Anakart Alınca Nelere Dikkat Etmeli

Bilgisayarın en önemli parçalarından biri olan anakart, sistemin tüm bileşenlerini üzerinde birleştiren çok önemli işleve sahip aparattır.Anakart Alınca Nelere Dikat Etmeli makelemizde size detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Sistem üzerindeki ekran kartı, kasa, sabit disk, bellek gibi unsurlar anakartla uyumlu olmak zorundadır. Eğer buyum olmazsa bilgisayar çalışmayacaktır. Anakart alırken anakartın yapısı ileriye dönük formatta olmalıdır. Anakartın eski model olması durumunda yeni sisteme sahip sistem buzulları ile uyum sorunu çıkabilir. Bu da istenmeyen durumlara yol açacaktır. Anakartın performansı direkt olarak diğer sistem unsurlarını da etkilemektedir. Bu yüzden anakart alınca nelere dikkat etmeli ve hangi kriterlere göre anakart seçilmeli hususlara dikkat ve ele alınmalı en doğru şekilde anakart seçilerek bilgisayar performansı en üst seviyeye çekilmelidir.

 ANAKART İŞLEMCİ UYUMU

 

ANAKART İŞLEMCİ UYUMU

Anakart ile işlemci uyumu bilgisayar performansınızı direkt olarak etkileyen faktörlerden biridir. Eğer bilgisayarınız İntel işlemci sistemine sahipse İntel anakart almalısınız. Eğer bilgisayarınızın işlemci sistemi AMD ise bu durumda AMD anakart almanız gerekmektedir. Bunun yanında işlemci soket tipi de anakartınızla uyumlu olması gerekir. Örneğin AMD Phenom II x4 tipinde olan işlemci sisteminde seçeceğiniz anakartın yalnızca AMD olması yeterli değildir. Bu işlemci sistemine uyumlu olan Soket 938 AM3 ana kart tipi seçimi yapılarak doğru işlem yapılacaktır. Bu noktada sadece aynı tür anakart olmasının yeterli olmadığını soket tipine göre de uyumlu modeli seçilmesi gerektiğini görüyoruz. Anakart işlemci uyumu da bu çerçevede ele alınarak anakart doğru seçimin yapılması gerekmektedir.

 

 ANAKART RAM BELLEK UYUMU

 

 

ANAKART RAM BELLEK UYUMU

Anakartınızı incelediğinizde üzerinde ne kadar, Mhz hafıza bus hızı, miktarını desteklediği bilgisi vardır. Anakart alırken alacağınız anakartın hafıza bus hızı ölçüsü 1333 olması gerekmektedir. Bu durumda bellek hızının da hızı en az 1333 Mhz hafıza bus hızı desteği olması gerekmektedir. Bununla beraber hafıza ram özelliği DDR 2 destekli ise bu durumda alacağınız DDR 2 ile uyumlu belle türünde olmalıdır. DDR 3 hafıza tipi için de DDR 3 bellek türü alınması gerekir. Bu özellikler ile anakart bellek ram uyumu durumunun ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Anakart ve bellek uyumu bilgisayarınızın performansını direkt olarak ilgilendiren bir husustur.

 

 ANAKARTTA DAHİLİ EKRAN KARTI VAR MI?

 

 

ANAKARTTA DAHİLİ EKRAN KARTI VAR MI

Bilgisayarınızda harici anakart kullanmayacaksanız bilgisayarınızda anakartta dahili ekran kartı olan anakarttan almanız gerekmektedir. Bu anakart türüne VGA anakart adı verilmektedir.

 

 ANAKART HARDDİSK UYUMU

 

ANAKART HARD DİSK UYUMU

Sabit disk ya da hard dik olarak bilinen aparat bilgisayarınızın en hayati unsurlarından biridir. Piyasada yer alan anakartlarda Sata 3 ya da Sata 2 desteği mevcuttur. Bilgisayarınızın anakartı sadece sata 2’yi destekliyorsa bu durumda Sata 2 hard disk almanız gerekmektedir. Eğer anakartınız Sata 2 değil de Sata 3 uyumluysa bu durumda da sata 3 uyumlu hard disk almanız gerekecek. Bazı durumlarda anakart hem Sata 2 hem de sata 3 destekli özellikte olabilmektedir. Bu özellikte anakartlı bilgisayarınız varsa her iki türde de hard disk alabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir husus daha vardır. Hard disk alırken 32 Mb önbellek olmasına ve 7200 RPM olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir.

 

 ANAKART KASA UYUMU

 

 

ANAKART KASA UYUMU

Anakart ve kasa uyumunda dikkat etmeniz gereken husus anakartın boyut özellikleridir. Mevcut anakart ATX boyutlarda ise seçeceğiniz kasa da ATX boyutlarında olmasına dikkat etmelisiniz.

 

 M2 SLOT’UN ÖNEMİ

 

m2 ssd

MSata slotu bilinen adıyla m2 ssd slotu küçültülmüş tasarımda olan slot türüdür. Küçük alan kaplayan mSata slotu 2.5″ ssdlere nazaran daha az alan kaplamaktadır. Bu noktada m2 slot mSata slotunun da daha küçük tasarımı olarak daha az yer kaplayan slot türüdür. Daha yeni bir teknoloji ürünü olan m2 slot yeni tasarımlarda yer alan işlevsel kullanım aparatıdır. Pci express yolu ile kullanılabilen m2 slot aynı zamanda da sata ile kullanılabilmektedir. M2 slot ne kadar önemli olduğunu yeni teknolojiler ile uyum sağlama noktasında önemli olan m2 slot ne kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz.

 

 ANAKARTINIZDA ONBOARD ALARAK BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

Anakartınız VGA olmalıdır.

Anakartınız DVI olmalıdır.

Anakartınız HDMI olmalıdır.

Anakartınızın genel özelliklerini ele aldığımızda ideal anakart şu şekilde olmalıdır.

İşlemci markası ve işlemci soketi uyumlu olmalı.

En az 1333 Mhz hafıza hızı olmalı.

DDR 3 hafıza tipi olması gerekir.

SATA 2 destekli olmalı.

PCI Express 2.0 desteklemelidir.

  1. Anakart Alınca Nelere Dikkat Etmeli için yorumda bulun

    Anakart Alınca Nelere Dikkat Etmeli için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anakart Alınca Nelere Dikkat Etmeli için ilk yorumu yapabilirsin.