silmeyecektir. Ancak, herhangi bir Wi-Fi şifresi ve özel ağ ayarlarını kaldırır.

Cihazınızı iTunes veya iCloud’da yedeklemeyi deneyin.

Ek Yöntemler

 • Kulaklıklarınız takılıyken telefon açın ve Hoparlöre basın. Aramayı bitirdiğinizde, Sessiz Mod’u etkinleştirin ve ardından tekrar devre dışı bırakın.
 • Kulaklık jakı olmayan bir iphone kullanıyorsanız, şarj kablosunu takmayı deneyin ve hemen fişini çekmeyi deneyin. Bu işlemi yinelemek, sizin için hile yapabilir.
 • Sessiz düğmesini AÇIK konuma getirmeyi deneyin. Ardından ses seviyesi düğmelerine basın ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. İşlem bitince sessiz düğmesini KAPALI konuma getirin.
 • Apple Voice Memos’u başlatın ve bir sesli not kaydedin.
 • FaceTime çağrısı yapın. İlk 20-40 saniye içinde ses duymayabilirsiniz. Ancak, 3-5 dakika ara. Bu, hoparlörü etkinleştirebilir.
 • Kulaklıklar takılı iken bir çağrı kabul edin. Arama yaparken, fişini çekin ve kulaklıklarınızı birkaç kez fişe takın ve telefonu kapatın.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yazım da eksik veya sizin de katkıda bulunmak için bazı fikirleriniz varsa yorumlarınızla lütfen bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Mert Esen dedi ki:

  Bir sürü kaynaktan sorunumu çözmeyi denedim ama sadece burası yardımcı oldu. Çok teşekkürler.