Ağ kablosu takılı değil

Ağ kablosu takılı değil  Bazen internete erişememekten daha sinir bozucu hiçbir şey olmaz gibi geliyor bizlere. Bilgisayarınız ağa bağlamadığı zaman ( Ağ kablosu takılı değil) , gibi bir hata mesajı görebilirsiniz. Bu mesaj, sorunun doğasına bağlı olarak, birkaç günde bir veya birkaç dakikada bir görülebileceği gibi, Wi-Fi kullanıyorsanız bile bu sorun ortaya çıkabilir.

Nedenleri

Takılı olmayan ağ kablolarıyla ilgili hatalar birkaç olası nedene sahiptir. Genel olarak, yüklü bir Ethernet ağ bağdaştırıcısı başarısız bir şekilde yerel bir ağ bağlantısı kurmaya çalışırken, ileti bir bilgisayarda görünür.

Arıza nedenleri, hatalı çalışan ağ adaptörlerini, kötü Ethernet kablolarını veya ağ aygıt sürücülerindeki hatalı çalışma sorunlarını içerebilir.

Windows’un eski sürümlerinden Windows 10’a yükseltilen bazı kullanıcılar da bu sorunu bildirdi.

Çözümler

Bu hata iletilerinin görüntülenmesini durdurmak ve ağa yeniden bağlanmak için aşağıdaki yöntemleri sırayla deneyin.

 1. Bilgisayarı tamamen kapatarak, birkaç saniye bekleyerek ve ardından bilgisayarı tekrar açarak yeniden başlatın .
  Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, pili çıkarma ve 10 dakika uzaklaşmak için fazladan bir adım atın. Dizüstü bilgisayarı güçten çekin ve pili çıkarın. Geri döndüğünüzde, pili yeniden takın, dizüstü bilgisayarı tekrar takın ve Windows’u yeniden başlatın.
 1. Ethernet ağ adaptörünü kullanmıyorsanız devre dışı bırakın. Bu, örneğin, yerleşik Ethernet adaptörlerine sahip bilgisayarlarla bir Wi-Fi ağı çalıştırırken geçerlidir. Bağdaştırıcıyı devre dışı bırakmak için, küçük “Ağ kablosu takılı değil” seçeneğini çift tıklatın. Hata penceresine gidin ve Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.
 2. Ethernet kablosunun her iki ucunu kontrol edip gevşek olmadıklarından emin olun. Bir uç bilgisayarınıza bağlı ve diğeri ana ağ aygıtına, muhtemelen bir yönlendiriciye bağlı olmalıdır.
  Bu işe yaramazsa, hatalı bir kablo test edin. Tekrar yeni bir kablo satın almak yerine, aynı kabloyu farklı bir bilgisayara takın veya Ethernet kablosunu geçici olarak takas edin.
 1. Kullanılabilirse, ağ bağdaştırıcısı sürücü yazılımını daha yeni bir sürüme güncelleyin. Zaten en son sürümü çalıştırıyorsa, sürücüyü kaldırıp yeniden yüklemeyi veya sürücüyü bir önceki sürüme geri döndürmeyi düşünün.

  Not: Ağ İnternet’e erişemediğinde, eski ağ sürücüleri için internetin kontrol edilmesi imkansız görünebilir! Bununla birlikte, Ağ kartı ve DriverIdentifieriçin Sürücü Yetenekleri gibi bazı ücretsiz sürücü güncelleme araçları  sadece bunu yapabilir.

 2. Kullanın Device Manager veya Ağ ve (aracılığıyla Paylaşım Merkezi Kontrol Paneli yerine varsayılan bir “Yarım Dubleks” veya “Tam Dubleks” seçeneğini kullanabilirsiniz Ethernet adaptörünün Dubleks ayarlarını değiştirmek için) Otomatik seçimi.

  Bu değişiklik, adaptörün teknik sınırlamaları etrafında çalıştığı hızın ve zamanlamanın değiştirilerek yapılabilir. Bazı kullanıcılar Half Duplex seçeneğiyle daha fazla başarı elde ettiğini bildirmiştir, ancak bu ayarın cihazın destekleyebileceği maksimum toplam veri hızını düşürdüğüne dikkat edin.
  Not: Ağ bağdaştırıcınız için bu ayara erişmek için aygıtın özelliklerine gidin ve Gelişmiş sekmesinde Hız ve Duplex ayarını bulun.

 3. Bazı eski bilgisayarlarda, Ethernet adaptörü çıkarılabilir bir USB dongle, PCMCIA veya PCI Ethernet kartıdır. Adaptörün düzgün şekilde bağlandığını doğrulamak için adaptör donanımını çıkarıp tekrar takın. Bu işe yaramazsa, mümkünse adaptörü değiştirmeyi deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ağ kablosu takılı değil için yorumda bulun

  Ağ kablosu takılı değil için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ağ kablosu takılı değil için ilk yorumu yapabilirsin.