WordPress önbelleğe alma

Bu yazıda, WordPress performansını ve çalışma biçimini optimize etmek için uygulanabilecek farklı önbellekleme türlerini öğreneceksiniz. Bu, başlı başına bir öğretici makale değildir, ancak sitenizin performansını etkileyebilecek tüm önbellekleme türleri hakkında çok şey öğretecektir.

WordPress harika bir araçtır ve web siteleri yapmak için dünyada en çok kullanılanlardan biridir ancak yine de PHP’ye dayalıdır. Normalde herhangi bir PHP betiği için yaptığınız tüm optimizasyonlar uygulanır, bu yüzden WordPress performansını etkileyen farklı önbellek türlerini kapsayacağım.

Anlamanız gereken ilk şey, önbellek seviyesinin daha derin olmasıyla, önbellek ne kadar etkili olmaktadır. Daha derinlik sunucuda, özellikle de PHP yorumlayıcısında başlar, bir sonraki seviyede OPCache diye adlandırılan ve PHP’den OPCodes’u önbellekleyen ve PHP için bir modül uzantısı olarak gelen, o zaman web sunucusunun kendisi gelir (nginx, apache veya Örneğin, web sunucusunun hemen ardından NGINX veya  Ters Proxy içinde bir FastCGI Önbellek uygulayabilir  ve bundan sonra her şey WordPress eklentisi şeklinde gelecektir.

Önbelleğe alma, aşamaların herhangi birinde, aşamaların hiçbirinde uygulanamaz veya hiçbiri uygulanamaz. Seçim her zaman sizindir ve birlikte çalışmanız gereken projenin türüne ve yüküne bağlı olacaktır. Bazı web siteleri aşırı önbellekleme mekanizmalarına ihtiyaç duyarken diğerleri sadece bir OPCode Önbellek ve HTML Statik önbellekleme ile çalışacaktır. Her şey, WordPress projenizin ne kadar hafif veya ağır ağır olduğuna bağlı. Tüm bu  önbelleğe alma seviyelerine sahip olmak, mümkün olan en iyi performansı elde etmek için hepsini uygulamak zorunda olduğunuz anlamına gelmez.

Yani, yukarıdan aşağıya doğru:
  1. PHP Tercümanı:sürüm 7, 5.6 veya daha eski olabilir.
  2. OPCode Önbellek:örneğin Zend OPCache dâhili PHP veya XCache olabilir.
  3. Web Sunucusu:örneğin nginx, apache veya lightspeed olabilir.
  4. NGINX ile FastCGI Önbellek
  5. Ters Proxy:nginx veya vernik olabilir.
  6. WordPress Caching:HTTP statik içerik üretimi.
PHP Tercüman ve OPCache

Kural olarak, mümkün olan en iyi önbelleğe alma her zaman en yeni PHP sürümüne bağlıdır, daha yeni uygularsanız, her şey o kadar çabuk olur. Örneğin önceki PHP sürüm 5.4’ten PHP 5.6’ya bir performans artışı vardır, çünkü tercüman kodun derlenmesinde ne kadar hızlı bir rol oynamıştır. Unutmayın ki PHP, sunucunuzun tüm işi yapmak zorunda kalacağı gerçek zamanlı kod yürütülmesidir. Sürüm 5.6’dan sürüm 7’ye kadar önemli değişiklikler var, bu nedenle PHP 7.0’ü biraz fantezi önbellek kullanmadan PHP 5.6’yı önbellek ile kullanmaktan daha iyi olacaksınız. Burada tercüman  versiyonu daha hızlı bir web sitesi elde etmenin anahtarıdır.

Sürüm 7 her zaman tercih edilmelidir çünkü önceki sürümlerin neredeyse  iki katı daha hızlıdır. Günümüzde Yeni Nesil olarak adlandırılan güncellenmiş Zend Motoru  bulunuyor. PHP 7, kodu iki kat daha hızlı bir şekilde yürütebilir ve bunu yapmak için daha az sunucu kullanabilir; bu, kendi içinde uygulayacağınız önbellek kadar önemlidir.

 

PHP yorumlayıcı ile birlikte yeni ve geliştirilmiş Zend OPCache gelir. Bu önbellek seviyesi, daha önce yürütülen opkodları daha sonraki geri çağırma için zamansal bir bellekte saklar. Sitenizde yürüttüğünüz kod, her zaman benzer OPCodes ile çalıştırılacağından, kod yürütülmesini inanılmaz derecede hızlandıracaktır. Ve OPCache artık PHP 7’nin ayrılmaz bir parçası olduğundan, onu yapılandırmak için zaman harcamanıza gerek yok.

OPCache’deki en önemli parametre depolama için kullanılan bellektir. Ne kadar fazla bellek atarsanız, o kadar etkili olur; Web sitesi eklentilerle doluysa, özellikle genel olarak, sahip olduğunuz eklentiler ne kadar fazla olursa, PHP’nin ziyaretçilere web sitesini erişebilmesi için PHP’nin uygulayacağı op kodlar o kadar çok olur. OPCode önbellek, sunucunun PHP kodunu işlemek için süre ayırması nedeniyle TTFB’yi (ilk bayt için geçen süre) daha düşük bir değere getirmenize yardımcı olabilir.

Web Sunucusu Önbelleği

Web sunucusu, PHP’den derlenmiş kodu ve statik varlıkları sunucu dışına ve tarayıcınıza göndermekten sorumludur, bu, destanın önemli bir parçasıdır. Tüm büyük web sunucuları, statik içerik ve fastcgi önbelleği gibi güzel bir önbellekleme yöntemi uygularlar.

Web sunucusu, işleme ihtiyacı olmayan veya doğada dinamik olmayan bir istek sunması gerektiğinde, yapılandırmada statik bir içerik olarak tanımlanabilir. Bu, örneğin CSS, JS, JPG ve PNG gibi dosyalara uygulanabilir. Siteyi hızlandıracak çünkü statik içeriğe normal içerikten daha hızlı sunuluyor. NGINX, neredeyse her zaman Apache’den daha hızlı olduğu için statik içeriğe yönelik ideal çözümlerden biridir.

Web sunucusu yapılandırmasında statik içeriği tanımlayarak, web sunucusunu dinamik içerik için gerçek bir çalışma bırakarak dinamik olmayan tüm dosyalara hızlı bir artış yakalayarak performansı geliştirirsiniz.

NGINX ile FastCGI Önbellek

Ayrıca, ters proxy ve http statik içeriğine çok benzer şekilde çalışacak bir NGXX  önbellek uygulayabilirsiniz. Bu, WordPress içinde statik bir HTTP önbelleği uygulama ihtiyacını ortadan kaldırabilecek çok iyi bir çözümdür. NGINX içindeki FastCGI Önbelleklerinin yapacakları işlenmiş tüm içeriğin statik çıktısını oluşturmak ve sunucunun sabit diskinde veya bellekte olabilen geçici bir belleğe göndermektir.

FastCGI Cache, sunucunuzda büyük miktarda geçici dosya oluşturur, ancak işleminizi hızlandırır, birincil olarak, çünkü  tekrar istenildiğinde tüm sayfanızın statik bir resmini verecek olan web sunucusu aynıdır.

Bu önbellek biçimi, WordPress içinde bir HTTP önbellek eklentisi uygulaması gereksinimini ortadan kaldıracaktır.

Önbelleğe alma işleminin bir sonraki aşamasında Ters Vekil var. Bu önbellekleme türü, NGINX ile FastCGI Cache’e çok benziyor ancak web sunucularını karıştırmayı planlıyorsanız, bunun kullanılması gerekiyor.

Örneğin, Apache nginx biraz daha hızlı dinamik içerik sağlamak, ancak nginx çok iyi statik içerik sağlamak için bilinir  çok daha hızlı Apache daha. Bu durumda Apache ile bir web sunucusu uygulayabilir ve NGINX‘i Ters Proxy olarak Apache’nin önüne koyabilirsiniz. Bu tür bir önbellek, statik bir HTTP ön belleğine benzer şekilde çalışacaktır. Ters Proxy sunucu önünde oturur ve size son render sayfası vermekten sorumludur. Bu oturur  arasındaki web sunucusuna ve içerik talep eder tarayıcısı. İçerik, yürütmek için web sunucusundan geçtiğinde, ters proxy, içeriğini kendi belleğine depolar ve böylece bir sonraki sefer aynı sayfa istenirse, sadece web sunucusu php yorumlayıcısını atlayacak ve oluşturulan sayfayı depolandığı gibi sağlayacaktır.

Ters proxy’nin mükemmel bir örneği Vernik’tir, ancak NGINX de Ters Vekil olarak çalışmak açısından gerçekten harika.

Sadece bir NGINX kurulumu için NGINX’in aynı anda web sunucusu ve ters proxy olarak çalışamayacağını unutmayın; sadece NGINX’i FastCGI Cache ile kullanmak daha çok önerilir.

WordPress Önbellekleme, diğer bir deyişle HTTP Statik İçeriği

Ve şimdi gerçek önbellek WordPress içinde uygulanan zamanı geliyor Bu en kolay kısmı. WordPress için önbelleğe alma eklentilerinin büyük çoğunluğu, web sitesinin aynı dosya yapısında içeriğin statik bir HTTP sunumu oluşturarak çalışır. Bu şekilde, aynı sayfa için sonraki istek geldiğinde, eklenti, web sunucusunu daha önce depolanan HTML statik içeriğine yönlendirerek PHP’yi atlayacaktır.

Bunu bilen en popüler  eklentiler WP SuperCache , WP Fastest Cache , W3 Total Cache ve diğerleri . Bu yöntemin en büyük dezavantajı sürekli web sitenizin aynı dizin yapısına statik HTML dosyaları ton depolama ve bu olmasıdır  sayacaktır sitenizin oto yedeklerini yapıyoruz durumda.

HTTP Static içerik önbellekleri, bazı önbellek biçimlerini önceki düzeylerde uygulamakta başarısız olsanız bile etkilidir. Tek başına, düzgün bir şekilde uygulanmış olan bu form, sitenizi muazzam bir şekilde hızlandırabilir, çünkü bir sonraki seferinde istenen kodu derlemek için PHP Yorumlama özelliğini kullanma ihtiyacını atlar. Eğer tek durumdur  sen FastCGI Cache etkinleştirdiğinizde WordPress üzerinde bir HTTP Statik önbelleğe uygulamaması gerektiği olduğunu nginx ile  bu çözüm sadece daha iyi ve daha etkili olmayacak gibi, ama eklenti yapmaya çalışıyor aynı şeyi yapacağız sadece, Daha yüksek bir seviyede.

Sonuç

Artık, önbelleğe alma işleminin WordPress performansını artırmak için uygulanabileceği birincil düzeyleri biliyorsunuzdur. Gördüğünüz gibi, WordPress eklentileri ile yaptığınız önbellekleme, denklemin yalnızca son adımıdır; bu, barındırma sağlayıcınızın avantajları elde etmeniz için hepsini tek başına uygulamak zorunda kalacağı anlamına gelir. Bazen uyumluluk sebeplerinden dolayı bu uygulanmıyor ve bu nedenle pek çok kişi bir VPS planı seçip bunları kendi başlarına uygulamayı tercih ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. WordPress önbelleğe alma için yorumda bulun

    WordPress önbelleğe alma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak WordPress önbelleğe alma için ilk yorumu yapabilirsin.