Apple TV 4K incelemesi

Apple TV 4K incelemesi , Beşinci nesil Apple TV burada! Apple TV 4K incelememizin tasarımına, özelliklerine ve teknik özelliklerine bir göz atalım.

Apple, Eylül 2017 etkinliğinde Apple TV 4K’yi iPhone 8 ve iPhone X’in yanında tanıttı ve ilk kez Apple TV’ye 4K ve HDR desteği getirdi. Ancak 4K, dördüncü nesil Apple TV’ye kıyasla cebinizden 100-1500 tl fazladan para çıkaracak? Apple TV 4K ile biraz zaman geçirdik ve düşünüyoruz.

Apple TV 4k Fiyatlandırma ve stok durumu

Apple TV 4K, Apple Store’dan farklı depolama boyutlarına sahip iki modeldir:

  • 32GB (1000 tl)
  • 64GB (1.100 tl)

Apple TV 4k Tasarım ve geliştirme

Peki, Apple TV 4K’de tasarım ve yapı açısından yenilikler nelerdir? Bir bakışta, çok değil; dördüncü nesil Apple TV ile aynı boyutlara ve ağırlığa (98 x 98 x 35mm, 425g) sahiptir ve tüm siyah Apple TV’nin varolan herhangi bir TV kurulumunun solmasına izin verecek oldukça sıradan bir görünüme sahiptir.

Fakat görüşümüze göre, bu iyi. Nvidia Shield TV gibi bazı set üstü kutular fütüristik, göz alıcı bir görünüm sergilerken, aslında gerekli değildir – sonuçta kutuyu incelemektense televizyon izliyorsunuzdur.

Basit tasarım, bir dizi TV kurulumuna uyması gerektiği anlamına gelir; aksine, Siri uzaktan kumandadaki Bluetooth bağlantısı, kutuyu bir dolabın içinde saklayabileceğiniz anlamına gelir ve kontrol sorunları hakkında endişelenmeniz gerekmez.

O değil tam olsa dördüncü nesil Apple TV ile aynı; eski cihazda bulunan USB-C bağlantı noktası Apple TV 4K’de mevcut değildir. Liman için birincil kullanım hizmet ve destek amaçlıydı ve bu nedenle tüketicilerin çoğunluğu tarafından kullanılmamasına rağmen, ekran görüntüsü almak ve Apple TV’de oynamak için bir yol da dahil olmak üzere, liman için başka (resmi olmayan) kullanımlar da vardı.

Ve Apple’ın Apple TV 4K’deki Optik Çıkış portunu yeniden tanıtmasını umut edenler, hayal kırıklığına uğrayacak – cihazın arkasında bir Optik Çıkış portu sunmak için yeterli alan bulunmasına rağmen, Apple, AV fanlarından memnun olmadığını görmeyi seçti. Dünya çapında.

 

Apple TV 4K’nın gövdesi aslen selefi ile aynı olsa da, birlikte gelen Siri uzaktan kumandanın hafif bir estetik etkisi var. Dokunmatik panelli alüminyum sırt ve cam önü ve bir dizi medya denetimi bulunan bir iPhone’u andıran aynı temel tasarıma sahip olmakla birlikte, bir fark var: menü düğmesi beyaz kenarları yükseltti ve uzaktan kumandayı çalıştırmayı kolaylaştırıyor sadece dokunarak.

Bu küçük bir fark ve başlangıçta sorguladığımız bir olaydı, ancak karanlıkta Apple TV 4K’yi kullandıktan sonra mantığı anladık. Uzaktan kumanda üzerindeki tüm dairesel düğmeler aynı boyuttadır ve menü düğmesinin kaldırılmış kenarları olmadan, uygulamadan çıkabilir veya kapatmak yerine izlediğiniz filmi duraklatabilirsiniz. Şimdi, uzaktan kumandaya bakmaya gerek duymadan Apple TV’yi çalıştırmak kolaydır.

Apple TV 4K Özellikleri ve teknik özellikler

Apple TV 4K, Apple TVOS, tvOS 11’in en yeni sürümünü kutudan çıkarıyor. Siri desteği, özel bir App Store ve diğerleri de dahil olmak üzere bir dizi avantaja sahiptir – ancak Apple TV 4K özelliği kullanıcıları daha ucuz dördüncü nesil cihazdan uzak tutmak için ne yapar? İyi…

Apple TV Özellikler ve bağlantı

Dördüncü nesil Apple TV’ye kıyasla çoğu yenilenen Apple TV 4K’nın iç kısımlarıyla başlayalım. Yeni Apple TV’nin sunduğu 4K deneyimini güçlendirebilen, inanılmaz derecede güçlü bir CPU ve GPU olan 10.5inç iPad Pro ve ikinci nesil 12.9in iPad Pro’da piyasaya çıkan A10X Fusion yongasetine sahip.

Yüksek kaliteli dokularla ve artan çözünürlükle artık mümkün olan oyun bölümünde kazançlar sağlamalıdır. Apple TV 4’te bulunan A8 yongası iyi ama A10X bir fark dünyası yaratıyor.

Ayrıca daha hızlı Wi-Fi; MIMO ve eş zamanlı çift bant teknolojisi ile birlikte 802.11ac Wi-Fi ve Gigabit Ethernet portu, Bluetooth 5.0 ve bir IR alıcısı bulunuyor.

Elbette, AirPlay, iOS ve macOS kullanıcılarının Apple TV’de içeriği kablosuz olarak görüntülemesine izin veriyor. İçerik, Netflix ve YouTube gibi akışlı uygulamalarla birlikte çektiğiniz fotoğraf ve videoları ve hatta isterseniz tüm ekranınızı yansıtmaktadır. Hızlı, basit ve Apple TV’nin en azından önemsemediği özelliklerdendir.

Apple TV 4K HDR İçerik

Elbette, Apple TV 4K’nin başlığı özelliği 4K HDR desteği. Apple’ın 4K içeriğinizi kaynaklandıracağını umduğunuz birincil yer, yakınlarda 4K filmler sunmaya başlayan iTunes’dur.

Buna bir yararı var: Bir HD filmine sahipseniz, otomatik olarak 4K’ya ücretsiz yükseltilecek ve Apple 4K filmler için daha fazla ücret talep etmeye karar verdi. Bu, son zamanlarda Apple’ın teklifiyle rekabetçi kalabilmek için fiyatlarını aşağı çeken Amazon gibi diğer servisleri de etkiledi.

Ancak iTunes’daki 4K filmler harika olsa da, bir dezavantaj var: 4K içerik yalnızca akış yapılabiliyor, indirilemiyor. Bunun, 4K filmlerle ilişkili büyük dosyalar ve Apple TV, 32- veya 64GB’de bulunan (tartışmalı olarak sınırlı) depolama nedeniyle gerçekleştiğini düşünüyoruz.

Ayrıca, daha yavaş bir internet bağlantısına sahip olanlar, yavaş bir hızda indirmek için bir seçenek olmaksızın, 4K içerikten etkili bir şekilde kesilmiş olan, en az 25mbps’lik bir İnternet bağlantısı gerektiriyor.

Halen çevrimdışı görüntüleme için HD filmleri indirebilirsiniz, ancak 4K iTunes içeriğinizi hızlı bir İnternet bağlantısı olmadan başlıyamıyacaksınız.

Ancak iTunes, 4K içeriği için tek hedef değil; 4K aboneliğiniz olduğu sürece, Netflix’de bir dizi 4K TV şovu ve filmine erişebilirsiniz. Uygulama, bu yılın ilerleyen saatlerinde indirilebilir duruma geldiğinde, Amazon Prime Video için de geçerli olacak.

Ancak YouTube, tartışmasız en büyük 4K içeriği koleksiyonunu sunarken, farklı 4K kod çözücüleri (Apple’ın HEVC ve Google’ın VP9’u), uygulamanın yakın gelecekte 1080p oynatma ile sınırlı olacağı anlamına geliyor.

Apple ayrıca, Eylül 2017 etkinliğinde gösterime giren Sky yolunda Apple TV’de yerli 4K oyun oynayacağına söz verdi. Oyun Aralık ayında çıkacak ve A10X Fusion yonga setinin 4K oyunla nasıl performans gösterdiğini görmek için sabırsızlanıyoruz. Aynı yonga setini barındıran iPad’lerden gelen kriterlere dayanarak yüksek beklentimiz var.

Soru şudur: Apple TV’de fark edilen 1080p ile 4K arasındaki kalitede fark var mıdır? 4K (HDR isteğe bağlı) bir TV’ye sahip olduğunuz sürece, farkı kesinlikle görebilirsiniz. Apple TV 4K’nın sağladığı ayrıntı, dördüncü nesil Apple TV’den elde edeceğinizin ötesine geçiyor: vurgulamalar ve gölgeler ayrıntılı, renkler daha derin ve daha canlı ve görüntüler öyle hayat dolu ki bunlar onlar gibi ekrandan dışarı atlamak üzeresiniz.

En sevdiğiniz TV şovunun kahramanı yüzünde tek tek kılları görebilir ve en koyu, en sönük mağaraların en küçük ayrıntısını görebilirsiniz. Daha önce gördüğünüz TV şovlarını ve filmleri izlerken bile yepyeni bir deneyim gibidir ve 1080p görüntülemeye geri dönmek istemezsiniz.

Hatta Apple’ın muhteşem hava ekran koruyucularına 4K tedavisi verildi ve her zamankinden daha çarpıcı görünüyor. Thames Nehri’ndeki Londra sokaklarında yürüyen insanlar ve dalgacıklar gibi en küçük ayrıntıları görebilirsiniz ve bu büyüleyici.

İsteğe bağlı servisler, uygulamalar ve oyunlar

Elbette, iTunes ve Netflix gibi cihazlarla sağlanan tüm 4K içeriğinin yanı sıra App Store’da indirilebilecek bir dizi uygulama ve oyununuz da var. Twitter’daki trend konularını, Oceanhorn: Ocarina of Time gibi konsol seviyesinde 3D oyunları izlemenize izin veren basit uygulamalardan herkes için bir şey var ve sıradan oyuncular için mükemmel bir seçenek.

App Store’daki oyunlar genellikle bu kadar pahalı değil ve Siri uzaktan kumandanın sağladığından daha iyi bir oyun deneyimi istiyorsanız, üst düzey bir oyun deneyimi sunan SteelSeries Nimbus gibi bir dizi üçüncü taraf denetleyicisi bulunmaktadır. Bizden al; yağmurlu bir Pazar öğleden sonra vakit geçirmek eğlenceli bir yoldur.

Apple TV’nin koleksiyonundan bazı eksikliklerden söz etmek gerekiyor – özellikle de en son gösterileri takip etme umuduyla bir set üstü kutu için çok fazla ödeme yaparken. Apple TV’de Netflix, Now TV ve BBC iPlayer’ı bulursanız da, İngiltere’de yayın akış hizmetleri yolunda çok fazla şey bulamazsınız. Hiçbir 4, 5, ITV Oynatıcısı veya UKTV Play yok ve şu sıralar bu yıl gelmesine rağmen şu an Amazon Prime Video yok.

Siri

Elbette, Android’in rakipleri karşısında Apple TV’yi satın almanın en büyük faydalarından biri, Apple’ın sanal asistan Siri’nin dahil olmasıdır. Apple TV’de Siri’nin yararları gerçekten parlıyor; Siri’den size belirli bir TV şovu veya filmi bulmasını istersiniz, size sunum ve diğer bilgilerle birlikte mevcut olan yerini (iTunes, Netflix, vb.) gösteren basit bir arayüz sağlayacaktır.

Uygulamaları açma, soruları işleme alma ve HomeKit özellikli akıllı teknolojiyi kontrol etme gibi günlük komutları uygulayabildiği için bu da değil, “Ne dedin” diye sorarsanız Netflix’i 10 saniye geriye sarabilir. Hatta sadece tür değil, serbest bırakıldığı yıl ve daha fazlası temelinde izlemeniz için filmler önerebilir.  ve can sıkıcı ekran klavyesine elveda diyerek parolanızı Siri’ye emredebilirsiniz.

Apple TV’nin gücünü keşfetmeye gelince, Siri anahtardır.

Sonuç

Dördüncü nesil cihaz üzerinden Apple TV 4K için fazladan para ödemeye değer mi? Aslında evet, 4K HDR TV satın almayı planladığınız sürece ve iTunes film koleksiyonunuzun ücretsiz yükseltmesinden yararlanabildiğiniz sürece.

AirPlay, Siri desteği ve özel bir App Store gibi tüm standart Apple TV özelliklerinin yanı sıra 4K TV şovları ve filmleri daha iyi tanımlandı, daha iyi renk sunumu sağladı ve ömrü boyunca uzanarak kendinize ulaşabileceğini düşündüğünüz gibi görünüyor. Görüntülenen.

Geliştiriciler, Apple TV’de yerleşik 4K oyun için yükseltilmiş A10X Fusion yonga setinin sağladığı gücten yararlanmaya karar verirse, piyasadaki en iyi set üstü kutulardan biri olarak kendini gösterebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Apple TV 4K incelemesi için yorumda bulun

    Apple TV 4K incelemesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Apple TV 4K incelemesi için ilk yorumu yapabilirsin.