Facebook Yeni uygulaması “Messenger Kids” Uygulaması Çocuklarım İçin Güvenli mi?

Facebook Yeni uygulaması “Messenger Kids” Uygulaması Çocuklarım İçin Güvenli mi? Söz konusu Çevrimiçi güvenlik olduğunda, “Facebook”, genellikle aklımıza gelen ilk isim değildir. Ancak Messenger Kids , çocuklarını çevrim içi ortamda daha güvenli tutacaklarını iddia eden çocuklara odaklı bir mesajlaşma uygulaması (Facebok Messenger veya Snapchat’a benzer) bir uygulama başlattı. Messenger Kids Nasıl çalışır ve gerçekten güvenli mi?

Bunu söyleyerek başlayacağız: İnternette çocuklarınızla ilgili ne olduğunuza ve rahat olmadığınıza ancak siz karar verebilirsiniz. Bununla birlikte, Messenger Kids’i biraz kullandıktan sonra dürüstçe söylemek gerekirse, bunun kişisel olarak denediğim her şeyden çok ebeveyn kontrolü ile oldukça iyi yapılmış bir uygulama olduğunu söyleyebilirim. Nasıl çalıştığına gelin hep birlikte bir göz atalım.

Messenger Çocukları Nedir?

Kısacası, bu ugulama, 13 yaşın altındaki çocuklar için özel olarak tasarlanmış Facebook Messenger’ın bir versiyonudur. Neden 13? Çünkü bir Facebook hesabına sahip olmak için gereken minimum yaş budur. Messenger Kids, ebeveynlerinin onayıyla sohbet etmek ve arkadaşlarınızla ve ailenizle sohbet etmek için kendi Facebook hesabı erişimini elde edecek kadar yaşlı olmayan çocukları vermek için yapılır.

Böylece, sadece çocuklarınıza, kullandıklarından daha az endişe duyan ebeveynleriyle birlikte tüm çöp video sohbet uygulamalarını tüm arkadaşlarıyla kurmalarına izin vermek yerine, konuşabilecekleri konusunda tam kontrole sahip olursunuz. Ne söylediklerini göremezsiniz, sizi incitir, ancak onunla kiminle sohbet edebileceği söylenir. Bir şey ters giderse haberdar olursunuz. Ebeveyn kontrolü ile çocuğun mahremiyeti arasında büyük bir denge oluşturur.

Aslında çocuklar için bir Facebook hesabı olmadığına  dair hiçbir şey değmez. Ebeveyn denetimleri için omurga olarak Facebook’u kullanarak, çocuklar için arkadaşlarınız ve ailenizle konuşacak tamamen bağımsız bir sohbet uygulaması. Facebook, çocuk uygun yaşa ulaştığında bu hesabı tam bir Facebook hesabına dönüştürmeyeceğini iddia ediyor. Sonuçta, karar vermek sizin için, Facebook değil. (Ancak kesinlikle onları markaya bağlar.)

Uygulamayı bir süre test ettikten sonra, uygulamanın öne çıkan noktalarından bazıları şunlardır:

  • Çocuğun kiminle sohbet edebileceğinin eksiksiz ebeveyn kontrolü:Onlarla kiminle sohbet edip edemediğini söylemelisin. Önce onayınızı almadan kimseyi ekleyemezler; onayı verirken çocuğun kim olduğunu ve bu hesabı yöneten ebeveynin kim olduğunu biliyorsunuzdur.
  • “Rapor” ve “blok” özelliği, kullanıldıklarında ebeveynleri bilgilendirir. Çocuğunuz birisini rapor etmeye veya engellemeye ihtiyaç duyduğunda, Facebook bildirir. Bu şekilde, olanlarla ilgili olarak çocuğunuzla sohbet edebilirsiniz.
  • “Rapor” özelliği diğerebeveynin de bilmesine izin verir. Çocuğunuz Messenger Kids hesabının söylediği veya söylediği başka bir çocuğu rapor ederse, o hesaba genelde diğer çocuğun ebeveyne olduğu bildirilen hesabı yöneticisine söyleyecektir.

Genel olarak Messenger Kids uygulaması oldukça etkilendim. Eklenen daha ayrıntılı denetimleri görmek istiyorum – her bir belirli kişi için hem sohbet hem de video sohbeti seçeneği arasında geçiş yapma seçeneği – aksi takdirde, harika bir başlangıç ​​olduğunu düşünüyorum. Diyelim ki Facebook daha iyi hale getirmek için çalışmaya devam ediyor. Facebook Yeni uygulaması “Messenger Kids” Uygulaması Çocuklarım İçin Güvenli mi?

Artık genel bilgileri elimizde bulundurduğumuza göre, Messenger Kids’i ayarlamaya ve çocuk ve anne-baba için neye benzediğine biraz daha yakından göz atalım.

Messenger Kids’i Kurma ve Kullanma

İlginizi çektiğinizde ve Messenger Kids’in ne hakkında olduğunu görmek istiyorsanız, devam edin ve çocuğunuzun telefonunu (veya tabletini) tutun ve bunu yapalım. Messenger Kids’in yazarken yalnızca iPhone ve iPad için kullanılabilir olduğunu ancak “yakında Android’de sunulacağını” belirtmek gerekir.

Çocuğunuzun cihazına Messenger Kids’i yükleyin .

Yapmanız gereken ilk şey, Facebook hesabınızla (ebeveynler) oturum açmaktır. Bu, alt hesabı yönetmenizi sağlar. Başla düğmesine, ardından Cihaza İzin Ver’e dokunarak oturum açma sayfasını ekrana getireceksiniz.

Giriş yaptıktan sonra, çocuğunuzun adını ekleyeceksiniz.

Bir sonraki ekran temel olarak, uygulamanın ne hakkında ve ne olacağını size söyleyecektir. Gördüğünüz şeylerle serin olursanız, bilgileri okuyun ve ardından “Hesap Oluştur” düğmesine dokunun.

Buradan uygun erişim izni vermeniz gerekir: bildirimler, fotoğraflar, videolar ve kamera / mikrofon kullanımı. “Erişime İzin Ver” düğmesine dokunduktan sonra, her bildirim ayrı ayrı açılır.

bir fotoğraf çekebilir, böylece arkadaşlarını -ve arkadaşlarının ebeveynleri- tanıyabilir, ayrıca uygulamayı özelleştirmek için bir renk seçebilirsiniz.

Bu noktada, çocuğunuzun kişi listesindeki tek kişi siz olacaksınız. Artık, hesaplarını yönetmek için cihazınıza taşınmanın zamanı geldi.

Çocuğunuzun Messenger Hesabını Yönetme

Çocuğunuzun profilini oluşturduktan sonra, doğrudan Facebook yönetim ayarlarına yönlendiren bir bildirim almalısınız. Elbette bu bildirimi her zaman almazsınız, aksi takdirde bu ayarları nerede bulacağımız aşağıda vurgulanır.

Gençlerinizin Messenger Kids hesabını web’den Facebook’ta veya mobil cihazınızda yönetebilirsiniz. Burada her şeyden önce telefonunuzdan her şeyi yapmaya odaklanacağım, ancak adımlar nereden geldiğinize bakılmaksızın temelde aynıdır.

Web’deki Messenger Kids ayarlarına ulaşmak için Facebook ana sayfanızdaki kenar çubuğunun Explore bölümüne bakın.

Mobil cihazlarda, menüde Messenger Kids seçeneğini bulacaksınız. iOS’ta, sağ alt köşedeki üç satıra dokunun; Android’de sağ üst köşede aynı üç satırı bulacaksınız.

Her iki platformda da, yalnızca “Messenger Kids” girişini gördüğünüzde aşağı ilerleyin.

İçeri giriyorsunuz. Bu belirli hesabı yönetmek için çocuğunuzun adına dokunun. Buradan, en üstteki küçük kurşun kalem simgesini kullanarak çocuğun adını ve cinsiyetini düzenleyebilirsiniz.

Artık kişileri yönetmeye ve eklemeye başlama zamanı. Önceden Messenger Kids yüklü olanların çocukları da dâhil olmak üzere, aileyi önererek başlaması gerekir. Bir sonraki ekranda, sizinki zaten hizmette olan arkadaşlarınızı da gösterecek.

Bundan sonra Ekle düğmesine dokunarak kullanıcı ekleyebilirsiniz. Listenizin en üstünde, sonra diğer arkadaşlarınızla birlikte ailenin etiketlendiğini gösterecektir.

Birisini eklediğinizde, o kişiye bir bildirim gönderir. Messenger Kids’i kullanan başka bir çocuk ekliyorsanız, ebeveyne bir istek gönderir ve onaylamanız gerekir.

Yanlışlıkla birini eklediğiniz (veya başka bir şeyle hesaptaki kişileri kaldırmanız gerektiğini) düşünüyorsanız, o kişinin adının sağ tarafındaki üç noktaya hafifçe dokunun, ardından “Bir kişi olarak Kişiyi kaldır” düğmesine dokunun, Açılır pencerede onaylayın.

Messenger Kids’i Kullanma: Çocuklarınızın Baktığı Şeyler

Çocuğunuzun profili tamamıyla hazır ve gitmeye hazırken sohbet etmelerine izin verebilirsiniz. Çocuklar için arayız basit ve basit, büyük butonlar ve birkaç seçenek mevcut.

Çocuğunuz onaylanmış kişilerle yazılı ve görüntülü sohbet edebilecektir – ne yazık ki yalnızca belirli kişilerle (hatta genel olarak!) Birisini onaylamanın bir yolu yok gibi görünüyor.

Her iki seçenek de, standart Facebook Messenger’da yaptıklarıyla neredeyse aynı şekilde çalışıyor olsa da, biraz daha çocuk dostu olsa da. Örneğin, resim çekerken filtre seçenekleri Messenger Kids’de daha genç ve eğlenceli. Ancak çocuk bir yetişkinle sohbet ediyorsa, yetişkin hesabı standart filtre setini kullanacaktır.

Çocuğun iletişim listesinin alt kısmında, “Bir Kişi Ekle İste” seçeneği vardır. Bu düğme ile çocuğun belirli bir kişiye hitap eden bir ebeveyni bir istek gönderecektir. Çocuğun eklemek istediği kişinin adını gireceksiniz – burada hiçbir etiketleme özelliği veya benzerliği yok, çok basit ve anlaşılır.

Talep, Messenger’da sizi bulacak ve sizden kişiyi bulmanızı isteyecektir. Burada iletişim önemlidir, çünkü çocuğunuz kendisinden kiminle konuştuğunu doğrulamanız gerekebilir ve onların bir arkadaşıysanız, o çocuğun ebeveynden kendilerine bir Messenger Kids hesabı (ve Facebook’ta ekleyin).

Aksi takdirde, çocuğunuz kamera ile oynayabilir ve tek başına bir ortamda (resmi bir mesajda göndermeksizin) filtreleyebilir ve sohbet etmek için gruplar oluşturabilir.

Messenger Kids Kullanma

Dürüst olmak gerekirse, Messenger Kids ile görebileceğiniz / yapabileceğiniz şeylerin çoğu, yukarıdaki Çocuğunuzun Messenger Hesabını Yönetme bölümünde kapsadığımız şeylerdir. Kişiler için kişiler ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz, ancak geçmişte bu oldukça basittir.

Çocuğunuz daha fazla insanla sohbet etmek istediğinde, bu istekleri de onaylamanız gerekir – diğerleri çocuğunuzla sohbet etmeyi isteyenlerden veya çocuğunuzdan belirli insanlar istemektedir.

Elbette çocuğunuzun Messenger Kids profilini de silebilirsiniz. Birlikte hareket edemiyorsa, bu iyi bir pazarlık aracı olabilir.

Bunun için, Messenger Kids ayarlar sayfasına geri dönün, ardından sağ üst köşedeki kurşun kalem simgesine dokunun. Sonra “Hesap Sil” i seçin.

Onaylamak zorundasın

Ekstra Ürünler: Kişileri ve İçerik Kontrollerini Rapor Etme / Engelleme

Birisi Çocuğunuza Messenger Kids’i taciz ediyorsa, o kişiyi de raporlayabilir ve size bildirim gönderir – diğer kişi (veya geçerli ebeveynin) bildirim almaz.

Çocuğa belirli bir mesajı uzun süre basabilir ve “rapor” seçeneğini belirleyebilir veya açık mesajın sağ üst köşesindeki dişli çark simgesini tıklayabilir ve ardından “Rapor” seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Daha sonra, çocuğa neden önceden seçilebilir metin olarak birkaç basit seçenek sunarak diğerini rapor ettiğini açıklamasını isteyecektir. Kendi metnini “Bize daha fazla bilgi verin” bölümüne ekleme seçeneği de var.

Ne yazık ki, ebeveyn tarafında, diğer hesabın neden rapor edildiğine dair çok fazla bilgi verilmiyor: ne önceden seçilmiş metin ne de “bize daha fazla bilgi veremezsiniz” seçenekleri ailelere gösteriliyor. Bunun yerine, muhtemelen çocuğunuzdan bu mesaj hakkında sormanız gereken  basit bir  teklif sunuluyor.

İyi haber, çocuğunuz bir açıklama yaparsa, Facebook bunu gözden geçirecek ve topluluk standartlarını ihlal ettiği takdirde diğer ebeveyni bilgilendirecektir. Yine, söylenenleri ifşa etmeyecekler, yalnızca çıkarılmaya değer.

Çocuğunuz bir kişiyi engellemeye karar verirse, temelde aynı şey olur: onları engellerler ve bir başkasını engellediklerini bildiren bir bildirim alırsınız.

Bir kez engellendiğinde, çocuğunuz birinin engellemesini kaldıramaz – konuşacak bir “kara liste” yoktur. Bunun yerine, birinin engellenmesini kaldırmak istiyorsanız, ebeveyn, kişiyi bir kez daha yeniden ekleyebilir.

Ayrıca, test sırasında bir kişiyi bildirdikten sonra kaldırdık ve söz konusu kişiyi yeniden ekleyemediklerini belirtmek isteriz. Aslında bu irtibat hiç ortaya çıkmadı. Ancak, konuyu farklı bir kişiyle kopyalamaya çalıştık ve yapamadık. Bunun bir hata olduğunu varsayacağım, ancak orada neler olduğunu gerçekten bilmiyorum. Sadece farkında olunması gereken bir şey – çocuğunuzun gerçekten konuşmak istemediği kişileri kaldırdığından emin olun çünkü sonsuza dek yok olma şansları var. Belki de gezegenin yüzünden bile.

Ayrıca, uygun olmayan dilin kullanıldığı bazı senaryoları test ettik – uygulamanın hiçbir şey yapmadığı küfürülü kelimeler ve kaba dil  çocuğun Messenger Kids’in zorba bir ağabeyi gibi görünmesine gerek kalmadan çocuğun özgürlük ve mahremiyetine sahip olmasına neden oluyor.

Tabii ki, sadece çocuğunuzun çevrimiçi olmasına izin vererek neyin rahat olduğunuza yalnızca siz karar verebilirsiniz ve bu uygulama, gördüğüm diğerlerinden daha ebeveyn kontrolü altında iken yine de çocuğa bazı özerklik getiriyor. Şahsen, bence bu harika bir başlangıç ​​ve arkadaşlarınızla sohbet etmek ve video görüşmesi yapmak için bulunan en iyi uygulamalarından biri. Facebook Yeni uygulaması “Messenger Kids” Uygulaması Çocuklarım İçin Güvenli mi?

  • Ana Sayfa
  • Güvenlik
  • Facebook Yeni uygulaması “Messenger Kids” Uygulaması Çocuklarım İçin Güvenli mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Facebook Yeni uygulaması “Messenger Kids” Uygulaması Çocuklarım İçin Güvenli mi? için yorumda bulun

    Facebook Yeni uygulaması “Messenger Kids” Uygulaması Çocuklarım İçin Güvenli mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Facebook Yeni uygulaması “Messenger Kids” Uygulaması Çocuklarım İçin Güvenli mi? için ilk yorumu yapabilirsin.