Windows 10 Varsayılan web tarayıcı nasıl değiştirilir?

Windows 10 Varsayılan web tarayıcı nasıl değiştirilir? Edge varsayılan Windows 10 web tarayıcısıdır. Büyük, büyük amcası olan Internet Explorer ile  birlikte Microsoft’un tarayıcıları için pazar payı her geçen yıl daha fazla düşüyor geçen yıl % 32’den% 21’e düştü. .Chrome ve Firefox’un yaşadığı% 5’lik artışada gözardı etmemek gerek. Windows 10’da yeniyseniz farkında olmadan edge yi kullanabilirsiniz. Windows 10 web tarayıcı uygulamasını daha çok sevdiğiniz bir web tarayıcı uygulamasına dönüştürmek çok kolaydır. Sadece nereye bakacağını bilmeniz gerekir.

Microsoft, Edge’in Windows 10 için yeni, hızlı ve dâhili olduğunu size söylemektedir. Edge, hafif tutan minimalist bir kullanıcı arabirimi tasarımına sahiptir. Sayfaları hızla işler ve normal web tarama görevleri için iyi çalışıyor desek yersiz olmaz. Bir grup sekme bir kenara koyma ve onları daha sonra geri yükleme seçeneği bence çok güzel. Edge’in sahip olduğu özellik o kadar değil.En çok kullanılan 8 web tarayıcısından Edge hariç tüm kullanıcılar bu özelliği içeriyor (Internet Explorer dahil). Geçmiş’i seçmek için geri ve ileri düğmelerine sağ tıklayın seçeneği bulunur, ancak sekme geçmişi yerine tüm tarayıcı geçmişinizi görürsünüz. Edge’in uzatma desteğinin olmaması bir diğer kısıtlama. Sadece 70 uzantıya sahip.

Varsayılan web tarayıcısını değiştirme

Varsayılan Windows 10 web tarayıcı uygulamasını Edge dışındaki bir uygulamaya değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin. Bu adımların Windows 10 Creators Update (sürüm 1703) çalıştıran kullanıcılar için olduğunu unutmayın. Yıldönümü Güncellemesinden veya daha eski sürümlerden henüz yükseltme yapmadıysanız (ipucu: yeni sürüme geçirmeniz gerekir)

 1.  Ayarlar’ı açın Başlat düğmesini ve açmak için dişli simgesini Ayarlar  (veya kullanmak, Windows + Iklavye kısayolunu).
 2. Adım. Varsayılan uygulamaları bulun
 3. Ayarlar ‘da Uygulamaları tıklayın.
 4. Sol taraftaki gezinme panelinde Varsayılan uygulamaları tıklayın. Oraya erişmek için Ayarlar arama kutusuna varsayılan uygulama ayarları yazabilirsiniz. Varsayılan uygulamalar listesini aşağı kaydırarak Web tarayıcı bölümüne gidin.
 5. Adım 3. Varsayılan bir tarayıcı uygulaması seçin
 6. Yüklü web tarayıcılarının listesini görüntülemek için Microsoft Edge’i tıklatın.
 7. Yeni varsayılan tarayıcı olarak ayarlamak için Bir uygulama seçin’in altında tercih ettiğiniz web tarayıcısını tıklayın. Windows 10 geçmeden önce Microsoft Edge’i kontrol etmenizi ister. Yine de değiştir düğmesini tıklayın.
 8. Diğer Windows 10 uygulamalarında bağlantıları tıklattığınızda, artık Microsoft Edge yerine yeni varsayılan web tarayıcınızda açılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows 10 Varsayılan web tarayıcı nasıl değiştirilir? için yorumda bulun

  Windows 10 Varsayılan web tarayıcı nasıl değiştirilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 Varsayılan web tarayıcı nasıl değiştirilir? için ilk yorumu yapabilirsin.