Anakart Alınca Nelere Dikkat Etmeli

Anakart Alınca Nelere Dikkat Etmeli Bilgisayarın en önemli parçalarından biri olan anakart, sistemin tüm bileşenlerini üzerinde birleştiren çok önemli işleve sahip aparattır. Anakart Alınca Nelere Dikat Etmeli makalemizde size detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Sistem üzerindeki ekran kartı, kasa, sabit disk, bellek gibi unsurlar anakartla uyumlu olmak zorundadır. Eğer buyum olmazsa bilgisayar çalışmayacaktır. Anakart alırken anakartın yapısı ileriye dönük formatta olmalıdır. Anakartın eski model olması durumunda yeni sisteme sahip sistem buzulları ile uyum sorunu çıkabilir. Bu da istenmeyen durumlara yol açacaktır. Anakartın performansı direkt olarak diğer sistem unsurlarını da etkilemektedir. Bu yüzden anakart alınca nelere dikkat etmeli ve hangi kriterlere göre anakart seçilmeli hususlara dikkat ve ele alınmalı en doğru şekilde anakart seçilerek bilgisayar performansı en üst seviyeye çekilmelidir.

Form faktörü

Başlangıçta bir form faktörü seçmeniz gerekir. ATX anakartları, mikro ATX’te olduğu gibi yaygındır (boyut olarak daha küçüktür ve genişleme yuvalarının sayısını azaltır). Yeni bir anakart satın alırken ve hangi boyutun sığacağından emin olmadığınızda, eski anakartınızı her zaman ölçebilir ve farklı boyutlarla karşılaştırabilirsiniz. ATX kartı, faydalı olabilecek daha fazla genişletme yuvası ilavesine sahip olduğu için popülerdir.

İşlemci Soketi

Bir form faktörü seçtikten sonra bir işlemci soketi seçmeniz gerekir. Geçmişte kullanılan farklı tipte prizler bulunmaktaydı, ancak üç tanesi yalnızca bugün uygulanabilir. Bunlar LGA, PGA ve BGA’dır. Intel, LGA’yı, AMD ise PGA’yı kullanır. BGA soketleri sonuncusu kadar popüler değildir, çünkü bunlar anakarta kalıcı olarak bağlanmıştır, bu yüzden servis yapılamaz veya yükseltilemezler. Ana kartınızda ne tür bir sokete sahip olduğunuza bağlı olarak, hangi işlemciyi alabileceğinizi belirler. Bu yüzden muhtemelen ilk önce hangi CPU’yu istediğinizi düşünmeniz gerekecek, sonra anakartınızı satın alacaksınız.

RAM (Rasgele Erişim Belleği)

Sıradaki RAM, Rasgele Erişim Belleği için kısa. Temel olarak satın aldığınız anakart, sahip olabileceğiniz RAM miktarını ve türünü belirleyecektir. Bu nedenle anakart satın almaya karar vermeden önce bu konuda dikkatli olmaya değer. Sonuç olarak, en azından 16 GB kapasiteli bir anakart seçmenizi öneriyoruz, bu kadar başlangıçta satın almayı düşünmüyorsanız bile, bu belleği daha sonra kullanma seçeneğiniz var. Ayrıca, 4 veya daha fazla bellek yuvası sunan bir tahta arayın. Bu, başlamak için 2 RAM modülü kurabileceğiniz ve gelecekte bellek yükseltmeleri için boş yeriniz olacağı anlamına gelir.

PCI Yuvaları

PCI yuvası, ana kartta bulunan bir bağlantı veya bağlantı noktasıdır. Yıllardır standart genişletme yuvası olmuşlar ve genişletme kartlarının bağlanmasına izin veriyorlar. Bilgisayarınızı nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olarak, ana kartınızın gereksinimlerinize uygun yuvaları olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekir. Bir oyuncuysanız, en az bir tam hızlı PCI express x16 yuvasına sahip olmak isteyeceksiniz ve birden fazla kart bağlamak istiyorsanız, bunlardan çoğuna ihtiyacınız olacak. Anakartlar ayrıca ses kartları, Wi-Fi adaptörleri ve diğer bağlantı genişletmeleri gibi diğer kartlar için standart PCI yuvaları ve daha küçük PCI express yuvaları da sunar.

Özellikler

Zaten yerleşik özelliklere sahip bir anakart satın alırsanız, ek genişletme kartları almak konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Anakartların çoğunda olağan olan daha yaygın bir özellik de yerleşik ses sistemidir. Ancak bu genellikle yalnızca orta seviye hoparlörler için uygundur. Daha iyi anakartların genellikle Wi-Fi ve Bluetooth özelliklerini de bir araya getirdiğini belirtmek gerekir, ancak bu özellikler için daha fazla para harcamanız gerekir. Bununla birlikte, genişletme kartlarına olan ihtiyacı azaltacaktır.

SATA

Bir anakart satın almayı düşünürken, ihtiyacınız olacak SATA bağlantı noktalarının sayısını göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Her SATA bağlantı noktası, SSD veya HDD gibi bir optik sürücü ve depolama sürücüsü bağlamanıza izin verir. Bu nedenle, ana kartınızın tüm sürücüleriniz için ihtiyacınız olan tüm SATA bağlantı noktalarına sahip olduğundan emin olmanız önemlidir. Anakartınızın, SATA 3.0 olarak da bilinen SATA 6 gigabayt standardını sunduğundan emin olmanız gerektiğine dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca, örneğin bir USB 3.0 gibi çevre birimlerini göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

 ANAKART İŞLEMCİ UYUMU

Anakart ile işlemci uyumu bilgisayar performansınızı direkt olarak etkileyen faktörlerden biridir. Eğer bilgisayarınız İntel işlemci sistemine sahipse İntel anakart almalısınız. Eğer bilgisayarınızın işlemci sistemi AMD ise bu durumda AMD anakart almanız gerekmektedir. Bunun yanında işlemci soket tipi de anakartınızla uyumlu olması gerekir. Örneğin AMD Phenom II x4 tipinde olan işlemci sisteminde seçeceğiniz anakartın yalnızca AMD olması yeterli değildir. Bu işlemci sistemine uyumlu olan Soket 938 AM3 ana kart tipi seçimi yapılarak doğru işlem yapılacaktır. Bu noktada sadece aynı tür anakart olmasının yeterli olmadığını soket tipine göre de uyumlu modeli seçilmesi gerektiğini görüyoruz. Anakart işlemci uyumu da bu çerçevede ele alınarak anakart doğru seçimin yapılması gerekmektedir.

 ANAKART RAM BELLEK UYUMU

Anakartınızı incelediğinizde üzerinde ne kadar, Mhz hafıza bus hızı, miktarını desteklediği bilgisi vardır. Anakart alırken alacağınız anakartın hafıza bus hızı ölçüsü 1333 olması gerekmektedir. Bu durumda bellek hızının da hızı en az 1333 Mhz hafıza bus hızı desteği olması gerekmektedir. Bununla beraber hafıza ram özelliği DDR 2 destekli ise bu durumda alacağınız DDR 2 ile uyumlu belle türünde olmalıdır. DDR 3 hafıza tipi için de DDR 3 bellek türü alınması gerekir. Bu özellikler ile anakart bellek ram uyumu durumunun ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Anakart ve bellek uyumu bilgisayarınızın performansını direkt olarak ilgilendiren bir husustur.

 ANAKARTTA DAHİLİ EKRAN KARTI VAR MI?

Bilgisayarınızda harici anakart kullanmayacaksanız bilgisayarınızda anakartta dahili ekran kartı olan anakarttan almanız gerekmektedir. Bu anakart türüne VGA anakart adı verilmektedir.

 ANAKART HARDDİSK UYUMU

Sabit disk ya da hard dik olarak bilinen aparat bilgisayarınızın en hayati unsurlarından biridir. Piyasada yer alan anakartlarda Sata 3 ya da Sata 2 desteği mevcuttur. Bilgisayarınızın anakartı sadece sata 2’yi destekliyorsa bu durumda Sata 2 hard disk almanız gerekmektedir. Eğer anakartınız Sata 2 değil de Sata 3 uyumluysa bu durumda da sata 3 uyumlu hard disk almanız gerekecek. Bazı durumlarda anakart hem Sata 2 hem de sata 3 destekli özellikte olabilmektedir. Bu özellikte anakartlı bilgisayarınız varsa her iki türde de hard disk alabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir husus daha vardır. Hard disk alırken 32 Mb önbellek olmasına ve 7200 RPM olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir.

 ANAKART KASA UYUMU

Anakart ve kasa uyumunda dikkat etmeniz gereken husus anakartın boyut özellikleridir. Mevcut anakart ATX boyutlarda ise seçeceğiniz kasa da ATX boyutlarında olmasına dikkat etmelisiniz.

 M2 SLOT’UN ÖNEMİ

MSata slotu bilinen adıyla m2 ssd slotu küçültülmüş tasarımda olan slot türüdür. Küçük alan kaplayan mSata slotu 2.5″ ssdlere nazaran daha az alan kaplamaktadır. Bu noktada m2 slot mSata slotunun da daha küçük tasarımı olarak daha az yer kaplayan slot türüdür. Daha yeni bir teknoloji ürünü olan m2 slot yeni tasarımlarda yer alan işlevsel kullanım aparatıdır. Pci express yolu ile kullanılabilen m2 slot aynı zamanda da sata ile kullanılabilmektedir. M2 slot ne kadar önemli olduğunu yeni teknolojiler ile uyum sağlama noktasında önemli olan m2 slot ne kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz.

ANAKARTINIZDA ONBOARD ALARAK BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

Anakartınız VGA olmalıdır.

Anakartınız DVI olmalıdır.

Anakartınız HDMI olmalıdır.

Anakartınızın genel özelliklerini ele aldığımızda ideal anakart şu şekilde olmalıdır.

İşlemci markası ve işlemci soketi uyumlu olmalı.

En az 1333 Mhz hafıza hızı olmalı.

DDR 3 hafıza tipi olması gerekir.

SATA 2 destekli olmalı.

PCI Express 2.0 desteklemelidir.

  1. Anakart Alınca Nelere Dikkat Etmeli için yorumda bulun

    Anakart Alınca Nelere Dikkat Etmeli için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anakart Alınca Nelere Dikkat Etmeli için ilk yorumu yapabilirsin.