Azure Web Uygulamaları

Bu yazıda Azure’de web tabanlı bir uygulamayı dağıtmanın iki yolunu anlatacağım. Biri, BT uzmanlarına aşina olacak; çünkü ağlar, depolama ve sanal makineler gibi bilindik altyapı hizmeti (IaaS) kavramını temel alıyor. Diğerleri daha az tanıdık olacak, çünkü bu şeylerden hiçbiri hizmet için platformda (PaaS) bir alternatif olarak kullanılacak.

Bu yazı, başladığım bir yolculuğun sonucuydu. Bununla ne kadar alacağım bilinmiyor! Microsoft Azure geliştirici tarafını öğrenmeye başladım, çünkü müşterilerim bu yönde hareket etmeye başladı. Altyapı dünyasını terk etmeyi planlamıyorum çünkü büyük bir rol oynamaya devam edecektir. Müşterilerimle ya da müşterilerimin önünde kalmak zorundayım. Aksi takdirde, danışman olarak rolüm gereksiz olacaktır. BT uzmanı olarak sanırım hepimizin danışman olması gerekiyor ve bu nedenle seçenekleri öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum.

IaaS Tabanlı Web Hizmeti

Azure’de bir web hizmeti kuruyorsanız, kullanabileceğiniz Azure hizmetlerinden tanıdık konseptler oluşturup kullanmaya başlayacaksınız.

 • Her güvenlik bölgesi için bir alt ağ ile sanal bir ağ oluşturulacaktır.
 • Ağ güvenliği grupları biçimindeki güvenlik duvarı kuralları, her alt ağa giriş veya çıkış trafiğini engelleyecek veya engelleyebilecektir.
 • Yük dengeleyici, yük dengeleme veya NAT kuralları aracılığıyla hizmetleri paylaşmak için kullanılacaktır.
 • Sanal makine ve günlük verilerini depolamak için standart (HDD) ve / veya Premium (SSD) depolama alanı kullanılacaktır.
 • Sanal makinelerde Windows Server veya Linux çalışacaktır.
 • Web, uygulama ve veritabanı hizmetleri sanal makinelerde çalışacaktır.

Böyle bir mimari aşağıda paylaşılıyor. Bu dan referans mimarileri toplanması Microsoft tarafından yayınlandı.

Gördüğünüz gibi, bu IIS ve SQL Server çalıştıran bir makinenin çok ötesinde. Yüksek kullanılabilirlik ve ölçeklenebilirliğe ulaşmak mühendislik çalışmalarını gerektirir. JSON gibi en iyi araçların bilgisi bile olsa, bu hizmeti çevrimiçi hale getirmek için istenen durum yapılandırması, Azure Otomasyonu, komut dosyası oluşturma ve daha pek çok beceri ve zamana ihtiyaç duyulmaktadır.

Ve harcama hakkında konuşalım! Azure’yi satma işindeyim, bu yüzden daha fazla tüketim patronum için mutlu olur. Ancak yukarıdaki çözümün maliyeti bir tonda olacak. Hizmetleri çalıştırmak için ne kadar gerekli olduğunu görün. Bu, veritabanı, uygulama ve web barındırmanın temel özelliklerinin dışında.

PaaS Tabanlı Web Servis

Bir geliştirici olduğunuzu düşünelim. Bulutta barındıracak bir uygulama oluşturuyorsunuz. Azure seçildi. Tek umursadığınız başvurunuz. Her şey alakasızdır. Ağlar, güvenlik duvarları, Windows / Linux, depolama sistemleri ve bunlarla ilgili hiçbir şey bilmiyorsunuz. Daha da önemlisi, uzmanlık kod yazdığından bu altyapı konularını bilmek istemezsiniz. Yeni bir hizmet inşa ediyorsun. Yukarıdaki mimariyi inşa etmeniz istendi ya da bakmanız için ona verilecek. Bu içerir:

 • Windows ve yazılım güncellemeleri
 • Eski işletim sistemlerini değiştirme
 • SQL’i Yönetme
 • Sanal makineleri yedekleme veya çoğaltma
 • Ve dahası

Bunların herhangi biri bir uygulama geliştirmek veya çalıştırmakla ne alakalı? Web sunucusu çalıştırmadan bir web sitesini çalıştırmanın bir yolu olsaydı ne olurdu? Bu tür şeyler yıllardır var olmuştur. GoDaddy gibi hosting şirketleri, uzun süredir web barındırma hizmetini yürütüyorlar. Onlara ayda birkaç dolar verin ve bir işletim sistemi hakkında endişelenmeden sitenizi Windows veya Linux üzerinde çalıştırabilirsiniz. Ben böyle bir hosting şirketi için çalışıyordum. Bu tür bir hizmet broşür siteleri için harika olsa da, iş yapmak için bir şey olmadığını söyleyebilirim. Yüksek erişilebilirlik yoktur, ölçeklendirme / büyütme sınırlı veya mevcut değildir, veritabanı hizmetleri sınırlıdır ve verileri işleme ve tüketme olanağı yoktur.

Azure PaaS web barındırma sadeliği sunar. Krom cyborg’lar sizi korkutmazsa, uygulama işleme, veri analizi, Makine Öğrenme’nin potansiyeli veya yapay zekânın gücü ile birlikte gelir.

Azure servis dokusu, sanal makinelerde barındırılan web servislerini özetler. Azure’ye, Web Uygulaması adlı bir özelliği çalıştırmak istediğinizi söyleyin. Azure sanal makineyi hazırlar ve her şeyle ilgilenir. Sana bırakılan tek şey site ayarlarını yapılandırmak, kod yazmak ve siteye almak. Hiçbir makine, güvenlik duvarı kuralları, işletim sistemi veya o kadar yanlış gidebilecek rahatsız edici altyapı şeyleri olmayacak.

Azure’de yüksek kullanılabilirlikli ve ölçeklendirilmiş bir web uygulaması dağıtımı için aşağıdaki referans mimarisini karşılaştırın . Aşağıdaki, önceki IaaS tabanlı mimariyle karşılaştırılabilir:

 • Web sitesi için Web Uygulaması, web sunucularının yerini alıyor.
 • Uygulama Servis Planı uygulama sunucularının yerini alıyor.
 • Azure SQL veritabanı, veritabanı kümesinin yerini alıyor.
 • Azure AD (veya Google, Twitter, Facebook, vb.) Kullanıcıların kimliğini doğrulamak için kullanılır.

Bu çok daha basit mimari de birkaç ilave unsurla optimize edilmiştir:

 • İçerik Dağıtım Ağı (CDN), dünyanın dört bir yanındaki her Microsoft veri merkezinde statik içeriği coğrafi olarak önbelleğe alır.
 • Redis Önbellek veritabanı sorgularını hızlandırıyor.

Çanlar ve ıslıklar ile bu süper PaaS çözümü, IaaS tabanlı bir çözümden daha fazla maliyete sahip olacak gibi görünüyor. Oldukça değil. Bir çift yük dengeli Web Uygulaması, tek bir sanal makine alternatifinden daha az mal olacak. Azure SQL, sanal makinenin + SQL Server alternatifinin küçük bir kısmına mal olacak. Müşteri, her ay daha düşük bir maliyetle daha iyi performansa ve daha yüksek kullanılabilirliğe sahip olacak. Daha azı için daha fazlası! Kim kimi sevmez ki?

Hangisi?

Geçtiğimiz günlerde rakip satıcılardan bir çiftin başına geçmesine tanık oldum. Biri altyapıya gitti ve biri Azure PaaS ile gitti. Adil bir dövüşe bile yakın değildi. Becerilere yatırım yapan satıcı, sözleşmeyi kazandı ve muhtemelen daha fazla marj ile hizmete gitti Bu, altyapı veya lisanslardan daha karlı.

Korkuyu anlıyorum. PaaS yeni şeyler ve size bir sonraki Visual Studio’yu yüklemenizi söyleyeceğim gibi geliyor. Yapmayacağım. Buna rağmen, bir dev aslında Azure Portal’ı başlatmadan kodlarını Visual Studio’dan tümüyle kurabilir ve koruyabilir! Anlıyorum ki PaaS herkes için değil. Kilitleme korkusu, müşterileri genellikle daha pahalı ve en yoksul altyapı seçeneklerine yönlendiriyor. Bu özellikler ve daha düşük maliyetler cazip ve bugün iş dünyasında bir fark yaratıyor.

Bir grup Azure PaaS gazisine ufklarımı kendi yarı küresine nasıl genişleteceğiniz konusunda tavsiyeler istedim. Hemen hemen herkes bana web uygulamalarında başlamayı önerdi. Anlıyorum neden. Çoğumuz bir noktada barındırılan bir web sitesi kurduk ve bu bir başlangıç ​​noktası. Dürüst olmak gerekirse, Azure Web Apps için tonlarca daha var ve bu konuda öğrenmek eğlenceli. Aslında zor değil. Kod dağıtımı, dev / test / üretim dağıtım yuvaları, Google / Azure AD üzerinden kimlik doğrulama, ölçeklendirme ve daha fazlası gibi küçük çaba harcayan harika şeyler aldım. Ve bir kez Visual Studio’ya başlamamıştım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Azure Web Uygulamaları için yorumda bulun

  Azure Web Uygulamaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Azure Web Uygulamaları için ilk yorumu yapabilirsin.