Federal ajanlar, SpaceX’in roketlerinde büyük bir kusur buldu

Gezegende önde gelen özel uzay uçuş şirketlerinden biri olduğunuzda, hükümetin, ne olduğunuza ilgi duyması için büyük bir ivme kazandıracağına emin olabilirsiniz. SpaceX bu şirketlerden biridir ve Government Accountability Office’ten soruşturma yapıldıktan sonra firmanın pahalı Falcon 9 roketleri federal standartlara uygun değildir. Aslında, roketlerin belirli koşullar altında felaket arızasına yol açabilecek bir güvenlik açığı olabilir.

As The Wall Street Journal raporları, SpaceX donanım kazıldı kongre araştırmacılar roket önemli bir parçası çatlamaya eğilimli, ve onlar çok zayıf sayılır olduğunu keşfetti. Uçucu roket yakıtının Falcon 9’daki motorlara pompalanmasına yardımcı olan türbin kanatları, endişe verici bir bileşen ve SpaceX, bir çatlak oluştuğunda bile turbopomp’ın işlev göreceği konusunda ısrar ederken, böyle bir zayıflık SpaceX’in fırlatma işlemini geri almasını potansiyel olarak sağlayabilir NASA ve diğer müşteriler için görevler.

SpaceX sözcüsünden bir açıklama yapan şirket, sorunu düzeltmek için hızlı bir işlem yapıyor ve uçuş sırasında çatlaklar oluşma ihtimalini ortadan kaldırmak için bileşenin tasarımını değiştirmeyi planlıyor. Bununla birlikte, SpaceX’in çizelgesinde bir düzineden fazla lansmanı bulunan tasarım değişikliklerinin planlı görevleri nasıl etkilediği belli değil.

Government Accountability Office, önümüzdeki haftalarda bir noktada SpaceX hakkındaki eksiksiz raporunu yayınlayacak ve bu noktada, sorunun ve olası çözümlerin ne kadar karmaşık olduğuna dair daha iyi bir fikir edinebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Federal ajanlar, SpaceX’in roketlerinde büyük bir kusur buldu için yorumda bulun

    Federal ajanlar, SpaceX’in roketlerinde büyük bir kusur buldu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Federal ajanlar, SpaceX’in roketlerinde büyük bir kusur buldu için ilk yorumu yapabilirsin.