Bilgisayardan Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Bilgisayardan Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır Instagram, hayranlarınız ve arkadaşlarınızla etkileşim kurabileceğiniz Canlı özelliği ile çoğu uygulamayla aynı seviyededir. Bununla birlikte, ne PC’de canlı yayına başlayabilirsiniz ne de masaüstünüzü Instagram Live’da yayınlayamazsınız ki bu büyük bir hayal kırıklığı. Yani, benim gibi bir içerik oluşturucuysanız, Premiere Pro’da projelerinin adımlarını başkalarına göstermeyi seven, hatta Instagram için canlı bir hediye veren, derme çatma kurulumlara razı olmak zorunda. Ama üzülmeyin, işte masaüstünüzü Instagram Live’da kolayca yayınlamanın basit bir yolu. Şimdi dene!

Bilgisayardan Instagram’da Nasıl Canlı Yayına Girilir

Instagram’ı bir PC veya Mac’ten canlı yayınlamak için 4 basit adımı takip edeceğiz.

  1. Yellow Duck’ı indirin ve Instagram hesabınızla giriş yapın
  2. Instagram akış anahtarını ve RTMP URL’sini alın
  3. OBS’yi indirin ve yapılandırın
  4. Yayın anahtarını ve RTMP URL’sini OBS’ye kopyalayın

Adım 1: Yellow Duck ile Instagram’da oturum açın

Bilgisayarınızdan Instagram’a akış yapmak için Yellow duck adlı bir yazılımı indirmeniz gerekir. Bu size yaşamak için gerekli anahtarları sağlayacaktır. Mac veya Windows için Yellow Duck’ı yükleyin ve açın. Yazılımın ekstra paketler kurması birkaç dakika sürebilir. Tamamlandığında, başlamak için şimdi başla düğmesine basın. Şimdi Instagram giriş bilgilerinizi kullanıcı adınız, e-postanız veya telefon numaranızla besleyin ve şifrenizi girin. Instagram API kullanır, bu nedenle kimlik bilgileriniz güvende olur.

Yorum özelliğini etkinleştirmek istiyorsanız, onay kutusunu tıklayın. Ayrıca Instagram’ı daha sonra paylaşabilmek için hikayelere canlı kaydetme seçeneğini de işaretleyebilirsiniz. Akışı başlattıktan sonra bu ayarların değiştirilemeyeceğini unutmayın.

2. Adım: Instagram akış anahtarını ve RTMP URL’sini alın

Oturum Aç ve Başlat’a tıkladığınızda, yüklenmesi birkaç dakika sürecektir. Şimdi, RTMP URL’niz ve Akış Anahtarınız olan en önemli bilgi parçası görüntülenecektir. Not defterinize hem URL’yi hem de Anahtarı kopyalamanızı öneririm. Bir sonraki adımda bahsedeceğim yayın yazılımımıza kopyalamak için bunların ikisini de kullanacağız.

 Bu kodların her ikisi de birkaç dakika sonra sona erer. Bu nedenle, bunları yeniden oluşturun veya yayın yazılımını kurduktan sonra oturum açın.

3. OBS’yi Kurun ve Yapılandırın

Daha sonra, OBS, SLOBS, Wirecast vb. Gibi RTMP’yi destekleyen herhangi bir akış yazılımını indirmeniz gerekir. Bu örnek için, popüler ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım olan OBS’yi indireceğiz. Yalnızca Instagram’ı desteklemekle kalmaz, aynı zamanda YouTube, Twitter, Vimeo ve daha pek çok platformu yayınlayabilirsiniz. Windows ve Mac için OBS’yi indirin ve kurulum adımlarını izleyin ve OBS Studio’yu başlatın.

İlk kez kullanıyorsanız, bir otomatik yapılandırma sihirbazı istenir. Instagram için manuel olarak yapılandıracağımız için hayır’a basın.

Ardından, Instagram için tüm ayarları içeren bir profil oluşturacağız. Bu nedenle, diğer şeylerin yanı sıra YouTube oyunları da yayınlıyorsanız, tek bir tıklamayla ayarlar arasında geçiş yapabilmek için birden fazla profil oluşturabilirsiniz.

Yeni bir profil oluşturmak için üst kısımdaki araç çubuğunda bulunan profile dokunun. Yeni seçin, bir isim verin, bizim durumumuzda Instagram ve Tamam’a basın.

Şimdi video ayarlarını bu profile (Instagram) özel yapalım. Ayarları ekranın sağ alt kısmında bulabilirsiniz. Yeni bir ayarlar sekmesi açacak olan seçeneğe dokunmanız yeterlidir. Video ayarlarını açmak için kenar çubuğundan Video’ya dokunun.

Varsayılan profil yatay (1920 × 1080) olduğu için Instagram hikayesinden farklı olarak çözünürlüğü değiştirmemiz gerekecek. Bunu yapmak için ilk seçeneğe, yani temel (tuval) çözünürlüğe dokunun. Şimdi değeri 1920 × 1080’den 1080 × 1920’ye değiştirin ve tamam’a basın.

Bu, ekrandaki yönlendirmeyi değiştirecek ve düzen gibi bir Instagram hikayesi göreceksiniz. Başka ayarlarla uğraşmanıza gerek yok.


Sonraki adım, bir sahne koleksiyonu eklemektir. Basit kelimelerle sahneler, photoshop’taki katmanlar gibidir. Her sahnenin kompozisyonunu benzersiz kılan video ve ses katmanlarıdır. Birden çok sahne ve kaynağa (video / ses) sahip olabilirsiniz. Bu şekilde ekrandaki masaüstünün ve web kamerasının kompozisyonunu renklendirebilirsiniz.

Üst araç çubuğundan bir sahne koleksiyonu oluşturabilirsiniz. Sahne koleksiyonuna tıklayın ve yeniyi seçin. Öyleyse ona bir isim verin, bizim durumumuzda Instagram ve tamam’a basın.


İşiniz bittiğinde, tarife biraz et eklemenin zamanı geldi, bunlar video ve ses katmanları, dolayısıyla en önemli kısım.

Bizim durumumuzda en önemlisi masaüstünü yayınlamamız gerekiyor. Bunu yapmak için, alttaki ekle işaretine tıklayın ve görüntü yakalamayı seçin ve bir ad verin (masaüstü) ve Tamam’a basın.

Eminim kullanıcı bazında etkileşim için harika olduğu için kameranızı da çekmek istiyorsunuz. Web kamerasını etkinleştirmek için, ekle işaretine tekrar basın ve video yakalama cihazını seçin. Harici bir seçeneğiniz olması durumunda başka bir web kamerası seçebilirsiniz, aksi takdirde varsayılan kamerayı kullanmak için tamam’a basabilirsiniz.

Yolculuğumuzun yarısından fazlasında hala en önemli etkileşim özelliği, yani ses eksik. Dediğim gibi, tıpkı photoshop gibi katman tarzında çalışıyoruz, bir ses girişi eklememiz gerekecek. Bu, alttaki ekleme işaretine tıklayarak ve ses girişi yakalamayı seçerek aynı şekilde yapılabilir. Bu girişi / mikrofonu sizin için uygun olanı adlandırın ve Tamam’a basın.


Akışı başlatmadan önce, her iki kareyi de sürükleyebilir, yeniden boyutlandırabilir, birbirleriyle örtüşebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Kompozisyondan memnun olduğunuzda, alttaki ses karıştırıcısından gelen sesi kontrol edin. Konuştuğunuzda mikrofon seviyelerindeki sıçramayı fark edeceksiniz. Bu, her şeyin yolunda gittiği ve akışı başlatmak için iyi olduğunuz anlamına gelir.

Adım 4. Yayın anahtarını ve RTMP URL’sini OBS’ye kopyalayıp yapıştırın

Sarı Ördek üzerinde 

Instagram ayrıntılarını girin> RTML URL’si Oluştur ve Akış Anahtarı

OBS Studio’da

Ayarları açın> akışa dokunun> RTML URL’sini (sunucu) ve Yellow Duck’tan Akış anahtarını kopyala> Tamam

Bu kadar. Tek yapmanız gereken, sağ alttaki akışı başlat seçeneğine dokunmak. Akışı sonlandırmak istediğinizde, aynı seçenekte akışı durdur’a basın. Burada akışı durdurduktan sonra, Instagram Live’ı hikayelerinize kaydetmek için kaydet’i seçin ve Yellow Duck’ta bitirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bilgisayardan Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır için yorumda bulun

    Bilgisayardan Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bilgisayardan Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır için ilk yorumu yapabilirsin.