UEFI Nedir ve BIOS’tan Farklı Nasıldır?

Yeni bilgisayarlar, geleneksel BIOS yerine UEFI sabit yazılımı kullanıyor. Her ikisi de, işletim sisteminizi açmadan önce bilgisayarınızı başlattığınızda başlayan düşük seviye yazılımdır, ancak UEFI, daha büyük sabit sürücüleri, daha hızlı önyükleme sürelerini, daha fazla güvenlik özelliklerini ve uygun şekilde grafik ve fare imleclerini destekleyen daha modern bir çözümdür.

Geleneksel PC BIOS’una alışkın olan kişileri karıştırmaktan kaçınmak için UEFI ile birlikte gönderilen daha yeni bilgisayarları “BIOS” olarak adlandırdığını gördük. PC’niz “BIOS” terimini kullansa bile bugün satın aldığınız modern bilgisayarlar, BIOS yerine UEFI sabit yazılımı ile birlikte gönderilir.

BIOS nedir?

BIOS, Basic Input-Output sistemi için kısadır . Bilgisayarınızın anakartındaki bir yongada bulunan düşük seviye bir yazılımdır. BIOS, bilgisayarınızı başlattığında yüklenir ve BIOS, bilgisayarınızın donanım bileşenlerini uyandırma sorumluluğundadır, düzgün çalıştığından emin olur ve ardından Windows’u ya da yüklediğiniz diğer işletim sistemini çalıştıran bootloader’ı çalıştırır.

Çeşitli ayarları BIOS kurulum ekranında yapılandırabilirsiniz. Bilgisayarınızın donanım yapılandırması, sistem saati ve benzeri Ayarlar önyükleme için burada bulunmaktadır. Bu ekrana belirli bir tuşa basarak erişebilirsiniz – farklı bilgisayarlarda farklı, ancak çoğu zaman Esc, F2, F10 veya Sil – bilgisayar önyükleme yaparken. Bir ayarı kaydettiğinizde, ana kartınızın belleğine kaydedilir. Bilgisayarınızı açtığınızda, BIOS bilgisayarınızı kaydedilen ayarlarla yapılandırır.

BIOS, işletim sisteminizi başlatmadan önce bir POST veya Açılışta Kendi Kendini Test etmeye devam eder. Donanım yapılandırmanızın doğru olduğundan ve düzgün çalıştığından emin olmak için kontrol eder. Bir şey yanlışsa, bir hata iletisi görürsünüz veya şifreli bir dizi bip sesi kodu duyarsınız. Bilgisayarın el kitabında farklı bip sesi dizilimlerinin ne anlama geldiğini aramalısınız.

Bilgisayarınız önyüklendiğinde -ve POST tamamlandıktan sonra- BIOS, önyükleme aygıtında saklanan bir Önyükleme Kaydı veya MBR arar ve önyükleme yükleyicisini başlatmak için kullanır.

Tamamlayıcı Metal-Oksit-Yarı iletken anlamına gelen kısaltma CMOS’yu da görebilirsiniz. Bu, BIOS’un ana kartta çeşitli ayarları depoladığı pil destekli bellek anlamına gelir. Çağdaş sistemlerde bu yöntem flash bellek (ayrıca EEPROM olarak da adlandırılır) ile değiştirildiğinden, aslında artık doğru değil.

BIOS’un Geçmiş Neden Olduğu

BIOS çok uzun süredir etrafındaydı ve pek gelişmedi. Hatta 1980’lerde piyasaya MS-DOS PC’lerde bir BIOS vardı!

Tabii ki, BIOS gelişti ve zamanla gelişti. ACPI, Gelişmiş Konfigürasyon ve Güç Arabirimi dahil olmak üzere bazı uzantılar geliştirildi. Bu, BIOS’un aygıtları daha kolay yapılandırmasını ve uyku gibi gelişmiş güç yönetimi işlevleri gerçekleştirmesini sağlar. Fakat BIOS, gelişmiş MS-DOS günlerinden bu yana diğer PC teknolojisi kadar gelişmiş ve gelişmiş değil.

Geleneksel BIOS hala ciddi sınırlamalara sahiptir. Sadece 2,1 TB veya daha az sürücülerden önyüklenebilir. 3 TB sürücüler artık yaygın ve BIOS’lu bir bilgisayar onlardan önyükleme yapılamıyor. Bu sınırlama, BIOS’un Ana Önyükleme Kaydı sisteminin çalışma biçiminden kaynaklanmaktadır.

BIOS, 16 bit işlemci modunda çalışmalıdır ve yalnızca çalıştırmak için 1 MB boş alana sahiptir. Aynı anda birden çok donanım aygıtını başlatırken sorun yaşar; bu, modern bir bilgisayarda tüm donanım arabirimlerini ve aygıtları başlatırken daha yavaş bir önyükleme işlemine neden olur PC.

BIOS’un uzun süre değiştirilmesi gerekiyor. Intel, 1998’de Extensible Firmware Interface (EFI) spesifikasyonu üzerine çalışmaya başladı. Apple, 2006’da Mac’lerinde Intel mimarisine geçiş yaparken EFI’yi seçti ancak diğer PC üreticileri de bunu takip etmedi.

2007’de Intel, AMD, Microsoft ve PC üreticileri, Birleşik Genişletilebilir Bellenim Arabirimi (UEFI) özelliklerini kabul ettiler. Bu, Unified Extended Firmware Arayüz Forumu tarafından yönetilen , endüstri çapında bir standarttır ve yalnızca Intel tarafından yönlendirilmemiştir . UEFI desteği, Windows Vista Service Pack 1 ve Windows 7 ile Windows’a tanıtıldı. Bugün satın alabileceğiniz bilgisayarların büyük bir çoğunluğu artık geleneksel bir BIOS yerine UEFI kullanıyor.

BIOS’da UEFI Değiştirir ve Geliştirir

UEFI, PC’lerdeki geleneksel BIOS’ların yerini alıyor. Varolan bir bilgisayarda BIOS’dan UEFI’ya geçmenin bir yolu yoktur. Çoğu yeni bilgisayarın yaptığı gibi, UEFI’yi destekleyen ve içeren yeni bir donanım satın almanız gerekir. Çoğu UEFI uygulaması, BIOS emülasyonu sağlar; böylece UEFI yerine bir BIOS bekleyen eski işletim sistemlerini kurabilir ve önyükleyebilir, böylece geriye dönük olarak uyumlu olurlar.

Bu yeni standart, BIOS’un sınırlamalarını önler. UEFI sabit yazılımı 2,2 TB’lık veya daha büyük sürücülerden önyüklenebilir – aslında teorik sınır 9,4 zettabayttır. Bu, İnternetteki tüm verilerin tahmini boyutunun kabaca üç kat fazlası. UEFI , MBR yerine GPT bölümleme düzenini kullandığından ötürü . Ayrıca, bir sürücünün ana önyükleme kaydından kod çalıştırmak yerine EFI yürütülebilir dosyaları başlatarak daha standart bir şekilde önyükleme yapıyor.

UEFI, 32 bit veya 64 bit modunda çalışabilir ve BIOS’dan daha fazla adreslenebilir adres alanına sahiptir; bu, önyükleme işleminizin daha hızlı olduğu anlamına gelir. Ayrıca, UEFI kurulum ekranlarının grafik ve fare imleci desteği de dahil olmak üzere BIOS ayarları ekranlarından daha kaygan olabileceği anlamına gelir. Ancak, bu zorunlu değildir. Birçok PC, eski bir BIOS kurulum ekranına benzeyen metin modlu UEFI ayarları arabirimleriyle birlikte gönderilir.

UEFI diğer özellikleri ile doludur. Bu destekler Güvenli Önyükleme işletim sistemi önyükleme işlemi tahrif etmiştir hiçbir kötü amaçlı yazılım sağlamak için geçerlilik yönünden kontrol edilebilir demektir. Uzaktan sorun giderme ve konfigürasyona yardımcı olabilecek ağ özelliklerini doğrudan UEFI belleniminde destekleyebilir. Geleneksel bir BIOS’la, yapılandırmak için fiziksel bir bilgisayarın önünde oturmanız gerekir.

Bu sadece bir BIOS değiştirme değil. UEFI, aslında, bilgisayarın belleniminin üstünde çalışan küçük bir işletim sistemidir ve bir BIOS’dan daha fazlasını yapabilir. Anakart üzerindeki flash bellekte saklanabilir veya önyüklemede bir sabit sürücü veya ağ paylaşımından yüklenebilir.

UEFI’li farklı bilgisayarların arayüzü ve özellikleri farklı olacaktır. Hepsi PC üreticinize bağlıdır, ancak temel bilgiler her bilgisayarda aynı olacaktır.

Modern PC’lerde UEFI Ayarlarına Erişme

Normal bir PC kullanıcısıysanız, UEFI ile bilgisayara geçmek gözle görülür bir değişiklik olmayacaktır. Yeni bilgisayarınız BIOS ile daha hızlı açılıp kapanacak ve 2.2 TB veya daha büyük boyuttaki sürücüleri kullanabilirsiniz.

Düşük seviye ayarlarına erişmeniz gerekiyorsa, ufak bir fark olabilir. Bilgisayarınızı başlatırken bir tuşa basmadan Windows önyükleme seçenekleri menüsünden UEFI ayarları ekranına erişmeniz gerekebilir. PC’ler çok hızlı bir şekilde önyüklendiğinde, PC üreticileri, bir tuşa bastığınızda beklemek suretiyle önyükleme işlemini yavaşlatmak istemiyorlar. Bununla birlikte, önyükleme işlemi sırasında bir tuşa basarak BIOS’a aynı şekilde erişmenize izin veren UEFI’lı bilgisayarları da gördük.

UEFI büyük bir gelişme iken, büyük oranda arka planda. Çoğu PC kullanıcısı, yeni PC’lerinin geleneksel bir BIOS yerine UEFI kullandığını asla farketmeyecek veya bunlara dikkat etmesi gerekmeyecek. Daha iyi çalışacaklar ve daha modern donanım ve özellikleri destekleyecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. UEFI Nedir ve BIOS’tan Farklı Nasıldır? için yorumda bulun

    UEFI Nedir ve BIOS’tan Farklı Nasıldır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak UEFI Nedir ve BIOS’tan Farklı Nasıldır? için ilk yorumu yapabilirsin.