Android Cihazınızı Çocuk Dostu Yapın

5 dk okuma süresi
Android telefonu veya Tabletinizi Nasıl Çocuklar için Sınırlaya bilirsiniz

Televizyonlar çocuklar için iki saatten fazla ekran zamanını önermeyen American Academy of Pediatrics tarafından uzunca bir kötülük olarak görüldü, akıllı telefonlarımızın ve tabletlerimizin etkileşimli yapısı aslında çocuklarımızın doğru şekilde kullanıldığında ilerlemesine yardımcı olabilir . Bu, Samsung Galaxy S, Google Pixel veya diğer Android cihazlarını, elinize ne zaman teslim ettiğinizden, uygun uygulamaları kullandıklarından ve bununla ne yapabilecekleri konusunda kısıtlandığından emin olmak için çocuklar tarafından uygun bir şekilde çocuklara karşı koruma sağlamanızın çok önemli olmasını sağlar.

Tabii ki, tabletinizi çocukların uygun bir şekilde koruyarak çözülebilecek diğer sıkıntılı problemler de var. Özellikle uygulama içi satın alma işleminin dijital çağında, Google Play Store’a sınırsız erişim nedeniyle yüksek kredi kartı faturasının sürprizini azaltabilir.

Akıllı Telefonunuzda veya Tabletinizde Kilitlemek

Android cihazınız çocuk dostu hale getirmek için ilk adımı kid- yapıyor un dostu. Bu, meraklı gözlerin ve meraklı parmakların, önce onu kullanması için girmesi gerektiği konusunda bir PIN veya şifre kilidi koymayı içerir. Açıkçası, şifre çocuğunuz tarafından kolaylıkla tahmin edilemeyen bir şey olmalıdır.

 • Önce, Android’in Ayarlar uygulamasına gidin .
 • Güvenlik ve ardından Ekran Kilidi’ne dokunup aşağı kaydırın.
 • Cihazınızı kilitlemek için çeşitli seçenekleriniz var, ancak PIN (4 dijital şifre) ve Parola (on altı karaktere kadar alfasayısal bir şifre) en güvenli iki seçenektir.
 • Yazım hatalarını önlemek için PIN veya şifreyi iki kez yazmanız istenecektir.

Bu ayarları yaptıktan sonra, cihazı etkinleştirirken veya şifreyi değiştirmek gibi önemli değişiklikler yapmaya çalıştığınızda PIN’i girmeniz istenir.

Cihazınızda Yeni Bir Kullanıcı Oluşturun

Yeni bir sınırlı erişimli kullanıcı oluştururken uygulamalara erişimi kısıtlayabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzun veya tabletinizin çocukların korunması için bir sonraki adım, çocukluğunu daha kolay hale getirmektir. Bunu, özellikle çocuklar için bir kullanıcı hesabı kurarak yapıyoruz. Değişken yaştaki çocuklarınız varsa, her biri için yaş açısından daha uygun olan belirli profiller oluşturabilirsiniz.

 • Uygulamayı kapattıysanız, Ayarları tekrar açın.
 • Aşağı kaydırın ve dokunun Kullanıcılar.
 • Kullanıcı veya profil ekle’yi seçin.
 • Diyalog penceresi açıldığında, aygıta erişimi kısıtlı yeni bir kullanıcı oluşturmak için Kısıtlı Profil’e dokunun.

Bu, sizi cihazdaki belirli uygulamalara erişime izin verebileceğiniz (daha da önemlisi) özel bir ekrana götürecektir. Varsayılan olarak, Android, Chrome tarayıcısı ve Web’de Google uygulaması aracılığıyla arama yapma olanağı da dâhil olmak üzere hemen hemen her şeye erişimi yasaklayacaktır. Çocuklarınızın kullanmasını istediğiniz herhangi bir uygulamaya veya oyuna erişim hakkına sahip olmanız gerekir.

Açma / kapama anahtarının solundaki bir dişli çark simgesi bulunan çeşitli seçenekler var. Bunlar içeriği çocuğunuza uyarlamanıza izin veren uygulamalar. Bu genellikle yaş temelli ayarlarla yapılır.

Google Filmler ve TV’de, standart derecelendirmelerden birinden daha fazlasına erişimi sınırlandırabilirsiniz. Örneğin, erişimi yalnızca PG-13 ve TV-13’e kısıtlayabilir ve daha düşük bir seviyeye indirebilirsiniz. Filmler ve televizyon için bir sınırlama koyduğunuzdan emin olun. Ayrıca, “Derecelendirilmemiş içeriğe izin ver” seçeneğinin işaretli olmadığından emin olmak isteyeceksiniz.

Unutmayın: Sen Ayarlar uygulamasını başlatarak Kullanıcılar gidip yeni kullanıcı profilinin yanındaki dişli simgesini dokunarak istediğiniz zaman tekrar bu ayarlara içine alabilirsiniz. Dolayısıyla, çocuğunuz için birkaç yeni uygulama veya oyun indirirseniz, erişmelerine izin verebilirsiniz.

Google Play’de Kısıtlamaları ve Ayarla

Ayrıca, indirmeleri Google Play Store’dan kısıtlamayı seçebilirsiniz. Bu, bir Android tableti veya akıllı telefondan daha yaşlı bir çocuk için çocuk koruma işleminin mükemmel bir yoludur. Google Play Store’daki kısıtlamalar, filmlerin, müziklerin ve kitapların yanı sıra uygulamalara da yayılıyor.

 • Önce, Google Play uygulamasını başlatın.
 • Uygulamadayken, parmağınızı ekranın sol kenarından ekranın ortasına doğru kaydırarak menüye erişin. Bu, Google Play menüsünü göstermelidir.
 • Menüde, Ayarlar’ı seçin, aşağı gidin ve Ebeveyn denetimleri üzerine dokunun.
 • Önce Ebeveyn denetimleri’ni açmanız gerekecek. Bu, 4 basamaklı bir şifre girilmesini gerektirir. Bu, cihazın kilidini açmak için kullanılan PIN ile aynı olabilir.
 • Ebeveyn denetimleri açıldıktan sonra, kısıtlamaları etkinleştirmek için her bölümü ziyaret edebilirsiniz. Kitaplar ve Müzik için tek seçenek yetişkinlere uygun içeriği kısıtlamaktır. Uygulamalar, Oyunlar, Filmler ve TV standart yaş sınırlamalarını kullanır.

Bilmeniz Gerekenler: Bu kısıtlamalar yalnızca Google Play Store’da bulunan uygulamalar için geçerlidir. Cihaza zaten bir uygulama kurduysanız, bu ayarlar ona erişimi kısıtlamaz.

Android Cihazınızı Çocuklar için En İyi Uygulamalar

Kids Place, çocuğunuzun hangi uygulamaların kullanılmasına izin verdiğini kilitlemek için harika bir yoldur.

Yeni bir kullanıcı oluşturmanız, cihazınızı çocuklara karşı korumak için mükemmel bir yoldur ancak, hile yapabilecek birkaç uygulama da vardır. Bu uygulamalar, çocuğunuzun hangi uygulamalarını kısıtlamasına yardımcı olur, cihazdaki zamanlarını kısıtlayabilir ve hatta web sitelerini kısıtlayabilir.

 • Applock . Bu, telefonunuzda veya tabletinizde hemen hemen her şeyi kilitlemenizi sağlar, telefon aramaları içerir. Tek tek uygulamaları, fotoğrafları, Google Play’i vb. Kilitleyebilirsiniz.
 • Çocuklar Ebeveyn Kontrolü Yapar. Büyük bir çocuğunuzu hassas uygulamalarınızın bir kısmında tutmak istiyorsanız Applock harika, ancak yürümeye başlayan çocuk, ön-K veya K-5 çocuğunuz varsa Kids Place daha iyi bir seçenektir. Ekranı, yalnızca bir uygulamada açmalarına veya kilitlemelerine izin verilen uygulamalara sınırlayabilirsiniz.
 • Ekran Zaman Ebeveyn Kontrolü Çocuğunuzun cihaz üzerinde geçirdiği süreyi sınırlamakla esasen ilgileniyorsanız, Screen Time Ebeveyn Kontrolü indirmek için bir uygulamadır.
 • McAfee Güvenli Ailesi . McAfee’nin Güvenli Ailesi, diğer uygulamalarda bulunan pek çok özelliği ve web sitelerini kısıtlamak gibi harika özelliklere sahip mükemmel bir hepsi-birarada bir seçenektir. Applock veya KidsPlace kadar iyi değil, ancak tek bir uygulamanın tüm çocuk yorulumunuzu yapmasını isterseniz, bu iyi bir seçimdir.
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x