Android Oreo özellikleri

8 dk okuma süresi

Android 8.0 Oreo özellikleri Android Nugati resmi olarak Ağustos 2016’da piyasaya sürüldü ve o tarihten bu yana Android hakkında sürekli bir tanıtım gerçekleştiriyoruz. Bir yıl sonra şimdi Android Oreo’nun nihai sürümünüsizlere tanıtmaya çalışacağız. Android 8.0 güncelleştirmesinin özellikleri açıklandı ve Geliştirici Önizlemesi nihayet sona erdi. Güncellemeyi ne zaman kullanmaya başlayacağınızı ve nasıl indireceğinizi öğrenmek için okumaya devam  edin.

Android Oreo yayın tarihi

Android 8.0 Oreo’nun sunumu, 21 Ağustos 2017’de New York’ta yapılacak olan toplam güneş tutulması sırasında gerçekleşiyor. Tutulma olayının canlı video videosu ve Android O’nın ortaya çıkışı, Google’ın web sitesinde yer alıyor. Sunumun ardından, Android Oreo önce Pixel cihazları ve belirli Nexus cihazları için hazır olacak.

Android Oreo özellikleri

Bazı Android O özellikleri kaputun altında gizlenirken bazıları hemen yüzeyde görünüyor. Eski cihazları tüm cihazları etkileyeceğinden onlarla başlayacağız. İkincisi hemen Nexus ve Pixel cihazlarıyla görülebilir, ancak üreticiler tarafından kendi UI’larında genellikle kullanılmaz ve bu nedenle daha az önemlidir, dolayısıyla bunları sonuna kadar ayrıntılarıyla anlatacağız.

 • Temel özellikler: pil ömrü, güncellemeler, güvenlik
 • Donanım desteği: Bluetooth ve HDR ekranları üzerinden Hi-Fi
 • Yüzey özellikleri: Emoji, bildirimler ve resimli resim

Android O çekirdek özellikleri

 • Android O sayesinde güç tasarrufu
 • Project Treble sayesinde daha önceki güncellemeler
 • Android O’da uygulamalar ve yeniden başlatma işlemleri daha hızlı
 • Google Play Koruma ve ölçütlerin daha zor uygulanması sayesinde uygulamalar daha iyi durumda.
 • Wi-Fi Haberi (aynı zamanda Komşu Farkındalık Ağı veya NAN olarak da bilinir)
 • Otomatik Doldurma, parola yönetimini değiştiriyor
 • Kurtarma Partisi ile Bootloop önleme

Android O sayesinde güç tasarrufu

Kullanıcıların pil ömrünü ve performansını korumak için Google, Android O’da uygulama arka planı etkinliklerine otomatik sınırlamalar getirdi. Bu arka plan sınırlamaları, örtük yayınları, arka plan servislerini ve konum güncellemelerini içermektedir. Kullanıcılar için bu, daha az enerji tüketimi ve eninde sonunda daha uzun pil ömrü demektir.

Android O, en fazla pil gücü tüketen uygulamaların bulunmasını kolaylaştırır. Genellikle Facebook veya WhatsApp listede sona erer. Ancak yalnızca Android O’da, uygulamaların pilinizi arka plan etkinlikleri ile boşaltılıp tıkmadığını veya uygulamanın içerisindeyken yalnızca pil ömrü kullanıp kullanmadığını görebilirsiniz.

Project Treble sayesinde daha önceki güncellemeler

Project Treble ile Android O bir satıcı arabirimi alacak. Bu, Android’in daha modüler olacağı anlamına gelir, böylece üreticiler, örneğin Qualcomm ve MediaTek gibi dâhili bileşen satıcılarından gelen uygulamalara erişmek için satıcı arayüzünü kullanabilir. Bu, Android güncellemelerinin daha kolay gerçekleşmesini sağlayacaktır, çünkü tüm işlem bu satıcı uygulamalardan bağımsız olarak yapılabilir. Fikir, süreci daha akıcı hale getirerek üreticilerin güncellemelerini hızlandırmaktır.

Project Treble şeyleri ayırır, böylece güncellemeler daha hızlı gerçekleşebilir

Android O’da uygulamalar ve yeniden başlatma işlemleri daha hızlı

Sistemdeki iyileştirmeler, cihazın yeniden başlatma süresini yarı yarıya azaltacak ve uygulama performansını önemli ölçüde artıracaktır. Bu, XDA  ve  Android Polis’in bağımsız raporlarından anlaşılıyor.

Google Play Koruma ve ölçütlerin daha zor uygulanması sayesinde uygulamalar daha iyi durumda.

Google Play Koruma, kötü amaçlı yazılımları tespit etmek için uygulamaların davranışını analiz ederek Android’deki güvenliği optimize edecek ve onu telefonunuzdan ve Play Store’dan kaldıran bir arka plan hizmetidir.

Google ayrıca, uygulama geliştiricileri için uygulamanın performansını ve istikrarını artırmak için baskı yapıyor. Eğer yüzde alttaki yüzde 25’lik bir oranla düşerse, herhangi bir gelişme olmazsa uyarılırlar ve Play Store’dan kaldırılırlar.

Wi-Fi Haberi (aynı zamanda Komşu Farkındalık Ağı veya NAN olarak da bilinir)

Wi-Fi Hassasiyeti (Komşu Bilinirlik Ağları veya NAN olarak da bilinir): Bu işlev, temel olarak, uyumlu donanıma sahip cihazların, Wi-Fi Aware aracılığıyla, İnternet bağlantısını kullanmaya gerek kalmadan yakınlarken iletişim kurabilmeleri için çalışır.

Otomatik Doldurma, parola yönetimini değiştiriyor

Google, Android O’ya sistem genelinde bir Otomatik Doldurma API’si getiriyor ve tüm şifrelerinizin merkezi bir yerde yönetilmesini sağlıyor. Bu, kullanıcı adlarını ve şifreleri artık kopyalamak / yapıştırmak için herhangi bir gerek kalmayacağı için, uygulamalara giriş yaparken ve formları doldururken kolaylık ve güvenlik anlamına gelecektir.

Kurtarma ekibi

Bir başka yeni Android 8.0 özelliği açıklandı. Kurtarma Partisi, korktuğu en büyük cep telefonu sorunlarından biri olan bootloops’tan kaçınmaya yardımcı olacak. Çekirdek sistem bileşenleri defalarca çöktüğünde, Android fark eder ve cihazı kurtarmak için gerekli önlemleri alır. Son çare olarak, Kurtarma Modu’nda yeniden başlatılacak ve aygıtı fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneği sunulacak. Bu özellik varsayılan olarak etkinleştirilecektir ve yalnızca Android Oreo çalıştıran telefonlar için özel bir donanım gerektirmez.

Android O donanım desteği

HDR ekranlar resmen destekleniyor

HDR ilginç bir özellik, ancak sistem tarafında çok az destek vardı. Artık, uygulamalar, görüntü kaynaklarını çok çeşitli renklerle nasıl kaydedileceğini ve görüntüleyeceğini tanımlayabilir. Google bunun özellikle görüntü işleme uygulamaları ile alakalı olduğunu söylüyor.

Daha iyi Bluetooth desteği

Android O, LDAC gibi yüksek kaliteli Bluetooth ses ve codec bileşenlerini destekler. Sony, LDAC ses kablosuz teknolojisinin geliştirilmesinde Google’a yardımcı oluyor. Şirkete göre LDAC, 990 kbps’den daha yüksek bir bit hızıyla Bluetooth aracılığıyla daha büyük bir veri hacmi aktarabilir. Başka bir deyişle, bu, Android O ile çalışan cihazlar için daha iyi bir ses kalitesi anlamına gelir. Yüksek performanslı, düşük gecikmeli ses kalitesi gerektiren uygulamalar için tasarlanmış yeni bir Android yerli API olan AAudio da vardır. AAudio’yu kullanan uygulamalar, verileri akış yoluyla okuyabilir ve kaydedebilir.

Android O yüzey özellikleri

 • Metin seçimi daha akıllı olur
 • Yeni yuvarlak emoji
 • Uyarlanabilir simgeler
 • Bildirim kanalları ve noktaları
 • Widget’ların entegrasyonu daha kolaydır
 • Uygulama bilgileri arayın ve bulun
 • Resimde Resim
 • Hareketli saat simgesi

Metin seçimi daha akıllı olur

Mobil cihazlardaki kopyalama / yapıştırma işlemi daha kolay ve daha akıllı olmak üzeredir. Makine öğrenmeyi kullanarak Android, bir adresi, URL’yi veya telefon numarasını kopyalayıp yapıştırmaya çalıştığınız zamanı tanıyacak ve tek bir kelime yerine otomatik olarak sizin için her şeyi seçecektir.

Yeni yuvarlak emoji

Geliştirici Önizleme 1’den 2’ye yapılan bu güncelleme ile emoji değişti. RIP blob emoji. Daha yenileri, iOS ve WhatsApp gibi diğer çoğu platformda kullanılan standart dairesel nesnelere daha yakındır. Emoji pedia’daki bu makale, eskilerini ve yenilerini karşılaştırarak gösterir.

Uyarlanabilir simgeler

Uygulama simgeleri, üreticinin kullanıcı arayüzüne otomatik olarak uyarlanır. Uygulama simgelerinin görünümü, Android çalıştıran cihazların geniş yelpazesinde farklılık gösterir. Dolayısıyla, bir uygulamanın simgesi, bir cihazın başlatıcısında dairesel ve diğerinde ise kare şeklinde görünebilir. Tabii ki, üreticinin cildine bağlı, ancak Google’ın artık uygulama simgelerini kullanıcı ara yüzüne uyarlama konusunda bir standart sunacağını görmek güzel (geliştirici yaparsa).

Bildirim kanalları ve noktaları

Google, Bildirim Kanalları ve Bildirim Noktalarının kullanımıyla bir kez daha bildirimlerde değişiklikler getiriyor. Bildirim kanalları, bildirimler için kullanıcılara bildirimler üzerinde çok ayrıntılı denetim imkânı sağlayan yeni kategorilerdir. Bildirimler ayarlarını sadece uygulama değil, kanal veya konuya göre engelleme veya değiştirme. Bu kanallar, bildirim gölgesinde görsel olarak gruplandırılır.

Okunmamış bildirimleriniz olduğunda uygulama simgelerinizin üzerinde küçük daireler görünür ve bunlara uzun süre bastığınızda size bildirimin bir önizlemesi verilir. Bu Android OS’de standartlaştırılacaktır, tıpkı iOS ve çeşitli alternatif Android başlatıcıları gibi.

Widget’ların entegrasyonu daha kolaydır

Artık widget’leri ana ekranınıza bütünleşmiş etmek daha kolay. Android’in önceki sürümlerinde olduğu gibi widget alfabetik listesini araştırmak yerine, artık bir widget istemek istediğiniz uygulamanın simgesine uzun süre basabilir ve ardından mevcut widget’lerinden birini seçebilirsiniz.

Uygulama bilgileri arayın ve bulun

Android Lollipop’tan bu yana Ayarlar menüsünde bir arama fonksiyonu vardı. Android O güncellemesi ile arama yeni bir özellik kazanıyor. Yüklü uygulamalar için arama sonuçlarında uygulama bilgisi görünür. Böylece, bir uygulamadan çıkmak, önbelleğini silmek veya izinlerini yönetmek için bir uygulamanın Uygulama bilgisi menüsüne hızlıca erişebilirsiniz.

Resim içinde resim 

Yeni picture-in-picture moduyla, çoklu görev daha da kolaylaşıyor. Bir uygulamayı, olağan çoklu pencere modunda bir başka uygulamayla yan yana göstermek yerine, YouTube uygulamasında yapabileceğiniz gibi bir uygulamayı küçük bir pencerede açabilir veya oynatabilirsiniz. Bu şekilde daha esnektir ve YouTube, Netflix, Haritalar, Duo ve daha pek çok uygulama da dâhil olmak üzere çok yakında bu uygulamaları destekleyecektir.

Hareketli saat simgesi

Geliştirici Chris Lacy, bloğunda bazı heyecan verici haberler paylaştı : Android O Beta’dan Google Saat uygulaması için APK’da, Google’ın Saat simgesine animasyon ekleyeceği yönünde ipuçları verdiğini fark etti. Kodu bulduğu XML dosyası, simgenin geçerli saat, dakika ve saniye görüntüleme kapasitesine sahip olduğunu gösterir. Ayrıca, saatin farklı ellerini gösteren görüntüler de vardı. Bu ipuçları, Android OS için yeni bir animasyonlu saat ikonuna işaret ediyor – çoktan iOS’ta mevcut olana benziyor.

Yeni özellikler hakkında ne düşünüyorsun? Bir sonraki Android sürümünde hangi özellikleri görmek istersiniz?

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x