iMessage iPhone, iPad veya macos çalışmıyor nasıl düzeltebilirim?

iMessage çalışmıyor mu? Umutsuzluğa kapılma. İletilmeyen iletilerden etkilenmeyen etkilere kadar, iMessage hizmetiyle iPhone, iPad ve Mac’te sık karşılaşılan sorunları gidermek için aşağıdaki adımları izleyin:

iPhone’unuzu, iPad’inizi veya Mac’inizi kullanarak ileti gönderme veya alma ile ilgili sorun yaşıyorsunuz? Bu özellikte, iMessage başarısızlığının nedenlerine bakıyoruz ve hizmetin çalışması durduğunda düzeltmenize yardımcı olacak basit sorun giderme ipuçları sunuyoruz.

iMessage – iOS veya macOS’ta Mesajlar uygulaması aracılığıyla erişilir – kullanıcıların iPhone’ları, iPad’lerini ve Mac’lerini ücretsiz kullanarak diğer kişilere mesaj göndermesine olanak tanır. IMesajlar mavi bir kabarcıkla gösterilirken normal metin mesajları (telefon sözleşmenizin koşullarına bağlı olarak göndermek için ödemeniz gerekebilir) yeşil renktedir.

iMessage’ın çalışmamasını durdurmanın çeşitli nedenleri vardır: sunucu ile ilgili bir sorun olabilir, yazılımla ilgili bir sorun olabilir veya ayarlarınızın ayarlanması gerekebilir. Bazı basit düzeltmelerle birlikte en sık görülen sorunları ve muhtemel nedenleri araştıracağız.

Temel sorun giderme adımları

Belirli zorluklara geçmeden önce, iMessage ile en sık karşılaşılan sorunları çözecek dokuz basit sorun giderme adımına geçelim.

Apple’ın iMessage sunucusunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin

Birinci olasılık, iMessage’ın çalıştırıldığı sunucunun kapalı olmasıdır – bu, iMessage’ın herkes için çalışmadığı anlamına gelebilir. Bu nadir, ancak ara sıra olur. Örneğin, sistem 15 Şubat 2017’de çöktü.

Sistem Durumu sayfasını kontrol ederek Apple’ın çevrimiçi hizmetlerinden herhangi birinde kesinti olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 

Bu web sayfasında, Apple, planlı bir bakım çalışması olan herhangi bir hizmet ile ilgili olarak, hizmetlerinin herhangi birinde yakın zamanda çözülmüş herhangi bir sorunla ilgili bir rapor verir. Ancak, sorununuz az önce ortaya çıkmışsa, web sitesinin güncelleme sıklığının saniyeler değil dakikalarla ölçülür eğiliminde olduğunu unutmayın – belki de vesilesiyle 30’a kadar – bu nedenle sorun henüz farkedilmemiş olabilir.

Apple’ın Sistem Durumu sitesinde her şeyin iyi olduğunu ileri sürse bile, kesinti yerelleştirilebilir. Apple’ın sayfalarına bir alternatif olarak, son 24 saatteki kesinti raporlarını ayrıntılı olarak gösteren bir grafik sunan Down Detector’ı ve etkilenen bölgede olup olmadığınızı görmek için bir kesinti haritası da deneyebilirsiniz.

Ayrıca, iMessage kelimesini ve ilgili terimleri Twitter’da arayabilirsiniz; Eğer bir sürü kişi bu sorundan bahsediyorsa açıkça siz değilsiniz.

iMessage kapanırsa normal metinlerle arkadaşlarınızla iletişim kurmanız gerekir; Otomatik olarak mavi kabarcık ileti yerine yeşil kabarcık metinlerine yönlendirileceksiniz.

Bir bağlantınızın olduğundan emin olun (ve yeterli veri)

iMessage çalışmak için bir veri bağlantısı gerekir, bu nedenle 3G veya 4G mevcuttur veya iyi bir WiFi sinyal geliyor emin olmak gerekir. Wi-Fi veya hücresel bir veri bağlantısı olmadan iMesajınız gönderilmez.

Safari’de hızlı arama yaparak web’e erişebildiğinizden emin olun. Hiçbir sonuç görmüyorsanız, sorununuzun kökünü belirlediniz.

Eğer iyi bir 3G veya 4G bağlantı yoksa size alımını artırabilir görmek için kapalı Uçak Modu açmayı deneyin olabilir. iPhone’unuz veya iPad’iniz ekranın altından yukarıya doğru kaydırın ve seçip Uçak Modu seçimini iptal – düzlem simgesini.

Hücresel bağlantı harika olsa bile, yeterli veri olmayabilir. Bu ay boyunca tüm verilerinizi doldurma şansın var mı? Verilerin sözleşmenize dâhil edildiğinden emin misiniz? Kontrol etmek için şebeke sağlayıcınıza başvurun.

Alternatif olarak, yakınlardaki bir Kablosuz ağa girmeyi deneyebilir, Ayarlar> Kablosuz bağlantı’ya gidin ve yakınlarda ücretsiz bir Wi-Fi şebekesi olup olmadığını görmek için bir göz atın.

WiFi bağlantınız arızalı görünüyorsa, WiFi’yi kapatın ve 3G / 4G’yi kullanın.

 

Bu ipuçlarından hiçbiri işe yaramazsa, ağ ayarlarınızı sıfırlamanız gerekebilir. Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun ve bunun sorunun giderilip giderilmediğine bakın.

Hâlâ bir veri bağlantısı almazsanız ve WiFi yoksa teslim edilmemiş mesajı basılı tutun ve çıkan seçeneklerden ‘Metin mesajı gönder’ seçeneğini seçmelisiniz. Bir metin mesajı GPRS bağlantısı üzerinden bile geçmelidir.

 

iMessage’in açık olduğundan ve doğru şekilde kurulduğundan emin olun

Ayarlar> Mesajlar bölümüne gidip iMesajın açık olduğunu kontrol ederek iMesajları göndermeye ve almaya hazır olduğunuzu kontrol edin.

Ayrıca, telefonunuzun iMessages’i alacak şekilde ayarlandığından emin olun: Ayarlar> Mesajlar’a tekrar gidin ve Gönder ve Al’da listelediğiniz adresleri ve cep telefonu numarasını kontrol edin.

Gönder ve Al alabileceğiniz yerler listesinde cep telefonu numaranızı veya e-posta adresinizi kapatarak sorununuzu giderebilirsiniz. iMessage’in yalnızca cep telefonu numaranızla mı yoksa yalnızca bir e-posta adresiyle mi birlikte çalışacağını görmek için bir eleme sürecini denemenizi öneririz.

Ayrıca, bir iPhone kullanıyorsanız Start from New Conversations From bölümünde telefon numaranızın yanında bir işaret bulunduğunu kontrol edin.

 

Kapatın ve tekrar açın ve Mesajlar’ı yeniden başlatın

Tüm iyi sorun giderme makalelerinde olduğu gibi, önemli bir tavsiye parçası, onu tekrar kapatıp kapatmaktır. Tekrar başlatmadan önce Ana Ekran düğmesine iki kez basarak ve İletiler uygulamasında hızlıca kaydırarak başlayabilirsiniz. Uygulama asılı kaldıysa, sorunu düzeltebilir.

İşler hala çalışmıyorsa, Ayarlar> İletiler bölümüne gidip iMessage’ı kapatarak iMessage’i yeniden başlatabilir, ardından açma / kapama düğmesini basılı tutarak kapanıp kapanır ve ardından iPhone’unuzun başlatılmasını bekleyerek iPhone’unuzu kapatabilirsiniz. Tekrar. Yeniden başlattıktan sonra, Ayarlar> Mesajlar’a dönün ve İletileri tekrar açın.

Apple kimliğinizden çıkış yapın ve tekrar oturum açın. Ayarlar> dan yapabilirsiniz Mesajlar ardından Gönder dokunun ve Al’a ve Apple kimliğiniz sayfa musluktan üstündeki ve Oturumu seçin. Ardından tekrar oturum açın ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Bazı mesajları sil

İletiler uygulamanız çok fazla fotoğraf ve video içeriyorsa, biraz yavaşlayabilir.

Mesajları silmek için, Mesajlar listesinde bir mesaj üzerinde sol ve silme seçme hakkını kullanmayan hızlıca kaydırabilirsiniz. Veya sol üst köşedeki Düzenle düğmesine dokunup iletileri bu şekilde silebilirsiniz.

Ayrıca, Ayarlar> Mesajlar’da yeni bir 30 gün sonra otomatik olarak iletileri sil seçeneği bulunur. Mesaj Geçmişini arayın ve Mesajları Sakla’ya dokunun – Sonsuz, 1 yıl veya 30 gün seçeneğini belirleyebilirsiniz. 30 gün sonra iletileri silmeye karar vermeden önce bazı önemli iletileri kaybetmek üzere olduğunuzdan emin olun

Siz buradayken, daha az yer kaplayan düşük çözünürlüklü resimler gönderdiğinizde de ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Ayarlar> Mesajlar’a gidin ve Düşük Kalite Görüntü Modu’nu açın. (Sayfanın sonundaki son seçenek budur.)

iOS’un güncelliğini kontrol edin

Yazılımınız güncel değilse, düzgün çalışmamasını engelleyen bir hata olabilir. Güncellenmiş bir iOS sürümünün mevcut olup olmadığını kontrol etmek (ve indirirse yükleyin), Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidin.

Ağ ayarlarını kontrol et

Ağ ayarlarınızda bir sorun olmadığını kontrol edin.

Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine gidin. Bunu yaptıktan sonra şifrelerini tekrar girmeniz gerekecek.

Wi-Fi Assist’i kapatmayı deneyin. Wi-Fi Assist, yerel WiFi ağınızdan daha güçlü olduğunda hücresel bir sinyal alacaktır. Kapatmak bazı insanlar için çalıştı. Ayarlar> Mobil Veriler’e gidin ve WiFi Assist’e gidin ve açıksa kapatın.

Saat Dilimi ayarlarını kontrol etme

Ayarlar> Genel> Tarih ve Saat’e gidin ve saat diliminizin otomatik olarak ayarlandığından emin olun. Otomatik olarak AÇIK olarak ayarlayın. Bunu yaparken bazı kullanıcılar için iMessage sorunları giderildi.

Bütün ayarları sıfırlamak

Son bir çare olarak, genel bir Sıfırla yapabilirsiniz… Ayarlar’da Genel> Sıfırla gidin.

Hâlâ sorun yaşıyorsanız, Apple Store’da bir dehayla bir randevu almanın zamanı geldi demektir

Aşağıda, iMessages ile ilgili bazı özel sorunlara bakıyoruz – hizmetle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız veya kendi sorunlarınızdan birini keşfederseniz bize bildirin.

iMessage’i etkinleştiremiyorum

iMessage’i kurduğunuzda servisi etkinleştirmeniz gerekir ve bazen bu da yanlış olur. Bazen, bazen, belirli zamanlarda ve bazı cihazlarda, iOS ilk başta izin vermeyi reddetti.

iMessage’i etkinleştirirken alabileceğiniz bazı hata iletileri şunlardır:

 • Aktivasyon bekleniyor
 • Etkinleştirme başarısız
 • Etkinleştirme sırasında bir hata oluştu
 • Oturum açılamadı, lütfen ağ bağlantınızı kontrol edin.

IOS tekrar denemenizi önerir ve etkinleşmenin 24 saate kadar sürebileceğini söyler; ancak sorunu çözmeyi beklerken henüz bir durum yaşamaz.

Elma önerir yapma böyle WiFi / veri bağlantısı kontrol etmek kadar yukarıda tavsiye sorun giderme adımları, birçok emin saat ve tarih cihazı yeniden başlatmayı, iMessage’ı kapatarak ve (saat ve tarih gerçekten iMessage için önemlidir!) Doğru ayarlanmış ve bunun gibi.

Şirketin bahsetmediği bir şey, bu sorunun hesaba özgü değil cihazla ilgili olabileceği nokta; Bir kez iPad’de iMessage’i etkinleştiremedik, ancak daha sonra aynı Apple ID oturum açma ve şifresiyle yeni bir iPhone’da başarıyla kurdunuz. Bu çok yaralı değil, ancak Apple desteğiyle sorunla uğraşırken iMessage’i farklı bir aygıtta kullanabileceğinizi bilmeniz iyi olabilir.

Arkadaşım, iMesajlarını almıyor

Arkadaşınız belki bir Android veya Windows aygıtı kullanıyor mu? İletiler yalnızca Apple aygıtlarında alınabilir.

Arkadaşlarınızın bir iPhone, iPad veya Mac olduğunu biliyorsanız, iMessages’i alabilmeleri gerekir – ancak iMessage özelliğini etkinleştirmiş olmaları gerekmiyor olabilir veya bu özellik için kayıtlı olmayabilirler.

Arkadaşınıza cihazlarında Ayarlar> Mesajlar bölümüne gidip iMessage’i açarak iMessage’i kurmasını söyleyin. Bir iPhone’ları yoksa ulaşılacak bir e-posta adresi ekleyebilirler. (Bu, iletinin e-postalarında görüneceği anlamına gelmez, yalnızca bir tanımlayıcıdır.)

Bir kez daha dikkat: Apple, iMessage’in kayıt altına alınmasının 24 saate kadar sürebileceğini söylüyor.

Arkadaşınızın bir iPhone’u olduğunu, ancak iMessages’ınızı almayı bıraktığını biliyorsanız, iPhone’un artık bulunmaması olabilir. Bir iPhone’dan başka bir akıllı telefona geçtiğinizde iMessage uygulamasını kaydettirmeniz gerekir. Bir sonraki vaka çalışması bunun nasıl düzeltileceğini açıklıyor…

Artık bir iPhone’unuz yok

Yeni bir akıllı telefona geçmeden önce, önce iPhone’unuzdaki iMessage’ı devre dışı bırakmalısınız, aksi takdirde iPhone donanımlı arkadaşlarınızdan eksik mesajlar alabilirsiniz.

Yeni bir el cihazına geçmeden önce, takip etmeniz gereken prosedür budur:

 • Ayarlar> İletiler bölümüne gidin
 • Kaydırıcıyı kullanarak iMessage’i kapatma

iMessage’i kapattıktan sonra, iPhone’da gönderdiğiniz kısa mesajlar mavi yerine yeşil olur.

Eski iPhone’unuzu kurtarmadan önce bunu yapmayı unuttuysanız, iMessage’i bir web aracı kullanarak devre dışı bırakabilirsiniz. Buradan bulabilirsiniz.

 

Cep telefon numaranızı girip, SMS ile gönderilen altı basamaklı onay kodunu girin (muhtemelen iMessage aracılığıyla değil!).

iPhoneunuz yoksa, iMessages’i alma

Belki hala iMessage’i kullanmak istiyorsunuz, ancak artık bir iPhoneunuz yok. IMessages’ı Mac’inizde veya iPad’inizde almayı seçebilirsiniz, ancak bu mesajların Apple dışındaki telefonunuzda görünmeyeceğini unutmayın.

Bu mesajlar, cep telefonunuzun numarası değil, muhtemelen iCloud e-posta adresiniz olan bir kimliği kullanarak gönderilecektir.

Mesajlarınızın hangi kimliğe gönderileceğini kontrol etmek kolaydır. Mac’te, Sistem Tercihleri> iCloud’a gidin. Giriş yapın ve İletişim sekmesine tıklayın. Kimlikleri listelendiği kontrol edin (ve telefon numarası var listede sağlamak). Arkadaşlarınıza bu ayrıntıları sahip olduğundan emin olun.

Ayarlar> Mesajlar> Gönder ve Al’a gidip iPad’inizdeki iCloud.com ayarlarınızı kontrol edin.

Görsel efektler çalışmıyor

Sorun, iOS 10’da ilk kez sunulan yeni görsel efektlerin alıcı tarafından alınmadığı halde aşağıdakileri deneyin:

Alıcınız iOS 10. (Ya yüklü olduğunu kontrol edin iOS 11 olması gerekir bu yazma sırasında. Aynı etkiler sunan bu konuda, için, iOS 11 beta tabii ki, ama iOS 11 doğru sonbaharda 2017 yılında çıkan .)

Etkiler, bir İleti Metni olarak gönderilmedikleri takdirde çalışmaz; Arkadaşınızın bir iPhone iPad’i veya Mac’i yoksa onları göremezsiniz.

Bazı efektler, telefonunuzda Reduced Hareketi etkinleştirildiyse de işe yaramaz ( bu özelliğin önerisine göre pil gücünden tasarruf etmek için ayarı değiştirmiş olabilirsiniz ).

Genel> Erişilebilirlik> Hareket Azalt> Kapalı’ya gidin.

Grup iMessage gönderilemiyor

Kişiler gruplarına ileti göndermede sorun yaşıyorsanız, bunun bir nedeni, kişilerinizden birinin artık bir iPhone’u bulunmaması olabilir.

iMessage’de bir grup mesajı gönderdiğinizde, iMessage içermeyen birini ekleyene kadar tüm kişileriniz mavi renkte görünecek ve iMessage grubu desteklenmeyeceklerinden yeşil renk alacaklardır.

Bir grup iMesajınız varsa ve kişilerinizden biri iPhone’larını kullanmayı bıraktıysa, bu grup iMessage’ı kıracaktır. Durum böyle olup olmadığını öğrenmek için, eski gruba devam etmek yerine yeni bir grup mesajı başlatın.

Operatörünüze bağlı olarak, grup mesajlaşmalarına ayarlarınızda izin verme veya izin verme seçeneğiniz olabilir: Ayarlar> Mesajlar bölümüne gidin ve etkinleştirilmesi gereken ilgili bir geçiş olup olmadığını kontrol edin. (Grup MMS iletileri göndermeye çalışıyorsanız, MMS İleti yazısının da açık olduğundan emin olmanız gerekir.)

Görüşmelerden ayrılıp yeniden katılma

Sohbeti terk ettiğiniz için grup mesajlarıyla ilgili sorunlarınız da olabilir.

Mesajlar uygulamasında, yanıtlamaya çalıştığınız grup mesajına dokunun: görüşmeden ayrıldıysanız bir mesaj size söyleyecektir. Tek taraflı olarak bir görüşmeye tekrar katılamazsınız; kalan katılımcılardan birinin sizi tekrar eklemesi gerekir. Elbette, aynı katılımcılarla yeni bir konuşmaya başlayabilir ve oradan gidebilirsiniz.

iMessages kayboldu veya yanlışlıkla silindi

Önemli iletileri yanlışlıkla sildiyseniz veya iPhone’unuzu güncellediyseniz ve bazı iletilerin kaybolduğunu fark ettiyseniz endişelenmeyin: Onları geri alabilirsiniz.

Kaybedilen veya iMessages’i geri almak için beş temel yol vardır:

 • iCloud yedeklemesinden geri alma
 • iCloud web sitesinden geri alma
 • Telefon sağlayıcınıza başvurun
 • iTunes yedekinden al
 • Üçüncü taraf bir uygulamayı kullanarak arama

 

iPhone’daki iletiler Mac’de görünmüyor (veya tersi)

iOS ve Mac’te eşleşen Mesajlar uygulamalarının, iki platformda iMesaj sohbetlerini kolayca ve rahat bir şekilde kullanabilmenize izin vermesi gerekir. Ancak bazen iki uygulama düzgün bir şekilde eşitlenemez ve iPhone’dan gönderilen (veya alınan) iPhone’lar Mac’te görünmez veya tersi olur.

Endişelenme. Bu oldukça yaygın bir konudur ancak düzeltmek de kolaydır. Sorun genellikle Apple ID parolanızı değiştirdiğiniz veya bir başka cihazda oturumunuzun dışında kalmasıdır

Ayarlar> Mesajlar> Gönder ve Al’a gidin. IMessage hesabıyla ilişkilendirmek istediğiniz tüm e-posta adreslerinin (sadece telefon numaralarının değil) işaretli olduğundan emin olun. (Adreslerin görünmesini sağlamak için üst taraftaki ‘iMessage için Apple Kimliğinizi kullan’ düğmesine dokunmanız gerekebilir.)

Şimdi Mac’inizde Mesajlar uygulamasını açın. Üst menü çubuğunda Mesajları, ardından Tercihleri tıklayın. Hesapları tıklayın, ardından uygun e-posta adreslerini bir kez daha işaretleyin. Bazıları için daha fazla ayrıntı girmeniz gerekebilir.

Son olarak, her cihazda Mesajlar’ı yeniden başlatın ve (umarım) sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. iMessage iPhone, iPad veya macos çalışmıyor nasıl düzeltebilirim? için yorumda bulun

  iMessage iPhone, iPad veya macos çalışmıyor nasıl düzeltebilirim? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iMessage iPhone, iPad veya macos çalışmıyor nasıl düzeltebilirim? için ilk yorumu yapabilirsin.