Ssd Harddisk nedir ne işe yarar

Bir yarı iletken sürücü (SSD), katı hal flaş belleğine kalıcı verileri depolayan, kalıcı olmayan bir depolama aygıtıdır.Peki Ssd Harddisk nedir ne işe yarar  Katı hal sürücüler aslında, hareket eden parçalar olmadığı için geleneksel anlamda sabit sürücüler değildir. Geleneksel bir sabit disk sürücüsü (HDD), bir aktüatör olarak adlandırılan bir mekanik kol üzerinde bir okuma / yazma kafasına sahip bir dönen diskten oluşur. Öte yandan bir SSD, bir manyetik veya optik depolama ortamı yerine entegre devreleri (IC’ler) kullanan bir disk sürücüsü olarak düzenlenmiş bir dizi yarı iletken belleğe sahiptir. Bir SSD’ye bir katı hal diski de denilebilir.

 

SSD’lerin geliştirilmesi ve benimsenmesi, daha yüksek giriş / çıkış (G / Ç) performansı için hızla genişleyen bir ihtiyaç tarafından yönlendirildi. SSD’ler, HDD’lerden çok daha düşük rastgele erişime ve okuma erişimi gecikmesine sahiptir ve bu da hem ağır okuma hem de rasgele iş yükleri için idealdir. Bu düşük gecikme, flaş SSD’nin belirli bir flaş SSD hücresi konumundan doğrudan ve hemen veri okuması özelliğinden kaynaklanmaktadır.

 

Yüksek performanslı sunucular, dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar veya gerçek zamanlı veya gerçek zamanlı bilgi sunma ihtiyacı duyan herhangi bir uygulama, katı hal sürücüsü (SSD) teknolojisinden yararlanabilir. Bu özellikler, kurumsal SSD’leri işlem ağırlıklı veri tabanlarından okumayı boşaltmaya, sanal masaüstü altyapısıyla önyükleme fırtınalarını hafifletmeye veya karmaşık bir bulut senaryosundaki saha dışı depolamaya yerel olarak sıcak veri yerleştirmek için bir depolama dizisi içerisinde uygundur.

 

 SSD Form Faktörleri

 

Katı Hal Depolama Girişimi, işletme için üç büyük SSD form faktörü belirledi:

  1. Geleneksel HDD biçiminde gelen SSD’ler, aynı yuvalara uyuyor.
  2. Peripheral Component Interconnect Express (PCIe) gibi standart kart form faktörleri kullanan ve basılı devre kartında bulunan yarı iletken kartlar.
  3. Çift Yerleşik Bellek Modülü (DIMM) veya küçük anahat çift hat içi bellek modülü (SO-DIMM) bulunan ve Seri İleri Teknoloji Eki (SATA) gibi standart bir HDD arabirimi kullanabilen katı hal modülleri.

 

 SSD Harddisk ile HDD Harddisk arasındaki fark nedir?

 

 

ssd ve hdd disk arasındaki fark

SSD performansının, en yüksek performansa sahip elektromekanik disk sürücülerinden çok daha hızlı olduğu düşünülmektedir. Tepki verme süresi ve gecikme de önemli ölçüde azaltılır ve kullanıcılar genellikle daha hızlı önyükleme sürelerinin tadını çıkarır. Genel olarak, SSD’ler daha dayanıklıdır ve HDD’lerden daha sessizdir, kesilecek veya aşağı veya yukarı eğilebilecek herhangi bir hareketli parça yoktur. SSD’ler, tahrik ünitesinin ömrünü uzatmak için aşınma dengelendirmesini uygularlar. Aşınma dengelemesi tipik olarak, veriyi düzenlemek için bir algoritma kullanan flaş denetleyicisi tarafından yönetilir, böylece yazma / silme çevrimleri, aygıttaki tüm bloklar arasında eşit olarak dağıtılır. Buna ek olarak.

 

 m2 ssd nedir ssd harddisk ile farkı nedir

 

M.2 SSD, küçük bir form faktörünün dahili olarak monte edildiği depolama genişletme kartları için yazılmış bir katı hal sürücüsü (SSD) ‘dir.

 

M.2’nin daha esnek fiziksel özellikleri; farklı modül genişliklerine, uzunluklarına izin verir ve daha gelişmiş arabirim özellikleri ile eşleştirilebilir. Ayrıca M.2’yi genel olarak katı hal depolama (SSD) uygulamaları için mSATA’ya göre daha uygun hale getirir.

 

Standart SSD’ler Sata ve 2.5 form faktöründedir. Temelde Sata bağlantı noktalarına sahip çok çeşitli bilgisayarlara uymaktadırlar.

 

Sata üzerinde M.2 seçilmesinin nedeni, hız içindir. Sata için okuma yazma hızları yaklaşık 500mb / s M.2’dir ve hâlihazırda 3200mb / s’e kadar çıkılabilir ve uzmanlar bunun gelişeceğini belirtmektedirler.

 

 SSD tarihi, üretimi ve gelişimi

 

 

ANAKART HARD DİSK UYUMU

SSD geçmişi, kurumsal depolama ortamında ortaya çıkma ilk katı hal sürücüler genellikle tüketici aygıtları için tasarlanmıştır. 2005 yılında Apple iPod’un ilk kez piyasaya sürülmesi, tüketici pazarına geniş ölçüde nüfuz edebilen ilk kayda değer flaş tabanlı cihaz oldu.

 

EMC, 2008 yılında, Symmetrix disk dizilerine bu teknolojiyi eklediğinde SSD’leri kurumsal depolama donanımına dahil eden ilk tedarikçi olma özelliği taşıdı ve flaş sürücüleri geleneksel eğirme diskiyle birleştiren hibrid dizilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Başlangıçta, hibrid dizilerdeki SSD’ler, HDD’lere kıyasla daha yüksek maliyet ve düşük dayanma gücü nedeniyle flaşlı okuma verilerini önbelleğe alma işlemine yönlendirildi.

 

 

Yeni kurumsal SSD’ler TLC NAND flaşını kullanarak pazarlanmaktadır. 3D NAND ile yapılan SSD’ler bir sonraki gelişmeyi temsil etmektedir. Günümüzde IBM, Samsung ve Toshiba, flash bellek hücrelerinin dikey katlarda üst üste istiflendiği 3D NAND’li SSD’ler üretip pazarlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ssd Harddisk nedir ne işe yarar için yorumda bulun

    Ssd Harddisk nedir ne işe yarar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ssd Harddisk nedir ne işe yarar için ilk yorumu yapabilirsin.