En son Android haberleri ve özellikler

4 dk okuma süresi

 

Android Nuga, sekiz ay önce, Ağustos 2016’da resmen piyasaya çıktı ve o tarihten bu yana Android bayrakları üzerinde sürekli bir tanıtım gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle, Google’ın bir sonraki Android 8.0 güncellemesinde çalıştığı bir sürpriz olmamalı. Özellikleri açıklandı ve geliştirici önizlemesi mevcut. Artı, Google’ın Beta Programı web sitesi, Android O beta sürümünün yakında piyasaya çıkacağını gösteriyor . Henüz O’nun ne anlama geldiğini henüz bilmiyorken Google, ima etti.

Android O: Android Oreo olarak adlandırılacak mı?

Bir Reddit kullanıcısı, Android’in farklı UI işlevlerini araştıran bir metin tabanlı oyun olan ShortStories adlı Google Creative Lab geliştiricisinin uygulamasında bir paskalya yumurtası bulmuştur. Kullanıcı Zitroney, Android’in tatlılarını araması gerektiğinde Android O bölümünün kilidini açtığı uygulamanın Diyalog bölümüne geçirdi. O’da gerçekleştiğinde, açıklama sadece bir “Oreo” benziyordu: “disk benzeri”, “chcocolaty, gevrek” ve “süt beyazı merkezli renkli koyu kahverengi”.

Bu sadece bir alıntıdır ve Google tarafından Android O’nın Oreo olacağı resmi bir onay değildir. Bir sürü insan Android N’nin Nuga’dan ziyade Nutella olacağını düşündüğünü hatırlıyor musun? Hâlâ sürpriz bir isim olabilir bizim için.

Android O Genel Beta

Android Beta Programı web sitesi sadece bir yenileme biraz var ve büyük birşey yolda. Android Nougat beta resmi olarak tamamlanmış ve artık Android O genel beta sürümüne geçmenin tam zamanı.

Bilmeyenler için, beta programı, Google’ın Pixel ve Nexus cihazlarına sahip olan kullanıcılara, herkese yeni açılmadan önce yeni Android yapıları denemelerini sağlar. Seyyar satıcı olma eğilimindeler, ancak taraftarlar onları en son testlerden geri almalarına izin vermiyorlar. Android O Geliştirici Önizlemesi’nin bir süre önce piyasaya sürüldüğünü bildirdik, ancak şimdi, genel beta sürümü, katılmak isteyen herkes için gelecek gibi görünüyor. İşte Geliştirici Önizleme ile ilgili ilk izlenimlerimiz.

Android Beta Programında kayıtlı olan cihazların tümü, Nougat’ın 7.1.2 sürümünün en yeni kamuya açık, kararlı sürümüne güncellendi. Telefonunuzun Nougat beta sürümünü herhangi bir nedenle hala çalıştırıyorsa, en son OTA resmini indirebilir ve cihazı silip süpürmeden yükleyebilirsiniz.

Android O Beta Programının ne zaman başlayacağına dair henüz bir haber yok, ancak codeturkiye.com‘a göz kulak olursunuz ve sizi duyurduğumuzda duyuracağımızdan emin olacağız. Daha fazla bilgi, Google G / Ç sırasında ortaya çıkabilir ve genel beta, ikinci geliştirici ön izlemesi ile aynı anda yayınlanmasının mümkün – her ikisi de bu ayın ortasında gerçekleşiyor.

Android O Geliştirici Önizleme

Ile birlikte özelliklerinin duyuru, Android O Geliştirici ön izleme resimleri Nexus 5X Nexus 6P Nexus Player, Piksel C, Pixel ve Piksel XL için hazır bulundurulmuştur. Buradan  indirebilirsiniz.

Resmi Android O yayın tarihi henüz bilinmemekle birlikte, yıllar önce de gördüğümüz gibi, 17 ve 19 Mayıs tarihleri arasındaki Google I / O Geliştirici konferansında Android O’nun ilk geliştirici sürümüne resmi bir onay ve bir bakış getirmeliyiz. Bu yıl.

Android O Özellikleri

Bugün açıklanan özelliklerin ve değişikliklerden çoğu geliştiricilere yönelikti, bu nedenle Android’in yeni sürümünün kullanıcı deneyimi açısından masaya neler getireceğini daha geniş anlamda bilmek zor.

İşte bazı yeni özellikler ve neler getireceği:

Arka plan sınırları: Kullanıcının  pil ömrünü ve performansını korumak için Google, uygulamanın arka plan etkinliklerinde otomatik sınırlamalar getirdi. Bu arka plan sınırlamaları, örtük yayınları, arka plan servislerini ve konum güncellemelerini içerecektir.

Bildirim kanalları: Bunlar, yalnızca uygulama değil, kanal veya konuya göre kullanıcılara bildirimler üzerinde çok ayrıntılı denetim sağlayan bildirimler için yeni kategorilerdir. Bu kanallar, bildirim gölgesinde görsel olarak gruplandırılacaktır.

Otomatik Doldurma API’ları: Kullanıcılar, bir klavye uygulaması seçtikleri gibi kullanıcıların merkezi, platform çapında bir otomatik doldurma uygulaması seçmesine olanak tanır. Bu hem rahatlık hem de güvenlik için önemlidir.

Picture-in-picture: Apps, Resim İçi Resim moduna geçirebilecek ve daha sağlam pencere oluşturma özellikleri olacaktır. Örneğin, uygulamalar, sistem uyarılarını kullanmak yerine, yer paylaşımlı yer paylaşımlı pencereler yapabilecek. Çoklu ekran desteği de olacak, böylece uzaktaki bir ekranda uygulamaları başlatabilirsiniz.

Uyarlanabilir simgeler: Sistem farklı şekillerde simgeler görüntüleyecek ve birkaç ekrandan onlarla etkileşimleri canlandıracaktır. Bu, kullanıcı arayüzünün başlatıcıdan ayarlar menüsüne daha güzel olmasını sağlamalıdır.

Bağlanabilirlik: Audiophiles, Android O’nun LDAC gibi yüksek kaliteli Bluetooth ses codec bileşenlerini destekleyeceğini duymaktan mutluluk duyacaktır. Android O da Bluetooth aptX desteğini alacak, ancak bu açıkça belirtilmedi. Wi-Fi Aware, yakınlardaki cihazların birbirlerini İnternet erişimi olmaksızın tanımasına olanak tanır. Spps, farklı ara yüzlerde bilgilerini de görüntüleyebilir (aramalar gibi).

Klavye gezinme: Chrome OS’deki Google Play uygulamaları, klavye navigasyonunu daha yaygın hale getirdiği için “Ok” ve “sekme” gezinme işlemi geliştirildi. Bu, giriş cihazları olarak bir klavye kullananlar için hoş karşılanacak bir güncelleme olacaktır.

Geliştirici önizlemesinde bulduğumuz şeyleri size güncel tutacağız, bu nedenle yakında tekrar kontrol edin. Bir sonraki Android sürümünde hangi özellikleri görmek istersiniz?

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x